| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Rodzaje okien. Jak mogą otwierać się okna tradycyjne, okna dachowe i okna balkonowe

Rodzaje okien. Jak mogą otwierać się okna tradycyjne, okna dachowe i okna balkonowe

Okna tradycyjne są zazwyczaj rozwieralne. Mogą być też rozwieralno-uchylne. Przesuwne, składane lub rozwieralne bywają okna balkonowe. Okna dachowe to okna uchylne, obrotowe lub uchylno-obrotowe. Kupić możemy też okna nieotwieralne. Zobaczmy, jaki wpływ na funkcjonalność ma rodzaj okna i sposób jego otwierania.

Rodzaje okien

W domach jednorodzinnych mamy do czynienia z trzema rodzajami okien. To okna tradycyjne, okna balkonowe i okna połaciowe.  Wszystkie są bardzo podobnie zbudowane. Różnią się miejscem montażu, wielkością i czasem też sposobem otwierania. 

Okna tradycyjne

Okna tradycyjne mogą być otwieralne – jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe lub trójskrzydłowe. Za ruch skrzydła odpowiadają okucia sterowane klamką, których ważną częścią są zawiasy. Okna otwieralne są sprzedawane jako rozwieralne, uchylne lub uchylno-rozwieralne. Przesuwne są tu rzadkością.Zamówić można okna standardowe, ale też wersje o podwyższonej odporności na włamanie (30-60% droższe od typowych), lepiej izolujące przed hałasem (30- -60% droższe lub ciepłochronne (50-70% droższe).

Okna dachowe

Skrzydła okien dachowych, czyli połaciowych mogą być obrotowe, lub uchylno-obrotowe. Występują też okna rozwieralne na bok, które najczęściej służą, jako wyjście techniczne na dach. Dwa pierwsze typy mają tzw. funkcję obrotu skrzydła o 180 stopni, która umożliwia mycie okna od wewnątrz. W przypadku okien dachowych ważna jest nie tylko sposób otwierania, ale także miejsce umiejscowienia klamki lub uchwytu, może być on zlokalizowany na górze skrzydła lub na dole. W przypadku okien umieszczonych na standardowej wysokości, czyli. Dolna krawędź ok. 90 cm od podłogi, bardziej funkcjonalne będą okna z górnym otwieraniem, zaś gdy ścianka kolankowa jest wyższa – lepiej sprawdź się modele z klamką na dole.W sprzedaży oprócz zwykłych są również okna połaciowe specjalne, na przykład z wbudowanymi barierkami, które po otwarciu tworzy minibalkon oraz okna kolankowe, montowane w pionowej ściance poniżej okna dachowego, z którym stykają się ościeżnicami.

Autor: VELUX

Okno dachowe typu obrotowego

Autor: VELUX

Przykład okna dachowego uchylnego

Okna balkonowe

Okna balkonowe mają podobną budowę do okien tradycyjnych. Mogą być rozwieralno-uchylne, składane lub przesuwne. Producenci oferują okna z progami, bezprogowe – tak zwane HS-y – lub z niskimi, profilowanymi progami. Te ostatnie są znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze od tradycyjnych. W oknach bezprogowych skrzydła podczas otwierania unoszą się nieco w górę i są odsuwane w bok. W trakcie zamykania ponownie obniżają się do poziomu posadzki. Są i takie okucia, które nie powodująunoszenia i opuszczania skrzydeł, a jedynie wysuwanie się z nich i chowanie gumowej uszczelki, która łączy się z uszczelką progu. Niedogodnością wiążącą się z dużymi drzwiami przesuwnymi jest to, że bywają ciężkie do otwierania.

Okna nieotwieralne

Okna nieotwieralne kosztują mniej niż tradycyjne. Warto więc wyposażać w nie pomieszczenia, w którychzależy nam tylko na dziennym świetle, a nie na wietrzeniu. Można je montować w piwnicach lub garażach. Przemawia za tym fakt, że okna te są odporniejsze na włamanie niż otwieralne, zwłaszcza gdy będą miały szyby klasyP4 lub P5. Okna nieotwieralne są też często częścią zestawu balkonowych okien przesuwnych, w których porusza się tylko jedno ze skrzydeł. Okna nieotwieralne powinny być montowane nie wyżej niż na parterze. Na wyższych kondygnacjach będziemy mieli kłopoty z ich myciem od zewnątrz. Chyba że jest do nich dostęp z balkonu lub tarasu. Okna nieotwieralne mają węższe ościeżnice niż otwieralne. Gdy zamontujemy je obok otwieralnych, połączenie to będzie wyglądać nieatrakcyjnie, gdyż zostaną zaburzone proporcje ram.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...

Okna drewniano-aluminiowe – luksus,...

Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna doskonałe. Wyróżnia je ekskluzywny wygląd,...

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie...

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc jak sobie z tym...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.