| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Żaluzje okienne - skuteczny sposób osłaniania okien

Żaluzje okienne - skuteczny sposób osłaniania okien

Żaluzje najczęściej produkowane są z aluminium, ale mogą też być zbudowane z aluminium lub drewna. Dzięki ruchomym elementom można regulować położenie lamelków. Żaluzje mogą być zewnętrzne albo wewnętrzne. Jak to działa?

Autor: Piotr Mastalerz

Żaluzje zewnętrzne są zbudowane podobnie jak te montowane wewnątrz domu. Stanowią zespół ruchomych profili, które można ustawić pod dowolnym kątem

Żaluzje zewnętrzne to nowoczesny produkt do osłony okien. Od rolet różni je to, że lamelki mają ustawione pod stałym kątem lub ich nachylenie można dowolnie regulować, co pozwala kontrolować dopływ światła do domu. Lamelki bardzo szerokich żaluzji, podobnie jak w wewnętrznych, są przewiązane pośrednio na długości linką lub taśmą.

Materiał. Żaluzje najczęściej są produkowane z aluminium, ale mogą być też zbudowane ze stali lub z drewna. Składają się z tłoczonych z blachy lamelek osadzonych w prowadnicach bocznych z gumowymi uszczelkami zapewniającymicichy i płynny ruch żaluzji.

Lamelki wykonuje się z taśmy z blachy aluminiowej o grubości 0,42-0,6 mm. Mogą być wywinięte na krawędziach, co zwiększa ich sztywność, albo mieć postać zamkniętego profilu wypełnionego izolacją termiczną z pianki poliuretanowej. Mają szerokość 50-90 mm. Zwinięta żaluzja chowa się w kasecie u góry. Kasety mogą mieć przekrój prostokątny lub owalny. Są robione z ocynkowanej blachy stalowej o grubości 0,6-2 mm. Lamelki, tak jak pozostałe elementy żaluzji, są pokryte lakierem odpornym na wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Żaluzje są dostępne w standardzie w kilku­nastu kolorach z palety RAL.

Żaluzje zewnętrzne montuje się podobnie jak rolety – mogą mieć kasetę ukrytą w ścianie albo zamontowaną w ościeżu, na elewacji lub do okna. Zwykle wystarczy zamocować same prowadnice, gdyż w większości żaluzje mają konstrukcję samonośną. Żaluzje mogą być dodatkowo zintegrowane z moskitierą, która porusza się na niezależnych prowadnicach.

Sposób otwierania. Najczęściej żaluzje podciąga się ręcznie korbą, taśmą z tworzywa sztucznego, stalową linką lub za pomocą specjalnych metalowych szyn. W droższej wersji mogą być sterowane elektrycznie, także zdalnie pilotem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Okiennice - stary sprawdzony sposób osłaniania okien

Okiennice to stary i trochę zapomniany sposób zacieniania okien, droższy niż rolety i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Energooszczędne okna za rozsądną cenę. Sprawdź...

Dobre okna są energooszczędne, charakteryzują się odpowiednimi parametrami technicznymi a do tego można je...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Markiza do okien dachowych. Skuteczna ochrona...

Okna osłonięte markizą zewnętrzną chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem w słoneczne dni. Ciepło...

Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...