| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Rolety okienne - najpopularniejszy sposób przesłaniania okna. Jak są zbudowane

Rolety okienne - najpopularniejszy sposób przesłaniania okna. Jak są zbudowane

Rolety - coraz częściej planuje się je i zamawia razem ze stolarką. Zmniejszają nasłonecznienie w upalne dni i zapewniają chłód w domu a także chronią go przed włamaniem.

Autor: Andrzej Szandomirski

Rolokasetę przykręconą nad oknem trzeba wykończyć obróbką, w przeciwnym razie woda deszczowa będzie się od niej odbijać i brudzić elewację

Zamontowanie zewnętrznych przesłon pozwala poprawić komfort życia. Daje pełną kontrolę nad ilością światła wpadającego do domu. Dzięki nim możemy znacznie obniżyć temperaturę, zwłaszcza w pomieszczeniach w południowej części domu, o wiele skuteczniej niż w wyniku zastosowania zasłony wewnątrz pomieszczeń. Dobrze dobrane i prawidłowo zamontowane rolety ograniczają straty ciepła w nocy i zimą. Podobnie, choć mniej skutecznie,działają okiennice i żaluzje. Jednak żeby roleta chroniła przed ucieczką ciepła, jej płaszcz powinien znajdować się w odległości 2-3 cm od szyby. Gdy będzie odsunięty dalej, powietrze w tej przestrzeni będzie krążyć i chłodzić okno. Przesłony okien pozwalają zmniejszyć straty ciepła nawet o 20-30%, więc w sezonie grzewczym będziemy płacić niższe rachunki za gaz czy prąd. Gruba roleta lub okiennica z drewna poprawi komfort akustyczny w domu, zmniejszając ilość hałasu dobiegającego z zewnątrz. Przesłony okien potrafią zmniejszyć poziom hałasu nawet o 14 dB. Na osłonięte okna nie napiera wiatr, nie moczy ich też deszcz, dzięki czemu ich trwałość może być dłuższa.

Otwierając lub zamykając przesłony, decydujemy, co z naszego życia chcemy pokazać sąsiadom. To także rodzaj komunikatu dla otoczenia. Otwarte zapraszają, zamknięte mówią: „prosimy nie przeszkadzać” lub „nie ma nas w domu”. Czasem z tej informacji chcą skorzystać złodzieje, ale te osłony mają im także utrudnić wykonanie niecnych zamiarów.

Mamy do wyboru kilka produktów. Rolety są najpopularniejszym wyrobem stosowanym do osłony okien. To proste rozwiązanie, w wersji antywłamaniowej mogą także znacznie poprawić bezpieczeństwo. Okiennice nie tylko chronią, ale także mogą zdobić dom. Żaluzje zewnętrzne są wciąż rzadko używane, najczęściej w domach w stylu nowoczesnym.

Rolety

Zewnętrzne są najpopularniejszym sposobem przesłaniania okien. Decyzję o ich montażu najkorzystniej jest podjąć na etapie projektowania domu (ostatecznie w trakcie budowy),bo wtedy możemy wybrać opcję, żeby skrzynka była niewidoczna (schowana w ścianie lub w nadprożu). W już zbudowanym skrzynkę możemy zamocować w ościeżu do ramy okiennej lub na elewacji nad oknem. Remont domu to okazja, żeby zamontować okna zespolone ze skrzynką na roletę.

Rolety składają się z pancerza zwanego płaszczem, prowadnic, skrzynki oraz mechanizmu otwierania.

Płaszcz. Najczęściej jest wykonanyz PCW lub wysokiej jakości blachy aluminiowej bądź stalowej. Jest zbudowany z pojedynczych, połączonych ze sobą lameli (profili, listewek). Profile mogą być pełne lub perforowane na krawędziach, a także wypełnione termoizolacją z pianki poliuretanowej. Dzięki niej zamknięta roleta lepiej chroni przed ucieczką ciepła z wnętrza i skuteczniej tłumi hałas. Pianka nadaje też pancerzowi większą sztywność. Pojedyncze profile mają grubość 7,6- -18,5 mm oraz wysokość 37-77 mm. W zależności od budowy profilu płaszcz ma zróżnicowaną masę. W przypadku profili cienkich bez wypełnienia z pianki poliuretanowej 1 m2 pancerza waży zaledwie 2-3 kg, ale pancerz z grubych profili rolety antywłamaniowej może ważyć aż 6 kg/m2. Można zamówić rolety o dowolnej szerokości mieszczącej się w przedziale 0,6-5 m. Zazwyczaj maksymalna powierzchnia rolet w zależności od ich rodzaju i producenta wynosi 6-10 m2. Zamawiając rolety, należy pamiętać, że powierzchnia płaszcza, od której w dużej mierze zależy cena całej rolety, jest liczona razem z prowadnicami. Pancerz jest zakończony listwą z gumową uszczelką zamykaną na rygle i zamek baskwilowy, które uniemożliwiają jej otwarcie od zewnątrz.

