Problem z roszeniem okien dachowych. Jak temu zapobiec?

2016-07-06 14:33

Zdarza się, że w mroźne dni, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0, występuje roszenie okien na poddaszu od środka. Czym to może być spowodowane i jak temu zaradzić? Czy to wada okien połaciowych? Odpowiada ekspert z firmy Fakro.

Zaroszona szyba okna dachowego
Autor: archiwum muratordom Czasem zdarza się, że na szybie okna dachowego od strony wnętrza pomieszczenia skrapla się para wodna. Aby zapobiec temu zjawisku, należy dbać o poprawną wentylację w domu

Co jest przyczyną zjawiska kondensacji pary wodnej na oknach połaciowych?

Zjawisko kondensacji pary wodnej nie świadczy o wadzie ani szyby, ani okna. W przypadku gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60% przy różnicy temperatur między środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym równej 20°C, może wystąpić zjawisko fizyczne polegające na okresowej kondensacji pary wodnej na szybach od wewnątrz (będące zjawiskiem naturalnym, niemającym nic wspólnego z jakością okna).

Powstawanie wody na szybach okiennych jest związane z kilkoma czynnikami. Najczęstszą przyczyną „pocenia” się okien jest niewystarczająca wymiana zużytego, nasyconego wilgocią powietrza w pomieszczeniach, w których zamontowane są okna. Nadmiar wilgoci powinien być systematycznie odprowadzany z wnętrza przez sprawny system wentylacji. W przeciwnym razie dochodzi do podwyższenia wilgotności powietrza w budynku, a tym samym wzrostu zagrożenia kondensacją pary wodnej.

Problem zaczyna się, gdy na przykład w wyniku niepoprawnie działającej wentylacji nie jest zapewniona stała i sprawna wymiana powietrza, co może doprowadzić do nadmiernego stężenia wilgoci w powietrzu. Wówczas gdy ciepłe, nasycone wilgocią powietrze styka się z zimnymi powierzchniami – przegrodami, których temperatura zbliżona jest do temperatury punktu rosy dla tego powietrza, następuje skroplenie pary wodnej. Ponieważ najzimniejsze miejsca to części brzegowe szyby, to właśnie w nich najszybciej pojawią się skropliny pary wodnej.

Jak temu zapobiec?

Najważniejsza dla ograniczenia kondensacji jest prawidłowo działająca wentylacja. W mieszkaniach na poddaszu nie zawsze poprawnie działa wentylacja grawitacyjna ze względu na słaby ciąg krótkich kanałów wentylacyjnych. Polepszeniem stanu rzeczy może być zainstalowanie w kratkach wentylacyjnych wyciągów mechanicznych, które przyspieszą usuwanie zużytego powietrza szczególnie w okresie nadmiernej produkcji pary wodnej w mieszkaniu. Aby sprawnie działała wentylacja wywiewna, musi być możliwość napływu świeżego powietrza przez rozszczelnienie okien lub zastosowanie w oknach nawiewników.

Kondensację na szybie można ograniczyć również przez prawidłową instalację grzejników (bezpośrednio pod oknem), jak również odpowiednie (pionowe) wykonanie szpalety pod oknem umożliwiające prawidłową cyrkulację powietrza wokół okna. W przypadku umieszczenia parapetu pod oknem wskazane jest pozostawienie szczeliny między parapetem a ścianą. Odpowiedni obieg ciepłego powietrza w połączeniu z regularną kontrolą przewodów wentylacyjnych pozwolą uniknąć zjawiska kondensacji pary wodnej na oknie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie