| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Wymiana okien w domu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowych okien

Wymiana okien w domu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowych okien

Wymiana nieszczelnych okien na nowe zmniejszy straty ciepła i obniży koszty utrzymania domu. Radzimy, na co zwrócić uwagę decydując się na zakup i montaż nowych okien. Jak dopasować wymiary i kształ okien do istniejących otworów? Co jest bardziej opłacalne – zamówienie okien niestandardowych czy dostosowanie ościeży do okien w standardowych rozmiarach.

Autor: Oknoplast Sp. z o.o.

Wymiana okien w domu to okazja do zmiany na lepsze nie tylko pod względem technicznym, ale także funkcjonalnym i estetycznym

W dobie rosnących cen energii każdy sposób, który pozwoli na zmniejszenie jej zużycia, jest godny polecenia. W starym domu trudniej zastosować nowe technologie, gdyż powodowałoby to dużą ingerencję w konstrukcję budynku. Zawsze jednak możliwe jest zmniejszenie strat energii, chociażby przez wymianę nieszczelnych okien na nowe.

W starych domach najwięcej ciepła ucieka przez ściany (26%) i okna (46%). Dlatego też najbardziej uzasadnione wydaje się więc zainwestowanie w zakup i montaż nowych okien. Dzięki temu zwiększy się komfort mieszkania i zmniejszy koszt utrzymania domu – ograniczy to ilość traconej energii nawet o 40%.

Kształt okien – taki sam czy inny

Elementem istotnym, szczególnie dla dobrego wyglądu elewacji, jest odpowiedni wybór wielkości, kształtu i koloru okien. Najczęściej inwestorzy remontujący swoje domy wybierają okna o cechach zewnętrznych podobnych lub takich samych jak te, które były uprzednio zamontowane. Jest to metoda najmniej ingerująca w wygląd budynku. Takie okna wykonuje się na zamówienie i ponosi dodatkowe koszty. Jednak uzyskany efekt z pewnością będzie zadowalający.

W domach nowszych, wybudowanych w „gierkowskiej epoce kostek”, mamy trochę większą swodobę postępowania. Niestety, standardowe wymiary okien produkowanych kiedyś i obecnie są inne, więc dopasowanie ram do istniejących ościeży może być kłopotliwe.

Należy rozważyć, co jest bardziej opłacalne – zamówienie okien niestandardowych (generuje wzrost kosztów) czy niewielka zmiana wymiarów otworów uzyskana przez zamurowanie lub wykucie fragmentów ościeży i zakup okien w obecnie obowiązujących standardach. Z reguły to drugie rozwiązanie jest tańsze i jeżeli w czasie wymiany okien wykonujemy również nową elewację budynku, z pewnością zalecane. Jednak uzyskany efekt z pewnością będzie zadowalający.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

ZDANIEM EKSPERTA

Jeśli decydujemy się na stolarkę, która ma spełniać dodatkowe funkcje np. energooszczędność czy podwyższona odporność na włamania warto poprosić o certyfikaty, które to potwierdzają. Dokumenty te wydaje producentom między innymi Instytut Techniki Budowlanej. Jeśli okno ich nie posiada, nie powinniśmy zakładać, że charakteryzuje się ono deklarowanymi parametrami.

Wielu producentów przedstawia swoje produkty jako energooszczędne, jednak okna, które realnie zmniejszą starty energii w domu charakteryzują się parametrem Uw poniżej 1,2 W/m²K. Porównując współczynniki przenikania ciepła warto też upewnić się czy deklarowane wartości zostały wyliczone dla wersji standardowej. Niekiedy bowiem może się zdarzyć, że aby otrzymać pożądane parametry musimy dopłacić za dodatkowe elementy.

Doradza Grzegorz Bułat, ekspert z firmy OKNOPLAST.

Stare okna z węgarkiem

Jeżeli w ościeżu jest wymurowany duży węgarek, musimy to uwzględnić przy wymiarze zamawianego okna. Może się okazać, że zasłania on część skrzydła. Trzeba wówczas zamówić mniejsze okno z ościeżnicą poszerzoną o profil dodatkowy.

Nowe funkcje okna

Wybierając okna, trzeba się również zastanowić, jakie dodatkowe zadania mają pełnić. Jeżeli dom znajduje się w niezbyt bezpiecznej lub mało zurbanizowanej okolicy, warto byłoby rozważyć zamówienie okien z szybami antywłamaniowymi.
Jeśli mieszkamy przy ulicy o dużym nasileniu ruchu, konieczne są okna z szybami dźwiękochłonnymi. Są one grubsze, przez co całe okno ma większą masę, ale ich izolacyjność akustyczna przekracza 35 dB. Żeby pozostała na takim poziomie, okna muszą być szczelne. Wiąże się to z zastosowaniem w pomieszczeniu klimatyzacji lub cichej wentylacji mechanicznej.

PAMIĘTAJ

Uwaga na wymiary okien!
Jeśli samodzielnie podejmujemy decyzję o wymiarze kupowanych okien, powinniśmy pamiętać, że do ich poprawnego montażu w ościeżach konieczne są pewne luzy. Na górze i z obu boków okna musi być po 1-1,5 cm luzu, natomiast na dole 1,5-4 cm (lepiej, gdy będzie to 3-4 cm, gdyż wtedy łatwiej zamontować podokiennik).

Biorąc pod uwagę te dane, okna (z ramą) powinny być węższe od ościeża o 2-3 cm oraz niższe o 4-5,5 cm.

Podziały okien - układ nowy czy stary

Przed zamówieniem okien należy się zastanowić, czy ich powierzchnie mają być dzielone na mniejsze (kilka ram), czy niepodzielone (jedna rama).
U każdego sprzedawcy można sprawdzić dopuszczalne wymiary okien.

Dla okien plastikowych przyjęte jest, że szerokość skrzydeł w oknach uchylno-rozwieralnych nie powinna być większa niż 1,2 m, w drzwiach balkonowych – niż 1,6 m, a w oknach nieotwieralnych – 3,5 m. Ich wysokość nie powinna przekroczyć 2,5 m. Okna drewniane i okna aluminiowe mają nieznacznie większe dopuszczalne wymiary.

Warto pamiętać, że maksymalne rozmiary każdego typu okien są podane w aprobacie technicznej produktu. Kupujący może prosić o okazanie takiej aprobaty i sprawdzić, jaki wymiar jest dopuszczalny.

Gdy zamawiane przez nas skrzydła okien przekraczają dopuszczalne gabaryty, trzeba się zastanowić nad podziałem skrzydła na mniejsze powierzchnie. Poprawi to sztywność okna, a tym samym zmniejszy odkształcalność i wrażliwość na uszkodzenia.

WARTO WIEDZIEĆ

Nowe okno – stary parapet wewnętrzny

Przy wymianie okien nie jest konieczny montaż nowego podokiennika (parapetu). Jeżeli stary parapet jest w dobrym stanie, nie demontujemy go, tylko do jego zewnętrznej krawędzi dosuwamy ramę okna. Przestrzeń powstałą między ramą i ościeżem wypełniamy pianką montażową, a od zewnątrz montujemy nowy podokiennik.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dom na czasie - wysokie okna, duże przeszklenia

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Markizy do okien pionowych: rodzaje i sposób...

Markizy to przede wszystkim bardzo dobry sposób na ochronę wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem...

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Top trendy okienne - duże przeszklenia, jasne...

Duże przeszklenia, minimalistyczny design, szarości i jasne kolory naturalnego drewna to kluczowe trendy,...

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...