Elementy płaszcza rolety pokrywa się specjalną wypalaną farbą, co sprawia, że są one bardziej odporne na uszkodzenia i blaknięcie. W standardzie dostępnych jest kilka podstawowych kolorów, za dopłatą można zamówić dowolny z palety RAL. Można też kupić takie, których kolor i wzór będą imitować drewno.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Grzegorz Otwinowski

Aby kaseta była niewidoczna, trzeba ją zamontować w czasie budowy. Gotowe nadproże z kasetą może mieć nawet łukowy kształt

Autor: Greg Wiktor

W wybudowanym już domu możemy zainstalować rolety z kasetami umieszczanymi w ościeżu, na ramie okna. Ich minusem jest zmniejszenie światła okna

Prowadnice. Wewnątrz nich jak po szynach porusza się płaszcz rolety. Mają gumowe uszczelki, żeby tłumić hałas powstający podczas zwijania lub rozwijania rolety. Najczęściej są z aluminium. Podobnie jak pancerz można je zamówić w dowolnym kolorze dopasowanym do barwy płaszcza lub elewacji.

Skrzynka. To w niej znajduje się serce rolety, czyli mechanizm, który nawija i rozwija pancerz. Skrzynki rolet są produkowane z aluminium lub twardego PCW. Mogą być natynkowe (do mocowania w ościeżu lub na elewacji) albo podtynkowe (umieszcza się je w grubości ściany nad ościeżnicą, pod warunkiem że ściany są wystarczająco grube). Mogą mieć różny kształt – od tradycyjnych o prostokątnym przekroju po owalne czy półokrągłe. Skrzynki do wmurowania mogą być też umieszczonew styropianowym elemencie mocowanym pod nadprożem okiennym albo być składnikiem prefabrykowanego nadproża oferowanego przez niektórych producentów materiałów budowlanych. Wielkość skrzynki zależy od wysokości rolety oraz grubości pancerza. Im wyższe okno chcemy zasłonić i im grubszy jest płaszcz, tym bardziej pojemna musi być skrzynka,­ a więc tym większy musi mieć przekrój.Niektórzy producencioferują także skrzynki z systemem szufladowym,­ dzięki czemu łatwiej jest się dostać do mechanizmu rolety, na przykład w razie awarii lub w celu konserwacji.

Mechanizm otwierania. Rolety otwiera się i zamyka bez konieczności wychodzenia z domu. Najprostszy sposób to regulacja za pomocą taśmy lub korby. Droższy, ale bardziej komfortowy, to sterowanie elektryczne pilotem lub włącznikiem albo radiowe pilotem. Na rynku są także roletyzasilane baterią słoneczną. Warto zapłacić więcej za automatykę, gdy kupujemy antywłamaniowe rolety do dużych okien lub drzwi balkonowych, bo z pewnością będą one bardzo ciężkie.

Rolety antywłamaniowe. Na pierwszy rzut oka niewiele się różnią od zwykłych. Jednak mają wiele zabezpieczeń oraz nieco inną budowę niż tradycyjne. Płaszcz jest wykonany z twardych aluminiowych profili ekstrudowanych, dzięki temu pancerz jest sztywny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Pancerz zakończonyszeroką dolną listwą wzmocnioną stalowym profilem ma dodatkowo opatentowane zabezpieczenie antywyważeniowe (specjalny rygiel lub zamek). Oprócz tego pancerz rolety umieszczony jest we wzmocnionych prowadnicach z systemem hakowym, który blokuje go i utrudniawyjęcie z nich na siłę.

Każda roleta mająca zabezpieczać przed włamaniem musi mieć atest potwierdzający jej klasę antywłamaniową. Atest wydawany jest po badaniach na określony czas przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej.

Rolety do okien dachowych.Na poddaszu, gdzie słońce operuje szczególnie intensywnie, są przydatne rolety zewnętrzne do okien dachowych. Pancerz rolety jest wykonany z aluminium. Podobnie jak w przypadku rolet do okien elewacyjnych składa się z pojedynczych profili, które poruszają się po bocznych prowadnicach. Pomiędzy lamelkami znajdują się uszczelki z gumy, dzięki czemu pancerz jest bardziej szczelny. Po otwarciu płaszcz chowa się w skrzynce umieszczonej u góry. Rolety do okien dachowych reguluje się ręcznie (korbą) albo elektrycznie za pomocą pilota.

Czasem mają niewielki panel słoneczny wbudowany w górną część kasety, co sprawia, że nie wymagają dodatkowego zasilania. Można kupić rolety do okna niemal w każdym rozmiarze oraz w dowolnym kolorze, bez trudu dopasujemy je więc do pokrycia dachu. Warto dodać, że rolety nie ograniczają żadnych funkcji okna połaciowego.

Przeczytaj dodatkowo:
Markiza do okien dachowych. Skuteczna ochrona...

Okna osłonięte markizą zewnętrzną chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem w słoneczne dni. Ciepło...

Markizy do okien pionowych: rodzaje i sposób...

Markizy to przede wszystkim bardzo dobry sposób na ochronę wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Chronią wnętrze...

Top trendy okienne - duże przeszklenia, jasne...

Duże przeszklenia, minimalistyczny design, szarości i jasne kolory naturalnego drewna to kluczowe trendy,...

Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...