| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą w czasie upałów. Dla wielu osób bardzo ważna jest ich druga funkcja związana z zaciemnieniem wnętrza w nocy i w razie potrzeby, również w dzień.

Niektórzy preferują tylko częściowe zaciemnienie – nie przeszkadza im światło docierające z zewnątrz, a jedynie pragną zapewnić sobie prywatność przez całkowite zasłonięcie okien. Są też osoby, które potrzebują zupełnie zaciemnić wnętrze, by idealnie wypocząć i dobrze się wyspać lub komfortowo i efektywnie pracować. Dla jednych i drugich producenci okien i akcesoriów przygotowali wiele rozwiązań. Z pewnością każdy znajdzie przesłony odpowiadające jego potrzebom.

Autor: VELUX

Rolety zaciemniające-plisowane

Wewnętrzne rolety zaciemniające

By dobrze spełniały swoja rolę, powinny być wykonane ze specjalnych materiałów, które nie przepuszczają światła. Ważne jest też odpowiednie zamocowanie tkaniny i prowadnic, tak, żeby nie powstawały szczeliny. Listwy i prowadnice rolet zaciemniających produkowane są np. ze specjalnego aluminium, które eliminuje wszelkie odbicia światła. Tkaniny mogą być gumowane lub pokryte specjalną, dodatkową powłoką, która nie przepuszcza światła. Co ważne, całkowite zaciemnienie można uzyskać nie tylko przy roletach z bardzo ciemnych materiałów, te w jasnych kolorach również będą dobrze spełniać swoje zadanie. Takie przesłony nie tylko skutecznie odcinają od zewnętrznych źródeł światła nocą, ale odpowiednio zaciemniają wnętrze również w słoneczny dzień.

Rolety zaciemniająco-plisowane

To połączenie głównej rolety zaciemniającej (dostępnej w różnych wariantach kolorystycznych) z dolną plisą w kolorze białym. Przy tym rozwiązaniu można zaciemnić pomieszczenie poprzez całkowite opuszczenie górnej rolety. Można też wprowadzić do wnętrza światło rozproszone o różnej intensywności – wszystko zależy od powierzchni, jaka zostanie przesłonięta roletami. Rolety zaciemniająco-plisowane sprawdzą się w sypialni, pokoju dziecięcym i w pomieszczeniu służącym do pracy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Rolety zaciemniające do pokoju dziecięcego

Minęły już czasy jednolitych rolet w nudnych kolorach. Teraz, nawet rolety zaciemniające, można idealnie dopasować do stylu domu i aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Powstają np. serie do pokojów dziecięcych i młodzieżowych z wizerunkami bohaterów popularnych bajek i filmów. „Swoją” roletą będzie mógł cieszyć się zarówno miłośnik samochodów, jak i mała księżniczka uwielbiająca kolor różowy.

Rolety przyciemniające

To rozwiązanie, dzięki któremu uzyskujemy efekt półmroku we wnętrzu. Rolety przyciemniające polecane są do sypialni i pokojów dziecięcych. Dostępne są w wielu kolorach.

Rolety rzymskie

Nie gwarantują całkowitej eliminacji światła, ale łagodnie je rozpraszają. Sprzyjają aranżacji przytulnego wnętrza i są wyjątkowo dekoracyjne. W zależności od koloru i struktury materiału, mogą przepuszczać różną ilość światła. Bardzo praktyczne są rolety rzymskie, które nie są przytwierdzone ani do dolnej, ani do górnej części okna, dzięki temu można swobodnie regulować ich położenie np. zasłonić tylko środkową część okna, górną lub tylko dolną.

Rolety dzień-noc

Takie przesłony okienne składają się z dwóch warstw tkaniny ułożonej w naprzemienny układ pasów przezroczystych i zaciemniających. Dzięki regulacji pokrywania się pasów, można wprowadzić do wnętrza optymalną ilość światła lub je częściowo zaciemnić. Rolety dzień–noc spełniają też funkcję dekoracyjną i sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne.

Żaluzje

To sprawdzony, klasyczny sposób na ograniczenie dostępu światła do wnętrz. Ich zaletą jest możliwość dowolnego ustawienia kąta lameli. Dzięki temu można regulować stopień zaciemnienia. Aktualnie żaluzje montowane są głównie w pomieszczeniach biurowych, ale sprawdzą się też w łazienkach, kuchniach i różnych pomieszczeniach gospodarczych. Nie sprawiają kłopotów w obsłudze (wygodna regulacja za pomocą bocznego suwaka) i łatwo się je czyści. Najpopularniejsze żaluzje dostępne na rynku wykonane są z lakierowanego aluminium, z drewna lub z tworzyw sztucznych. Niektórzy producenci oferują też żaluzje ze skóry i bambusa.

Planując zakup przesłon okiennych można też rozważyć połączenie różnych produktów na jednym oknie np. rolety podwójnie plisowanej i markizy (ochrona przed nagrzewaniem i regulacja naświetlenia), czy rolety zaciemniającej i markizy (izolacja termiczna i zaciemnienie). Dobrze jest wybierać okna i akcesoria jednego producenta, tak, by montaż przebiegał sprawnie a użytkowanie nie sprawiało problemów.

Przesłony zewnętrzne

Pamiętajmy, że zaciemnienie gwarantują również przesłony montowane na zewnątrz np. rolety zewnętrzne. Oprócz całkowitej redukcji wpadającego do pomieszczenia światła, doskonale chronią dom przed nagrzewaniem w czasie upałów, a zimą poprawiają izolację cieplną. Wyciszają też wnętrze podczas opadów intensywnego deszczu i gradu.

Podobne zadanie spełniają również okiennice. W zależności od konstrukcji, mogą całkowicie lub częściowo odcinać dostęp światła. Chronią okno przed deszczem, gradem i wiatrem, zabezpieczają dom przed intensywnym działaniem promieni słonecznych i poprawiają termoizolację. Spełniają też funkcję dekoracyjną i podkreślają styl budynku. Elewacja z okiennicami zyskuje elegancki wygląd.

Ciepły montaż ciepłych okien - fotorelacja KROK PO KROKU

Oto fotorelacja z ciepłego montażu okien. Zarówno okna, jak i ich montaż to nagroda w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...

Uszczelniający kołnierz do okien dachowych -...

Uszczelniające kołnierze do okien dachowych mają zapewnić nam energooszczędność, która jest jednym z...

Rolety zewnętrzne i moskitiery - sposoby montażu,...

Rolety zewnętrzne zabezpieczają przed przegrzewaniem się pomieszczeń latem i zbytnią utratą ciepła zimą....

Rolety zaciemniające do okien dachowych

Ciepłe dni na poddaszu bywają uciążliwe ze względu na wysoką temperaturę panującą we wnętrzach. Konieczne...

Jak urządzić poddasze. Przykład udanej realizacji

Zobacz, jak urządzić jasne i funkcjonalne poddasze. W którym miejscu umieścić pokoje dla dzieci,...