| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Zasady montażu okien. Zobacz, jak montować okna bez błędów - krok po kroku

Zasady montażu okien. Zobacz, jak montować okna bez błędów - krok po kroku

Montaż okien to kamień milowy budowy. Dzięki temu możesz zamknąć dom w stanie surowym i prowadzić prace wykończeniowe. Czas więc dowiedzieć się, jak montować okna w nowym domu. Dzięki tej wiedzy unikniesz potencjalnych błędów.  Przekonaj się, że zasady montażu okien wcale nie są trudne.

Położenie okien w ścianie

Wymiar okna jest zawsze nieco mniejszy niż otworu w murze. Niezbędne luzy montażowe powinny być określone w instrukcji montażu. Jeśli takiej informacji brakuje należy zwrócić się do producenta. Od dołu należy przewidzieć nieco więcej luzu, muszą się tam bowiem jeszcze zmieścić okapnik i parapet wewnętrzny. Otwór, w którym montujesz okno, powinien być prostokątem – chyba, że w grę wchodzi nietypowy kształt okna. Przed montażem otwór powinien pozostać nieotynkowany.

Dla osłony styku okna z murem i ochrony przed niekorzystnym działaniem wiatru, śniegu oraz deszczu warto utworzyć kilkucentymetrowy węgarek. W ścianie trójwarstwowej powstaje on przez nasunięcie warstwy osłonowej na fragment ramy okna. Podobny efekt można uzyskać w ścianie dwuwarstwowej, kształtując węgarek przez nasunięcie na ramę kilku centymetrów ocieplenia. Węgarek powinien być nieco odsunięty od profilu okna ze względu na rozszerzalność ramy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Rehau

Szczegół mocowania dolnego elementu ościeżnicy

Przygotowanie otworu

Przed rozpoczęciem montażu wyjmuje się skrzydła z ościeżnicy. Jeżeli do mocowania używasz kotew, montujesz je do ościeżnicy przed wstawieniem jej w otwór. Ościeżnicę ustawia się na klockach podporowych (najlepiej z twardego tworzywa) i unieruchamia za pomocą klinów montażowych. Klocki podporowe umieszcza się w okolicach słupków i naroży okna, aby nie spowodować wygięcia ościeżnicy. Po dokładnym ustawieniu okna w pionie i poziomie przytwierdza się ostatecznie ościeżnicę do muru. Klocki podporowe pozostawiamy po zakotwieniu i uszczelnieniu okna, ponieważ dyble i kotwy nie przenoszą sił pochodzących od ciężaru własnego.

Ustawianie i poziomowanie

Przed rozpoczęciem montażu wyjmuje się skrzydła z ościeżnicy. Jeżeli do mocowania używasz kotew, montujesz je do ościeżnicy przed wstawieniem jej w otwór. Ościeżnicę ustawia się na klockach podporowych i unieruchamiamy za pomocą klinów montażowych. Umieszcza się je w okolicach słupków i naroży okna, aby nie spowodować wygięcia ościeżnicy. Po dokładnym ustawieniu okna w pionie i poziomie przytwierdza się ostatecznie ościeżnicę do muru.

Kotwienie ościeżnicy

Okna montuje się do warstwy konstrukcyjnej ocynkowanymi kotwami lub dyblami zamocowanymi do ościeżnicy w rozstawie około 70 cm. Mocowania powinny się znaleźć jak najbliżej węzłów konstrukcyjnych w oknie. Jednakże ich odległość od naroży okna oraz od słupków i zawiasów nie może być mniejsza niż 15 cm. Dyble są to łączniki, które przechodzą przez całą szerokość ościeżnicy bezpośrednio do muru. Ich wierzch jest widoczny po otwarciu okna. Kotwy to grube, sztywne płaskowniki ze stali mocowane dwoma kołkami do muru oraz dwoma wkrętami do ościeżnicy. Niedopuszczalne, choć niestety ciągle spotykane, jest montowanie okien wyłącznie na pianę montażową.

Uszczelnianie

Styk okna z murem uszczelnia się materiałem izolacyjnym, najczęściej niskorozprężną pianką poliuretanową. Należy ją starannie rozprowadzić, wypełniając szczelnie całą przestrzeń i nie pozostawiając wolnego miejsca, przez które możliwe będą przedmuchy. Nie może być jej jednak zbyt dużo, bo mogłaby wypchnąć ramę. Aby nie dopuścić do zawilgocenia izolacji i osłabienia jej działania, trzeba ją osłonić taśmą paroizolacyjną od wewnątrz i podobną taśmą, ale o właściwościach paroprzepuszczalnych, od zewnątrz. Po wstawieniu okna z PCW należy od razu zdjąć folię ochronną z profilu. Jeżeli jej nie usuniesz, później będziesz mieć z tym duży problem, gdyż może stwardnieć pod wpływem czynników atmosferycznych. Kilkumilimetrową szczelinę między węgarkiem a oknem również trzeba uszczelnić taśmą rozprężną.

WARTO WIEDZIEĆ

Montować na kotwy czy na dyble?

Sposób montażu powinien być podany w instrukcji dołączanej do okien przez producenta. Nie wolno go zmieniać, bo nieodpowiedni rodzaj lub rozstaw łączników zmienia sposób pracy całego okna, narażając je na wypaczenie. Dobiera się go w zależności od przenoszonych przez okno sił (parcie wiatru, ciężar skrzydła) oraz rodzaju i nośności ściany. Montaż na dyble jest sztywniejszy niż na kotwy, bo kołki przytwierdzają ościeżnicę bezpośrednio do muru. Zaleca się go tam, gdzie jest wymagana duża stabilność (stolarka nieotwierana, duże okna narażone na silne obciążenia).

Nie zaleca się stosowania dybli do mocowania dolnych części ościeżnic czy progów. Otwarte komory ościeżnic trudno jest zabezpieczyć przed przenikaniem wody opadowej i wilgoci. W pozostałych przypadkach można stosować kotwy, które jako łączniki pośrednie mogą niwelować naprężenia powstające w ramie. Rodzaj łączników nie jest jednak najważniejszy, istotna jest też ich budowa. Do porowatych lub słabych podłoży (ceramiczne pustaki szczelinowe, pustaki wibrobetonowe) powinno się wybierać takie wkręty, które nie zniszczą ich struktury – z długą strefą rozprężną i ostrą krawędzią gwintu. Do litych materiałów wystarczą łączniki krótkie.

Autor: Rehau

Odległość punktów mocowania od narożnika okna lub drzwi balkonowych nie powinna być mniejsza niż 15 cm

Jak montować okna antywłamaniowe? Jakie wymagania muszą spełniać okna, aby chronić dom przed włamaniem?

Czy to prawda, że okna antywłamaniowe skutecznie chronią przed wtargnięciem do środka nieproszonych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Markizy do okien pionowych: rodzaje i sposób...

Markizy to przede wszystkim bardzo dobry sposób na ochronę wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem...

Dom na czasie - wysokie okna, duże przeszklenia

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Top trendy okienne - duże przeszklenia, jasne...

Duże przeszklenia, minimalistyczny design, szarości i jasne kolory naturalnego drewna to kluczowe trendy,...

Energooszczędne okna za rozsądną cenę. Sprawdź...

Dobre okna są energooszczędne, charakteryzują się odpowiednimi parametrami technicznymi a do tego można je...