| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dobrze zrealizowany projekt domu

Dobrze zrealizowany projekt domu

Dobrze zrealizowany projekt daje satysfakcję mieszkańcom i autorowi projektu. To także radość dla twórców gazety, która stara się propagować dobre wzorce. Prezentujemy rozwiązania naszym zdaniem najpiękniejsze, najciekawsze i najbardziej godne polecenia.

Pokazując Państwu udane realizacje naszych projektów, jesteśmy przekonani, że to najlepszy sprawdzian dla prac powstających w biurach architektonicznych. Kilka lat wędrówek po Państwa domach pozwoliło skonfrontować wizje architektów z potrzebami konkretnych rodzin. Wiele projektów z Kolekcji Muratora doczekało się dobrych realizacji – wiernych propagowanym przez nas ideom. Od lat staramy się przekonać czytelników, że nawet skromny dom może być piękny i efektowny, a umiejętnie wpisany w otoczenie stać się prawdziwą ozdobą otoczenia. Domy z Kolekcji Muratora często porządkują polską chaotyczną przestrzeń architektoniczną – to jeszcze jedna ich zaleta coraz częściej wpływająca na wybory inwestorów, szczególnie doceniana po zbudowaniu domu. Chcemy Państwu pokazać, które z realizacji naszych projektów warto naśladować, a także jakie rozwiązania zdaniem naszych inwestorów się sprawdziły i warte są rozpropagowania.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

1. Mały, ale dopracowany

Dużą popularnością cieszą się domy wielkości 100-130 m2. Budowa małego domu daje możliwość dopracowania szczegółów na elewacji i dobrego wykończenia wnętrz. Państwo Maria i Marek zdecydowali się na niewielki dom z Kolekcji Muratora Dom na 102. Jak mówi: „określiliśmy swoje potrzeby metrażowe, pamiętając, że każdy dodatkowy metr podnosi koszty”. Mniejszy dom o prostej formie to mniej materiałów na jego budowę i wykończenie – można więc zainwestować w lepsze – dom wzniesiono z bloczków betonu komórkowego dobrej jakości i pokryto dachówką. Łatwiej też zadbać o jakość prac, a niewielkie powierzchnie podłóg i ścian wykończyć materiałami z wyższej półki. W małym domu można również poświęcić więcej uwagi na aranżację wnętrz, dobrać meble, oświetlenie czy dekoracje. Nasi inwestorzy umiejętnie wyeksponowali atuty „Domu na 102” – wyraźny podział na strefę nocną i dzienną, możliwość otwarcia kuchni na salon. Okazuje się, że w takiej przestrzeni w pełni można zaspokoić potrzeby trzyosobowej rodziny i jednocześnie mieszkać komfortowo. Zadbali o solidne podstawy – posadzki, ściany, kuchnię i łazienkę. Posadzki wykonane z drewna, płytek ceramicznych i wykładziny dywanowej wyznaczają granice funkcjonalne otwartej przestrzeni dziennej, tworzą spójną kompozycję – łączą je ciepłe jasne barwy materiałów. Każdy szczegół jest w tym domu dopracowany: dekoracje ścienne, oświetlenie, kąciki kwiatowe.
Na niewielki dom zdecydowali się też właściciele D22 „Zacisznego” o powierzchni 113 m2. Wspominają: „Urzekła nas nie tylko bezpretensjonalność tego domu, który jest prosty konstrukcyjnie i funkcjonalny, także dach nie jest skomplikowany, tu się nie ma co psuć”.

Rada inwestorów. Prosty dom ma jeszcze jedną zaletę – jego bryła po latach również wygląda dobrze. Łatwiej też go ocieplić.

