| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Żaluzje okienne - skuteczny sposób osłaniania okien

Żaluzje okienne - skuteczny sposób osłaniania okien

Żaluzje najczęściej produkowane są z aluminium, ale mogą też być zbudowane z aluminium lub drewna. Dzięki ruchomym elementom można regulować położenie lamelków. Żaluzje mogą być zewnętrzne albo wewnętrzne. Jak to działa?

Autor: Piotr Mastalerz

Żaluzje zewnętrzne są zbudowane podobnie jak te montowane wewnątrz domu. Stanowią zespół ruchomych profili, które można ustawić pod dowolnym kątem

Żaluzje zewnętrzne to nowoczesny produkt do osłony okien. Od rolet różni je to, że lamelki mają ustawione pod stałym kątem lub ich nachylenie można dowolnie regulować, co pozwala kontrolować dopływ światła do domu. Lamelki bardzo szerokich żaluzji, podobnie jak w wewnętrznych, są przewiązane pośrednio na długości linką lub taśmą.

Materiał. Żaluzje najczęściej są produkowane z aluminium, ale mogą być też zbudowane ze stali lub z drewna. Składają się z tłoczonych z blachy lamelek osadzonych w prowadnicach bocznych z gumowymi uszczelkami zapewniającymicichy i płynny ruch żaluzji.

Lamelki wykonuje się z taśmy z blachy aluminiowej o grubości 0,42-0,6 mm. Mogą być wywinięte na krawędziach, co zwiększa ich sztywność, albo mieć postać zamkniętego profilu wypełnionego izolacją termiczną z pianki poliuretanowej. Mają szerokość 50-90 mm. Zwinięta żaluzja chowa się w kasecie u góry. Kasety mogą mieć przekrój prostokątny lub owalny. Są robione z ocynkowanej blachy stalowej o grubości 0,6-2 mm. Lamelki, tak jak pozostałe elementy żaluzji, są pokryte lakierem odpornym na wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Żaluzje są dostępne w standardzie w kilku­nastu kolorach z palety RAL.

Żaluzje zewnętrzne montuje się podobnie jak rolety – mogą mieć kasetę ukrytą w ścianie albo zamontowaną w ościeżu, na elewacji lub do okna. Zwykle wystarczy zamocować same prowadnice, gdyż w większości żaluzje mają konstrukcję samonośną. Żaluzje mogą być dodatkowo zintegrowane z moskitierą, która porusza się na niezależnych prowadnicach.

Sposób otwierania. Najczęściej żaluzje podciąga się ręcznie korbą, taśmą z tworzywa sztucznego, stalową linką lub za pomocą specjalnych metalowych szyn. W droższej wersji mogą być sterowane elektrycznie, także zdalnie pilotem.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacje pomieszczeń z oknami dachowymi –...

Aranżacja poddasza przestała być problemem. Podpowiadamy, jak dobrze zaprojektować przestrzeń użytkową pod...

PORADNIK. Okna energooszczędne od A do Z

Duże okna są u szczytu popularności. Polubili je zarówno architekci, jak i inwestorzy. Wielkie...

Nietypowe okna do dachów płaskich i dachów...

Nie tylko okna połaciowe dostarczają światło słoneczne do pomieszczeń poddasza użytkowego. Mogą je tam...

Jakie okna dachowe spełnią standardy NF15 i NF40?...

Jednym z ważnych aspektów przy budowie domu pasywnego i energooszczędnego, jest dostarczenie...

Rolety zewnętrzne na oknach połaciowych a...

Rolety zewnętrzne posiadają wiele przydatnych funkcji, które pozwolą każdemu poczuć się bezpiecznie i...

Inteligentny dom, czyli pod jednym dachem z...

Inteligentny dom to zaawansowane mechanizmy ułatwiające sterowanie wieloma systemami i urządzeniami...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.