Światło naturalne w pomieszczeniu. Jak korzystać ze światła dziennego w domu

2020-10-13 10:42
Światło naturalne w pomieszczeniu
Autor: GettyImages Światło słoneczne wpadające przez okno eksponuje różne elementy wyposażenia wnętrza

Naturalne światło wpływa na nasze samopoczucie i dostarcza nam doznań pożądanych przez zmysły. Gdy go brakuje, jesteśmy rozdrażnieni i zmęczeni. Co zrobić, by w domu korzystać jak najwięcej z dziennego światła?

Na to, by w pełni odbierać świat i sięgać wzrokiem w dal, konieczne jest naturalne światło. Bez niego mamy jedynie widok na długość pomieszczenia, a wzrok potrzebuje pobiec dalej. Nawet jeśli dom ma duże przeszklenia, bez światła wzrok nie przebije ściany ciemności. Dopiero gdy jest jasno, okno otwiera przed nami świat. Warto z tego korzystać.

Możliwość spojrzenia z dystansu jest człowiekowi niezbędna – daje odpoczynek oczom, poczucie bezpieczeństwa i moc wrażeń estetycznych – miło jest wybiegać wzrokiem w dal. Okno pozwala w pełni cieszyć się światłem, otwiera człowieka na świat i uzupełnia nasz odbiór otoczenia. Umożliwia nam odczuwanie natury – dzięki oknu mamy nie tylko obraz, ale i świadomość, w jakim stopniu zmienia się otoczenie. Daje także moc doznań emocjonalnych, dlatego w domach trzeba korzystać ze światła dziennego i widoków, które dzięki niemu docierają do wnętrza. Widok za oknem jest nie tylko rozrywką w monotonii zajęć – spojrzenie w dal pozwala odpocząć zarówno naszej psychice, jak i oczom.

warto wiedzieć

By światło dzienne towarzyszyło nam przez cały dzień, warto zgrać nasz rozkład dnia i upodobania z rozmieszczeniem okien i kierunkiem padania światła. Światło wschodnie bezboleśnie nas budzi, dlatego po tej stronie warto usytuować sypialnię, kuchnię i jadalnię – spożywaniem posiłków rządzi ta sama zasada co rytmem snu i czuwania. Wschodnie niskie słońce o świcie sprawia, że szczególnie pięknie wygląda wtedy ogród. Barwy roślin są wówczas prześwietlone, a ich kolory jaskrawe. Po południu może być nieco ponury. Z kolei od strony zachodniej wpada piękne, złote światło – dlatego warto tam zaplanować salon i pokój zabaw. Możemy podziwiać zachody słońca, ale krajobraz nie jest w ogóle widoczny, bo patrzymy pod światło. Okna po stronie południowej powodują, że pomieszczenia są zalane intensywnym światłem i ciepłem, czego zwykle szukamy zimą.

Jak naturalne światło "rzeźbi" wnętrze

Zmienność pogody, pór dnia i roku wpływa na światło dzienne operujące we wnętrzu. Światło i cienie chmur eksponują coraz to inne obiekty. Barwy także podlegają tym zmianom. Żywe kolory poranka blakną w południe, aby nabrać złotych refleksów o zachodzie. Podróżując na południe, możemy zobaczyć, jak kolory oddziałują w promieniach padających niemal pionowo. Rysunek brył jest podkreślony przez bardzo silne cienie. Dlatego nie wszystko, co tam nas zachwyci, będzie dobrze wyglądać w polskim świetle. Niedostatek barwnych kontrastów powoduje, że chętnie zestawiamy ciemne dachy ze ścianami w ciepłych kolorach. Niebieskie i zielone odcienie w naszym północnym słońcu, zwłaszcza zimą, nie wyglądają zbyt optymistycznie. Także rozczłonkowanie bryły, wszelkie słupy, gzymsy, łączenie tynku z kamieniem mogą być w naszym klimacie bardziej kontrastowe, gdyż światło nie wydobywa u nas brył i kolorów w takim stopniu.

>> Zobacz projekty domów z wejściem od południa

Jak korzystać ze światła naturalnego w domu

Aby przy pracy korzystać z naturalnego światła, warto ustawić biurko pod oknem. Jeśli stoi bokiem do okna, siedząca przy nim osoba powinna mieć okno po swojej lewej stronie. Wtedy nie zasłania sobie ręką kartki. Monitor komputera najlepiej ustawić pod kątem 90° w stosunku do okien, wtedy światło nie będzie się w nim odbijało. Prawidłowy dopływ światła naturalnego jest związany z rodzajem zajęć, jakie wykonujemy. W strefie pracy umysłowej widoki za oknami mogą rozpraszać. Monotonne prace domowe chętniej wykonuje się w pomieszczeniach przeszklonych, z ciekawymi widokami. Zbyt intensywne światło może być ograniczone szerokim okapem albo koroną drzewa. Jednak osoby, które mają trudności z koncentracją, powinny przy pracy ograniczać bodźce zewnętrzne. Najefektywniej pracuje się, przerywając stany skupienia krótką, nieabsorbującą rozrywką. By nie oddalać się zbytnio, najlepiej gdy w pobliżu jest okno z ulubionym widokiem.

>> Przeczytaj też: Duże okna balkonowe. Jakie są ceny drzwi tarasowych? Czy montaż okien balkonowych wiąże się ze zwiększoną utratą ciepła w domu?

Światło dzienne przez matowe szyby

Są pomieszczenia, które ze względu na dyskrecję wymagają zastosowania mlecznych szyb. Dzięki nim światło dzienne dociera do nas i równocześnie czujemy się odizolowani. Dostęp do światła naturalnego może być modelowany przez szyby matowe. Można wybierać spośród wielu odcieni szyb przejrzystych lub selektywnie przepuszczalnych, które odbijają część promieniowania. Do dyspozycji mamy także luksfery i witraże. Są to przegrody szklane o bardzo zdecydowanej estetyce i powinny być dopasowane do architektury konkretnego budynku.

W domach, które powstały dawniej i których bryła jest zamknięta na zalety otoczenia, trafne może być dobudowanie tzw. ogrodu zimowego całkowicie przeszklonego. Przyłączenie nowej szklanej formy ożywia całość i wzbogaca dom o nowe pomieszczenie otwarte na świat zewnętrzny. Jednak pamiętajmy, że zbyt duże otwarcie na otoczenie może burzyć nasze poczucie bezpieczeństwa.

 

Światło naturalne w pomieszczeniu
Autor: GettyImages Luksfery w łazience umożliwiają docierania światła dziennego jednocześnie zapewniając intymność
Okna przesuwne. Rodzaje przesuwnych okien tarasowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie