| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Wymiana okien: najważniejsze parametry okien

Wymiana okien: najważniejsze parametry okien

Wymiana okien lub wybór okien do nowego domu wymaga przemyślanej decyzji zakupowej. Okna powinny zapewniać komfort przebywania w pomieszczeniach. Jakie okna to zagwarantują? Te o właściwych parametrach. Podpowiadamy, jakie parametry okien są najważniejsze.

Jakie okna to najlepsze okna?

Zanim dojdzie do faktycznej wymiany okien, należy pamiętać, że bezapelacyjnie wszystkie sprzedawane okna powinny być zgodne z normą PN-EN 14351- 1:2006+A1:2010. Poznamy je po tym, że mają znaczek CE. W opisie technicznym takiego okna powinny być wyszczególnione wszystkie jego parametry. Odnoszą się one zarówno do całego okna, jak i do poszczególnych jego komponentów, takich jak profile okienne, szyby czy rama okienna. Oto najważniejsze parametry okienne.

Współczynnik przenikania ciepła Uw

Współczynnik przenikania ciepła Uw – mówi on o tym, ile ciepła ucieka przez okno. Zazwyczaj współczynnik przenikania ciepła ma wartość 1,4-0,7. Im jest on niższy, tym lepiej. Podczas zakupu warto jednak się upewnić, czy sprzedawca zapytany o Uw nie podaje nam tej wartości obliczonej dla szyby. Jest ona zawsze korzystniejsza, lecz ma mało wspólnego z izolacyjnością całego okna. U całego okna jest zawsze wyższe niż U szyby. O izolacyjności cieplnej szyby informuje współczynnik Ug, a o izolacyjności ramy okiennej – Uf.

Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw

Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw – podawany jest w decybelach i informuje o tym, jak dobrze okno tłumi hałas. Im jego wartość jest wyższa, tym lepiej. W tym przypadku również trzeba odróżnić Rw dla szyby od Rw dla całego okna.

Współczynnik infiltracji

Im okno jest szczelniejsze, tym lepiej chroni przed hałasem i przepuszcza mniej ciepła. Szczelne okna montuje się więc najczęściej po to, by zaoszczędzić na ogrzewaniu, nie zwracając jednak zupełnie uwagi na to, że mogą one zakłócić właściwą wentylację pomieszczeń. Szczelne okna, czyli takie o współczynniku infiltracji mniejszym niż 0,3, można stosować tylko wtedy, gdy dom będzie wyposażony w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. W domach z tradycyjnie stosowaną wentylacją grawitacyjną należy stosować okna rozszczelnione, o współczynniku infiltracji od 0,5 do 1,0.

Klasa szczelności

Od 1A do 9A. Im jest ona wyższa, tym okno jest szczelniejsze. Okna o klasie 1A zachowują szczelność na wodę opadową przez 15 min przy ciśnieniu 0 Pa. Okna 9A będą szczelne przez ten sam czas przy ciśnieniu 600 Pa.

Klasa odporności na obciążenie wiatrem

Od A1 do C6. Określa ona, przy jakiej sile prostopadłego parcia wiatru nastąpi maksymalne ugięcie ramy okiennej. Najmniej sztywne są okna klasy A1, a najbardziej – C6. Standardowe okna mogą mieć klasę B3 lub B4 i taka w zupełności wystarczy.

Przeczytaj dodatkowo:
Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...

Duże okna pionowe. Spraw, aby Twój dom był...

Duże okna pionowe zacierają granicę pomiędzy wnętrzem domu, a jego otoczeniem. Poznaj nowoczesne rozwiązania,...

Dom na czasie - wysokie okna, duże przeszklenia

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Rolety zewnętrzne i moskitiery - sposoby montażu,...

Rolety zewnętrzne zabezpieczają przed przegrzewaniem się pomieszczeń latem i zbytnią utratą ciepła zimą....

Ciepły i szczelny montaż okien i drzwi. Czym jest...

„Typowy” montaż okien i drzwi polega na przykręceniu ich do ściany odpowiednimi łącznikami i...