2. Elewacje z prestiżem

Atutem domów z Kolekcji Muratora jest prosta bryła. Często to ona jest koronnym argumentem przy wyborze naszych projektów. Gwarantuje łatwiejszą budowę, niższe koszty, a dom potrzebuje mniej energii do ogrzania. Jednak poza prostotą projekty domów z Kolekcji Muratora mają „to coś” – wyróżnia je nie tylko szlachetność proporcji między ścianami a dachem i oknami, ale też wzbogacające elewacje propozycje wykończenia ścian zewnętrznych drewnem, klinkierem czy kamieniem. Skromne elewacje mogą być również efektowne – doskonale potwierdza tę tezę realizacja „Domu na 102” z okolic Warszawy, w którym zgodnie z propozycją architekta wykonano oblicówkę drewnianą. Dzięki niej elewacja frontowa wydaje się kompletna – tworzy spójną kompozycję. Elementem, który może wyróżniać dom, jest również dach wielopołaciowy. Zazwyczaj taki dach kryje dom o rozbudowanej bryle, ale sprawdzi się też na znacznie prostszym domu, w którym będą tylko nieco wysunięte elementy bryły. Dach wielopołaciowy dodaje domowi prestiżu. Okazały wielospadowy dach domu D12a „Przytulny – wariant II zwrócił uwagę pana Marcina z Halinowa. To właśnie kształt dachu – eksponujący pokrycie czterospadowy dach namiotowy – obok wykuszy były dla inwestorów impulsem decydującym o wyborze projektu D18 „Pod kopertowym dachem”. W domach o prostej bryle nie bez znaczenia są wzbogacające elewacje rozwiązania: ciekawe kształty okien, wykusze, ryzality czy podcienia. Również podkreślenie elewacji detalem to dobry sposób na nobilitację i wyróżnienie prostego domu. Dom prosty, a efektowny był też marzeniem Uli i Radka Goliszewskich. Wybrali C30 „Serdeczny” – kierowali się zasadą, że im mniej komplikacji, tym mniej błędów można popełnić w trakcie budowy. Równocześnie ujęły ich detale dopasowane i wzbogacające prosty dom z dwuspadowym dachem – facjata, ryzalit i wykusz. Synonimem nowoczesności i rozmachu stały się również okna połaciowe. Szczególnie efektownie wyglądają w połaci „Przytulnego – wariant II”.

Rada inwestorów. Warto wybrać dom bez trudnych do wykończenia elementów. Oblicówki i inne dekoracje wzbogacające elewacje powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów.

Piątka z realizacji

Piątka z realizacji

3. Przełamując skosy

O wyborze projektu decyduje często szansa uczynienia z poddasza pełnowartościowej przestrzeni mieszkalnej. Odpowiednio wykończone poddasze daje bowiem możliwość większej swobody w zagospodarowaniu powieszchni i sprzyja zmianom funkcjonalnym. Dzięki nowoczesnym produktom takim jak okna połaciowe czy płyty gipsowo-kartonowe skosy przestały być przeszkodą w wygodnym urządzeniu poddasza. To idealne miejsce na nocną strefę domu – skosy zacieśniają przestrzeń, sprawiają, że staje się ona przytulna, zaspokajają potrzebę izolacji. Te zalety docenił pan Tomasz, właściciel domu D22 „Zaciszny”: „Zamiast sypialni przy garażu zaplanowaliśmy hol ze schodami w górę. Na razie umieściliśmy tam garderobę, sufit nad nią jest z płyty gipsowo-kartonowej, będę mógł go zdemontować i zrobić schody na górę. Mam już nawet wizję mojego poddasza. Chciałbym, by była to przestrzeń na moje hobby”. Inni inwestorzy, którzy też zrealizowali projekt D22, zaplanowali na poddaszu mieszkanie dla córki. Znalazło się tam miejsce na niewielką kuchnię i łazienkę. Również poddasze w domu D18 „Pod kopertowym dachem” w Oborach pokazuje, że przestrzeń pod skosami może być pełnowartościowa. W domu z dachem z kilkoma skośnymi połaciami jest to możliwe dzięki wysokiej ściance kolankowej oraz wpuszczającym dużą ilość światła oknom połaciowym. W D18 dach oparty jest na stropie, dlatego aby skosy nie schodziły do samej podłogi, zaprojektowano przedścianki o wysokości 1,13 m, dzięki którym łatwiej ustawić sprzęty, a przestrzeń bez mrocznych zakamarków zyskuje na urodzie. Wnętrza na poddaszu powiększają również wykusze, ryzality i lukarny.

Rada inwestorów. Poddasze to nie tylko doskonałe miejsce na strefę nocną, poza sypialniami można tam umieścić gabinet, bibliotekę lub pracownię.

