| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Światło naturalne w pomieszczeniu

Światło naturalne w pomieszczeniu

Dzienne światło wpływa na nasze samopoczucie i dostarcza nam doznań pożądanych przez zmysły. Gdy go brakuje, jesteśmy rozdrażnieni i zmęczeni.

Siła światła

Na to, by w pełni odbierać świat i sięgać wzrokiem w dal, konieczne jest naturalne światło. Bez niego mamy jedynie widok na długość pomieszczenia, a wzrok potrzebuje pobiec dalej. Nawet jeśli dom ma duże przeszklenia, bez światła wzrok nie przebije ściany ciemności. Dopiero gdy jest jasno, okno otwiera przed nami świat. Warto z tego korzystać. Możliwość spojrzenia z dystansu jest człowiekowi niezbędna – daje odpoczynek oczom, poczucie bezpieczeństwa i moc wrażeń estetycznych – miło jest wybiegać wzrokiem w dal. Okno pozwala w pełni cieszyć się światłem, otwiera człowieka na świat i uzupełnia nasz odbiór otoczenia. Umożliwia nam odczuwanie natury – dzięki oknu mamy nie tylko obraz, ale i świadomość, w jakim stopniu zmienia się otoczenie. Daje także moc doznań emocjonalnych, dlatego w domach trzeba korzystać ze światła dziennego i widoków, które dzięki niemu docierają do wnętrza. Widok za oknem jest nie tylko rozrywką w monotonii zajęć – spojrzenie w dal pozwala odpocząć zarówno naszej psychice, jak i oczom.

W rytmie światła

By światło dzienne towarzyszyło nam przez cały dzień, warto zgrać nasz rozkład dnia i upodobania z rozmieszczeniem okien i kierunkiem padania światła. Światło wschodnie bezboleśnie nas budzi, dlatego po tej stronie warto usytuować sypialnię, kuchnię i jadalnię – spożywaniem posiłków rządzi ta sama zasada co rytmem snu i czuwania. Wschodnie niskie słońce o świcie sprawia, że szczególnie pięknie wygląda wtedy ogród. Barwy roślin są wówczas prześwietlone, a ich kolory jaskrawe. Po południu może być nieco ponury. Z kolei od strony zachodniej wpada piękne, złote światło – dlatego warto tam zaplanować salon i pokój zabaw. Możemy podziwiać zachody słońca, ale krajobraz nie jest w ogóle widoczny, bo patrzymy pod światło. Okna po stronie południowej powodują, że pomieszczenia są zalane intensywnym światłem i ciepłem, czego zwykle szukamy zimą.

Luksfery zamiast murowanej ściany to dobry sposób na doświetlenie łazienki. Jeżeli mimo to jej wnętrze jest mroczne, warto zawiesić duże lustro. Sprawi ono, że dzięki światłu odbitemu zwiększymy ilość światła w pomieszczeniu

Autor: Marcin Czechowicz

W łazience ważne jest, by światło sprzyjało relaksowi – kierunek, z którego pada, jest mniej istotny

Północ - południe

Zmienność pogody, pór dnia i roku wpływa na światło dzienne operujące we wnętrzu. Światło i cienie chmur eksponują coraz to inne obiekty. Barwy także podlegają tym zmianom. Żywe kolory poranka blakną w południe, aby nabrać złotych refleksów o zachodzie. Podróżując na południe, możemy zobaczyć, jak kolory oddziałują w promieniach padających niemal pionowo. Rysunek brył jest podkreślony przez bardzo silne cienie. Dlatego nie wszystko, co tam nas zachwyci, będzie dobrze wyglądać w polskim świetle. Niedostatek barwnych kontrastów powoduje, że chętnie zestawiamy ciemne dachy ze ścianami w ciepłych kolorach. Niebieskie i zielone odcienie w naszym północnym słońcu, zwłaszcza zimą, nie wyglądają zbyt optymistycznie. Także rozczłonkowanie bryły, wszelkie słupy, gzymsy, łączenie tynku z kamieniem mogą być w naszym klimacie bardziej kontrastowe, gdyż światło nie wydobywa u nas brył i kolorów w takim stopniu.

Do pracy

Aby przy pracy korzystać z naturalnego światła, warto ustawić biurko pod oknem. Jeśli stoi bokiem do okna, siedząca przy nim osoba powinna mieć okno po swojej lewej stronie. Wtedy nie zasłania sobie ręką kartki. Monitor komputera najlepiej ustawić pod kątem 90° w stosunku do okien, wtedy światło nie będzie się w nim odbijało. Prawidłowy dopływ światła naturalnego jest związany z rodzajem zajęć, jakie wykonujemy. W strefie pracy umysłowej widoki za oknami mogą rozpraszać. Monotonne prace domowe chętniej wykonuje się w pomieszczeniach przeszklonych, z ciekawymi widokami. Zbyt intensywne światło może być ograniczone szerokim okapem albo koroną drzewa. Jednak osoby, które mają trudności z koncentracją, powinny przy pracy ograniczać bodźce zewnętrzne. Najefektywniej pracuje się, przerywając stany skupienia krótką, nieabsorbującą rozrywką. By nie oddalać się zbytnio, najlepiej gdy w pobliżu jest okno z ulubionym widokiem.

Zza szyby

Są pomieszczenia, które ze względu na dyskrecję wymagają zastosowania mlecznych szyb. Dzięki nim światło dzienne dociera do nas i równocześnie czujemy się odizolowani. Dostęp do światła naturalnego może być modelowany przez szyby matowe. Można wybierać spośród wielu odcieni szyb przejrzystych lub selektywnie przepuszczalnych, które odbijają część promieniowania. Do dyspozycji mamy także luksfery i witraże. Są to przegrody szklane o bardzo zdecydowanej estetyce i powinny być dopasowane do architektury konkretnego budynku. W domach, które powstały dawniej i których bryła jest zamknięta na zalety otoczenia, trafne może być dobudowanie tzw. ogrodu zimowego całkowicie przeszklonego. Przyłączenie nowej szklanej formy ożywia całość i wzbogaca dom o nowe pomieszczenie otwarte na świat zewnętrzny. Jednak pamiętajmy, że zbyt duże otwarcie na otoczenie może burzyć nasze poczucie bezpieczeństwa.

 

Przeczytaj dodatkowo:
Nowe warunki techniczne dla budynków: zaostrzone...

Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki....

Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...

Montaż stolarki. Jak montować okna, drzwi...

Montaż okien, drzwi wejściowych oraz bram garażowych nie jest prosty, o czym przekonują reklamacje zgłaszane...

Energooszczędność w pakiecie. Uniwersalny...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...

Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...