| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Zasady montażu okien. Jak mocować i uszczelniać oscieżnice?

Zasady montażu okien. Jak mocować i uszczelniać oscieżnice?

Wiele ekip instaluje okna nieprawidłowo. Pomijane jest mocowanie ościeżnic na kotwy lubmontaż okna kończy się na etapie jego piankowania. Po nim musi jeszcze nastąpić dalsze uszczelnianie okna od zewnątrz i od wewnątrz. Tylko taki montaż można nazwać pełnym.

Dopasowanie ościeżnicy do otworu

Szerokość okna powinna być mniejsza od szerokości ościeża o mniej więcej 3 cm, a jego wysokość mniejsza o 3-6 cm. Dzięki temu po bokach ościeżnicy uzyska się szczeliny o szerokości około 1,5 cm, a niewiele więcej będzie na górze, jeśli pod dolnym progiem okna wstawiony zostanie właściwy próg podparapetowy. Gdy fachowcy będą zmuszeni do znaczącego podkuwania muru lub do jego podmurowywania, to widomy znak, że gdzieś po drodze nastąpił błąd: albo źle dokonano pomiaru, albo pomylono wymiary w zamówieniu, albo nikt wcześniej tego otworu w murze nie oglądał. Tak czy owak masz wówczas do czynienia z oknami nie do twoich otworów. Możesz więc poprosić dostawcę o ich wymianę na właściwe lub zmienić rozmiary otworów, aby zaczęły pasować do zamówionych okien.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ciepły montaż ościeżnicy

Oknu trzeba dać solidną podstawę, na której stanie jego próg podościeżnicowy. Najczęstszym rozwiązaniem jest postawienie okna na krawędzi muru, tuż przed strefą ocieplenia. Nie jest to najlepszy sposób, ale daje możliwość stabilnego podparcia okna bez dodatkowych nakładów. Pod progiem, pod każdym z pionowych słupków okna podkłada się regulowane klocki, które pozwolą na precyzyjne wypoziomowanie oscieżnicy. Klocki nie mogą być szersze niż listwa progowa, gdyż zostają tu na stałe i nie mogą utrudniać późniejszego zamocowania parapetów. Po bokach, poza klockami podporowymi umieszcza się kliny dystansowe, dzięki którym okno jest stabilizowane w płaszczyznach pionowych. Ościeżnicę mocuje się kotwami lub dyblami do muru. Jeśli będą to kotwy, przytwierdza się je do ościeżnicy jeszcze przed wstawieniem okna. Każda kotwa powinna być przykręcona wkrętem do ościeżnicy, a potem dwoma wkrętami do muru. Okno mocuje się do muru na całym jego obwodzie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest jednak osadzenie okna poza murem, całkowicie w strefie ocieplenia. Głównym problemem jest tu zastosowanie takiej podpory, która skutecznie przejmie jego ciężar własny, przenosząc tę siłę na mur. Możesz użyć konsoli JD-D, kątowników metalowych dobranych do ciężaru okna, podwalin drewnianych z krawędziaków, konsoli tworzywowych.

Uszczelnienie okna

Szczeliny wokół okna trzeba wypełnić materiałem ociepleniowym oraz zabezpieczyć go przed wnikaniem wilgoci z wnętrza oraz wiatru i wody z zewnątrz. W przypadku okien materiałem ociepleniowym jest najczęściej pianka poliuretanowa, która rozprężając się, wypełnia całą przestrzeń szczeliny, a następnie twardnieje pod wpływem wilgoci. Zazwyczaj po wstępnym utwardzeniu piany wyciąga się kliny dystansowe, a otwory po nich także obowiązkowo uzupełnia pianką. Nie wolno jednak usuwać klocków podporowych. Piankowanie to przeważnie ostatni etap prac. To błąd. Montaż na tym się niekończy. Pianka wymaga jeszcze zabezpieczenia warstwą paroizolacyjną od wewnątrz pomieszczenia oraz wodoszczelną i jednocześnie paroprzepuszczalną od zewnątrz. Potrzebne tu będą specjalne taśmy: paroizolacyjne, paroprzepuszczalne, rozprężne, wielofunkcyjne lub uszczelniacze silikonowe, akrylowe, polimerowe. Ważne jest, aby zachować zasadę „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”. Pamiętaj, że niezabezpieczona pianka poliuretanowa będzie podlegać degradacji.

Obwodowe zabezpieczenie

Najpopularniejszym rodzajem ścian są ściany dwuwarstwowe z zewnętrzną warstwą ocieplenia. W tym przypadku termoizolację często układa się długo po zamontowaniu okien. Piankę powinno się więc osłonić jak najprędzej po osadzeniu ościeżnic, aby nie ulegała degradacji. Należy zwrócić uwagę, żeby wełna lub styropian zachodziły na ościeżnicę – nie więcej niż do połowy jej szerokości. Pomiędzy ociepleniem a ościeżnicą trzeba zostawić szczelinę i wypełnić ją później wodoodporną i paroprzepuszczalną taśmą rozprężną, zamontować specjalną listwę uszczelniającą lub zaaplikować elastyczny uszczelniacz. Uszczelnić trzeba również boki parapetu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Rolety zewnętrzne i moskitiery - sposoby montażu,...

Rolety zewnętrzne zabezpieczają przed przegrzewaniem się pomieszczeń latem i zbytnią utratą ciepła zimą....

Uszczelniający kołnierz do okien dachowych -...

Uszczelniające kołnierze do okien dachowych mają zapewnić nam energooszczędność, która jest jednym z...

Okna do płaskich dachów - duża ilość światła,...

W budynkach z płaskimi dachami często zdarza się, że wewnątrz są pomieszczenia, w których nie ma...

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Ciepły i szczelny montaż okien i drzwi. Czym jest...

„Typowy” montaż okien i drzwi polega na przykręceniu ich do ściany odpowiednimi łącznikami i...