4. Dom elastyczny

Warto budować z myślą o przyszłości rodziny – czasami w naszych domach nawet kilkakrotnie musimy zmienić przeznaczenie pomieszczeń. Ważne jest, by wybrany przez nas projekt zaspokajał potrzeby rodziny nie tylko dzisiaj, ale też za 20 lat, kiedy to sypialnia dzieci może przejąć funkcję pokoju hobby czy gabinetu rehabilitacyjnego, a gdy rodzina się powiększy, nie będzie problemu ze znalezieniem dodatkowego pokoju lub powiększeniem kuchni. Możliwość kształtowania przestrzeni według własnych potrzeb to bardzo ważna cecha domów z Kolekcji Muratora. Niewielka liczba ścian konstrukcyjnych pozwala dostosowywać dom do zmieniających się warunków. Gdy konieczne będą zmiany, lekkie ściany działowe można wyburzyć. Właśnie tym kryterium kierowali się właściciele „Zacisznego” z Halinowa. Możliwość modelowania strefy dziennej sprawiła, że pomieszczenie gospodarcze przeznaczyli na kuchnię, a część kuchni włączyli do salonu, który dzięki temu jest większy niż w projekcie. Zamiast sypialni przy garażu zaplanowali hol ze schodami na górę. Wiele możliwości stwarza też otwarta przestrzeń dzienna – a takie rozwiązanie jest w większości projektów z Kolekcji Muratora – łatwo ją zaaranżować.

Rada inwestorów. Wybierajmy projekty, w których podłoga jest na jednym poziomie – zróżnicowanie poziomów podłogi, na przykład jadalnia położona trzy schodki poniżej poziomu parteru, utrudnia zmianę funkcji pomieszczeń.

5. Efektowny wewnątrz

Szczególnie ważna dla współczesnych inwestorów jest przestronna strefa dzienna. Idea otwartej, rozświetlonej przestrzeni przyświeca wszystkim projektom Muratora. Między innymi przestronnej strefie dziennej swą popularność zawdzięcza D20 „Okazały”, w którym pokój dzienny ma 36 m2, połączona z nim jadalnia 15,8 m2, a otwarty na salon i jadalnię hol 12 m2. można też włączyć w tę przestrzeń kuchnię o powierzchni 10,5 m2. Dodatkowym atutem są duże przeszklenia w salonie otwierające wnętrze na 45-metrowy (!) taras. Te zalety projektu dostrzegli inwestorzy, którzy zbudowali „Okazałego” pod Puszczą Kampinoską – ich przestronny dom doskonale wpisuje się w mazowiecki krajobraz. Równie efektownym sposobem na dodanie prestiżu domowej przestrzeni jest otwarcie wnętrz w górę. Wysokie wnętrza dają oddech i poszerzają perspektywy widokowe. Państwo Magda i Paweł szansę na wymarzony dom dostrzegli w „Domu z wykuszami”, w którym można było zaaranżować wysoką strefę dzienną z antresolą.

Rada inwestorów. Warto zatrudnić architekta wnętrz – może podsunąć nam rozwiązania, których nie znamy, lub przekonać do tych, które wydają nam się nieodpowiednie do naszych wnętrz. Wskaże również miejsca, gdzie można kupić atrakcyjne materiały wykończeniowe. Pamiętajmy też, że tylko praca z dobrymi wykonawcami daje oczekiwany efekt.

Wilcze łyko C12 - dom z myślą o przyszłości

Tu jesteśmy u siebie. Zbudowaliśmy dom stosunkowo tani, ciepły i oszczędny. Mamy więcej miejsca niż...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nietypowy dom. Budynek na planie trapezu

Ten nietypowy dom w modernistycznym stylu zbudowany jest na planie trapezu. Zwęża się w kierunku ogrodu. Jest...

Budzimy Śpiącą Królewnę - akcja forumowiczów na...

16-letnia Dominika nie budzi się po operacji usunięcia guzu mózgu. Rodzice są przy niej, zostali bez...

Dom bliźniak na wąską działkę. Z zewnątrz...

Ten dom bliźniak może być wybudowany nawet na bardzo wąskiej działce. Pozwala na to niewielka szerokość...

Remont domu w zabudowie bliźniaczej. Rozbudowa i...

Zobacz, jak przebiegał remont domu w zabudowie bliźniaczej. Powstał nowoczesny, śląski dom atrialny. Czy...

Więcej niż dom pasywny. Budynek, który sam...

To nie jest zwykły dom energooszczędny, ani nawet typowy dom pasywny. Sam produkuje energię. Ale jak się w...