| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Zastanawiasz się jakie okna wybrać do domu? Sprawdź, które cieszą się największą popularnością

Zastanawiasz się jakie okna wybrać do domu? Sprawdź, które cieszą się największą popularnością

Okna zapewniają odpowiednie doświetlenie wnętrza domu. Jednak muszą także spełniać wymogi przenikalności cieplnej i szczelności. Jakie okna wybieramy najczęściej? Zwracamy uwagę na kolor ram, materiał czy parametry techniczne?

Z ubiegłorocznego badania Warszawskiego Centrum Analiz Branżowych (CAB) wynika jednoznacznie, że większość polskich inwestorów wybiera ramy z tworzywa sztucznego. Zaledwie 17% decyduje się na okna drewniane, a tylko 2,5% zamawia okna aluminiowe. Pomijając względy estetyczne i emocjonalne, można powiedzieć, że te trzy materiały: PCW, drewno i aluminium, dają takie same możliwości uzyskania wysokich parametrów użytkowych okien. Żaden z nich pod względem technicznym nie ustępuje innemu. Skąd więc taka wyjątkowa sympatia polskich inwestorów do ram tworzywowych? Wynika ona przede wszystkim z ich wyjątkowo przystępnej ceny.

Jakie rodzaje okien są najbardziej popularne wśród inwestorów?

Jeśli porównamy typowe zestawy 12 białych okien i drzwi balkonowych z pakietem szybowym o współczynniku Ug = 0,7 W/(m2.K), okaże się, że ten z tworzywa kosztuje 10 tys. zł, natomiast za okna drewniane trzeba zapłacić średnio 20 tys. zł (ceny z połowy 2013 r.). Gdyby zamienić ramy na aluminiowe, na ich zakup należałoby wyłożyć aż 30 tys. zł. Jeżeli polski inwestor, aby zaoszczędzić 1500 zł, tak często świadomie rezygnuje z wyższego standardu cieplnego swoich okien, to czy podejmie decyzję o wydaniu dodatkowych 20 tys. zł, aby mieć estetykę okien aluminiowych? Raczej nie. W polskich realiach mniej niż 3% inwestorów jest skłonnych do takiego wydatku (w większości są to inwestorzy komercyjni lub instytucjonalni). Na etapie projektowania domu wielu z nich marzy o ładnych drewnianych oknach i drzwiach.

Jeżeli możliwości finansowe zmuszają ich do zweryfikowania marzeń, na etapie realizacji najczęściej dochodzi do kompromisu – wybierają okna z ramami z PCW trwale oklejonymi foliami drewnopodobnymi. Na polskim rynku takie okna są kupowane ponad trzy razy częściej niż białe, a najczęściej imitowanymi wzorami drewna są złoty dąb (40%), ciemny orzech (25%), dąb ciemny i mahoń (po 6%). W ostatnich latach rośnie również zainteresowanie foliami innymi niż te z rysunkiem drewna. Najpopularniejsze kolory to antracyt (10% wyborów) oraz szary i czekoladowy (po 2%). Pozostałe folie, jak choćby sosna polska czy dąb bagienny, są wybierane przez mniej niż 1% inwestorów. Kierując się wyborami większości budujących domy w Polsce, należałoby się zdecydować na okno tworzywowe w okleinie drewnopodobnej z ramą o szerokości powyżej 80 mm, z okuciami obwiedniowymi uchylno - rozwieralnymi, najlepiej ze stopniowanym uchyłem, wyposażone w pakiet dwuszybowy o współczynniku Ug = 1,1 W/(m2.K).

Autor: Piotr Mastalerz

Modne dziś duże okna bez podziałów mają wiele zalet. Do wnętrz dostaje się więcej światła, a okna są cieplejsze od tych dzielonych na niezależnie otwierające się skrzydła. Jeśli takie okno doświetla pomieszczenie o niewielkim metrażu, to po otwarciu skrzydła (choćby do mycia), zajmie w nim bardzo dużo miejsca

Autor: Piotr Mastalerz

Nietypowy podział okna o dużej powierzchni pozwala estetycznie wydzielić otwierane skrzydło i fragmenty nieotwieralne. Po otwarciu środkowego pola jest łatwy dostęp do zewnętrznej szyby dolnej i górnej części (aby je umyć)

W jaki sposób najczęściej wybieramy okna?

Do punktów handlujących stolarką najczęściej, jak dotąd, trafiają zapytania o takie właśnie okna. Praktyką inwestorów jest wysłanie e-maila z zapytaniem do kilkunastu firm handlowych i swoisty „konkurs ofert”, w którym wygrywa ta z najniższą ceną. Okna wybrane w taki sposób w wielu wypadkach okazują się niefunkcjonalne i rozczarowują inwestora. Niższa cena okna wiąże się często z ograniczoną funkcją okuć. Tymczasem nie warto rezygnować z pewnych funkcji, na przykład uchylania w oknie, które znajdzie się nad blatem kuchennym...

Więcej na temat najpopularniejszych okien przeczytasz w najnowszym numerze miesięcznika Murator 4/2014

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Okna plastikowe - jak je konserwować? Rady dla właścicieli

Masz okna plastikowe? Zobacz, jak przynajmniej raz w roku trzeba konserwować okna. Pamiętaj o...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędne okna za rozsądną cenę. Sprawdź...

Dobre okna są energooszczędne, charakteryzują się odpowiednimi parametrami technicznymi a do tego można je...

Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Uszczelniający kołnierz do okien dachowych -...

Uszczelniające kołnierze do okien dachowych mają zapewnić nam energooszczędność, która jest jednym z...

Okna do płaskich dachów - duża ilość światła,...

W budynkach z płaskimi dachami często zdarza się, że wewnątrz są pomieszczenia, w których nie ma...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...