| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Chciałbyś mieszkać koło znajomych? Zbudujcie małe osiedle - to możliwe!

Chciałbyś mieszkać koło znajomych? Zbudujcie małe osiedle - to możliwe!

Oto niezwykłe osiedle zaprojektowane pod Warszawą. Składa się z 7 podobnych, ale mających indywidualny charakter domów. Co jest w nim takiego niezwykłego? To, że powstało z inicjatywy zaprzyjaźnionych rodzin, które kupiły sąsiednie działki budowlane. Domy są nowoczesne, utrzymane w jednym stylu i tworzą harmonijną całość.

Warszawscy architekci Iwona i Jakub Szatkowscy postanowili kupić wraz ze znajomymi działki i wspólnie wybudować niewielkiego osiedle. Zaprojektowali domy dla siebie i kilku zaprzyjaźnionych rodzin. Tak powstało osiedle złożone z siedmiu podobnych, ale mających indywidualny charakter domów.

Autor: Andrzej Szandomirski

Prosta bryła, detale wykończenia i poziome okna sprawiają, że budynek mimo tradycyjnej bryły wygląda nowocześnie. Wrażenie porządku dopełnia spokojna i stonowana kolorystyka elewacji

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dom pierwowzór

Dom architektów powstał jako pierwszy i stał się wzorcem dla kolejnych. Dzięki odpowiedniemu połączeniu szlachetnych materiałów elewacyjnych oraz prostej formie budynek zyskał nowoczesny wygląd. Jako okładzinę zastosowano cegłę betonową oraz elewacyjne drewno egzotyczne okoume.

Charakter elewacjom nadają podłużne pasy z blachy chroniące nadproża, których gładka powierzchnia kontrastuje z chropowatą fakturą betonowej cegły, poziome okna oraz rury spustowe wkomponowane w ściany. Zapisy planu miejscowego narzuciły projektantom spadzistą formę dachu.

Architekci, rezygnując z okapów, unowocześnili tradycyjną bryłę. Budynki utrzymane są w stonowanych odcieniach szarości przełamanych ciepłym kolorem drewna. Oprócz cegły szara jest również drewniana stolarka okienna, brama garażowa, granitowa okładzina schodów zewnętrznych, elementy konstrukcyjne pergoli oraz dach pokryty blachą. W wykończeniu elewacji przeważa jednak cegła.

Od strony ogrodu jest więcej drewna – jest tu ściana z przeszkleniami, bardziej otwarta i lżejsza. Na tej elewacji zaprojektowana została także pergola ogrodowa z ocynkowanych elementów.

Materiały pod lupą

Autor: Andrzej Szandomirski

Siedem domów utrzymanych w jednym stylu tworzy nowoczesne, harmonijne osiedle. Dzięki starannie zaprojektowanym elementom małej architektury skorelowanym z elewacjami otrzymano efekt ładu i porządku na jego terenie

Przemyślane i ascetyczne wnętrza

Powierzchnia domu wynosi około 200 mkw. Ma on starannie przemyślane wnętrze. Zostało ono podzielone na czytelne strefy funkcjonalne. Żeby maksymalnie wykorzystać otwartą przestrzeń parteru, zaprojektowano schody na górę biegnące bezpośrednio z salonu, zrezygnowano także z wiatrołapu.

Podłoga na parterze została zrobiona z jasnoszarej żywicy epoksydowej zbliżonej kolorystyką do okien. Efekt jest fantastyczny! Równa, gładka powierzchnia podłogi optycznie powiększa pomieszczenie i nadaje mu nowoczesny charakter. Prostotę wnętrza podkreślają także pozbawione ozdób meble, ascetycznie zaaranżowana szarobiała kuchnia oraz kominek wykończony ciemnoszarym gresem.

Poddasze budynku zostało urządzone prosto i tanio. Atrakcją tego wnętrza nie są drogie meble i materiały wykończeniowe, tylko nietypowy układ oraz ciepłe drewniane podłogi. Z pokoi roztacza się wspaniały widok na las i łąkę.

Materiały budowlane i wykończeniowe

Budynek został zbudowany metodą tradycyjną. Trójwarstwowe ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne działowe i nośne zrobiono z betonu komórkowego. Ocieplenie ścian oraz dachu zostało wykonane z wełny mineralnej.

Architekci chcieli, aby budynek wyglądał solidnie, dlatego zainwestowano w solidne materiały wykończeniowe.  Nietypowo jak na polskie warunki zamiast tańszego stropu prefabrykowanego zastosowano strop monolityczny w formie płyty żelbetowej.

Pokrycie dachu wykonano z blachy systemowej, stalowej ocynkowanej. Wyglądem do złudzenia przypomina blachę kładzioną tradycyjnie na rąbek. Prosta technika mocowania gotowych arkuszy na zatrzask pozwoliła zaoszczędzić na montażu. Właśnie ze względu na koszt, ale nie rezygnując z estetyki, zdecydowano się na takie rozwiązanie.

W pozostałych budynkach w związku z różnymi potrzebami przyszłych mieszkańców architekci wprowadzili drobne zmiany niemające wpływu na ogólny wygląd i charakter domów. W rezultacie różnią się one nieco rozkładem pomieszczeń, wielkością garaży oraz proporcjami elementów elewacji.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
TANIO I DOBRZE: Sposób na własny mały dom

Budowa własnego domu może być tańsza niż kupno mieszkania, a komfort życia będzie nieporównywalnie...

Remont domu w zabudowie bliźniaczej. Rozbudowa i...

Zobacz, jak przebiegał remont domu w zabudowie bliźniaczej. Powstał nowoczesny, śląski dom atrialny. Czy...

Przestrzeń w domu. Budynek o przestronnych,...

Jeśli budować dom, to taki, który jest spełnieniem marzeń. Inwestorzy wyprowadzający się z mieszkania...

Więcej niż dom pasywny. Budynek, który sam...

To nie jest zwykły dom energooszczędny, ani nawet typowy dom pasywny. Sam produkuje energię. Ale jak się w...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...