| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Szklane ściany w domu. Przegrody ze szkła profilowego

Szklane ściany w domu. Przegrody ze szkła profilowego

Domy ze szkła stają się rzeczywistością. W przegrodach ze szkła profilowego nie są już nawet potrzebne elementy konstrukcyjne. Zobacz, jak powstają szklane ściany w domach jednorodzinnych.

Autor: PILKINGTON

Pionowe belki szklane harmonizują z okładziną z pionowych desek

Moda na industrialne domy i wnętrza sprawiła, że surowy beton na podłodze, fabryczne lampy i widoczne stalowe elementy konstrukcyjne awansowały do roli dekoracji. Ostatnio architekci zaczęli wprowadzać do domów jednorodzinnych szkło profilowe, element znany do tej pory z architektury hal przemysłowych, galerii handlowych i obiektów sportowych. W Polsce jest dopiero kilka takich realizacji, ale zainteresowanie tym materiałem wśród inwestorów indywidualnych jest coraz większe.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak wygląda szkło profilowe?

Są to długie szklane belki w kształcie litery C. Pod względem chemicznym jest to takie samo szkło jak płaskie, to znaczy sodowo-wapniowo-krzemianowe. Produkowane jest metodą walcowania. Najpopularniejszy rodzaj szkła profilowego ma zielonkawe zabarwienie i wzorzystą powierzchnię. Dostępne są też inne ornamenty, takie jak: gęsto rozmieszczone małe lub duże punkty, wąskie linie wzdłuż belek oraz wersja zupełnie gładka. Ciekawą odmianą szkła profilowego jest to o pofalowanej powierzchni. Szkło profilowe może być powlekane powłokami barwnymi, przeciwsłonecznymi lub niskoemisyjnymi, zbrojone, piaskowane albo emaliowane. Występuje także w odmianie o obniżonej zawartości żelaza, tak zwane superbezbarwne. Można je również hartować oraz dodatkowo wygrzewać termicznie, co sprawia, że jest bardziej odporne.

Układ belek szklanych

Belki mogą być montowane pionowo lub poziomo. W układzie pionowym szkło jest osadzane na specjalnych profilach z PCW znajdujących się wewnątrz profili aluminiowych. Przy montażu poziomym belki szklane osadzane są na kątownikach przykręcanych do brzegu bocznych profili aluminiowych. Szerokość belki szklanej wynosi 23-33 cm, grubość szkła 6-7 mm, a wysokość ramienia belki 4-6 cm. Belki mogą mieć nawet kilka metrów długości. Jeżeli są ustawione pionowo, ich wysokość i grubość szkła dobierane są na podstawie obliczeń statycznych lub tabel dostępnych u producentów. Podobnie jest w układzie poziomym – choć tutaj wysokość ściany może być prawie nieograniczona. Uszczelnienia między poszczególnymi elementami szklanymi są ze specjalnego bezbarwnego silikonu. Ważne, aby był on jak najmniej widoczny, a jednocześnie odporny na działanie promieni UV i czynniki atmosferyczne. Ściany składa się na budowie, a elementy potrzebne do montażu zapewniają producenci.

Zastosowanie szkła profilowego

Szkło profilowe sprawdza się przy doświetlaniu klatek schodowych, korytarzy i innych pomieszczeń w domach, w których ściany znajdują się blisko granicy działki, lub tam, gdzie zależy nam nie tylko na doprowadzeniu światła dziennego, ale też ograniczeniu efektu całkowitej przezierności, jaką dają tradycyjne okna. Świetnie nadaje się także do budowy ścian działowych. Profile szklane przepuszczają światło i rozpraszają je, dlatego pomieszczenia wygrodzone taką ścianą, nawet jeśli nie mają okna, są doskonale doświetlone pośrednim światłem. Mocowania belek szklanych można umieścić zarówno w podłodze, suficie, jak i w ścianie.

Autor: RUPCERAMIKA

Ściana ze szkła profilowego łagodnym, rozproszonym światłem doświetla klatkę schodową

Izolacyjność szklanej ściany

Taka przegroda będzie zawsze gorszym izolatorem niż solidnie ocieplony mur. Jej izolacyjność określa współczynnik przenikania ciepła przez szkło (Ug). Im niższa jest jego wartość, tym przegroda cieplejsza. Wartości współczynnika Ug dla ścian ze szkła profilowego zależą od konfiguracji przeszklenia. Najgorszym charakteryzuje się przegroda z profili pojedynczych, dlatego taki układ zazwyczaj stosuje się tylko do ścian wewnętrznych. W przypadku szklenia podwójnego ze szkłem niskoemisyjnym można osiągnąć Ug = 1,8 W/(m2.K). Współczynnik przenikania ciepła można znacząco obniżyć, stosując transparentną wkładkę termiczną. Wtedy dla przeszklenia podwójnego wartość współczynnika Ug = 1,2 W/(m2.K). Taką samą wartość współczynnika Ug osiąga przegroda ze szklenia potrójnego z dwiema powłokami niskoemisyjnymi. Przy zmodyfikowanym położeniu profili szklanych (które nie nachodzą na siebie – tak jak jest to w standardowym układzie) i zastosowaniu transparentnej wkładki termicznej można obniżyć współczynnik Ug do poziomu 0,85 W/(m2.K).

Szkło z wkładką

Wkładki izolujące umieszcza się między profilami szklanymi, dzięki czemu taka przegroda jest cieplejsza niż w przypadku szkła bez wkładki. Są one z materiałów o wysokim oporze cieplnym, czyli zapobiegają ucieczce ciepła, dodatkowo przepuszczają i rozpraszają światło. Po przejściu przez wkładkę rozchodzi się ono we wszystkich kierunkach, zmniejszając efekt olśnienia słońcem i wyrównując poziom doświetlenia wnętrza budynku między miejscami blisko przeszklenia i oddalonymi od niego, co jest szczególnie doceniane na przykład w pomieszczeniach krytych basenów lub w salach edukacyjnych. Do produkcji wkładek stosuje się akryl, włókna szklane lub granulat nanożel.

Nagrzewanie i akustyka

Przegroda ze szkła profilowego – tak jak każda ściana ze szkła – może się mocno nagrzewać od słońca. Aby uzyskać wysoką ochronę przed przegrzewaniem się pomieszczeń, producenci proponują zastosowanie przeciwsłonecznego szkła ze specjalną refleksyjną powłoką metaliczną redukującą przepuszczalność energii słonecznej. W szkleniu podwójnym hałas jest redukowany o 39-44 dB. W szkleniu potrójnym można zmniejszyć go o 55 dB.

Przeczytaj dodatkowo:
Duże okna pionowe. Spraw, aby Twój dom był...

Duże okna pionowe zacierają granicę pomiędzy wnętrzem domu, a jego otoczeniem. Poznaj nowoczesne rozwiązania,...

Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować...

Dom na czasie - wysokie okna, duże przeszklenia

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Chronią wnętrze...

Czy warto zainwestować w superenergooszczędne...

Nawet producenci stolarki otworowej przyznają, że kupowanie superenergooszczędnych okien nie ma ekonomicznego...