Parapety zewnętrzne - jakie są najlepsze? O tym pamiętaj przy montażu parapetów zewnętrznych!

2023-11-16 17:45
Parapet zewnętrzny z klinkieru
Autor: Mariusz Bykowski Zewnętrzny parapet wykonany z pełnych oraz drążonych klinkierowych kształtek (Roben) ułożonych na zaprawie do klinkieru

Wydawałoby się, że parapety zewnętrzne to mało istotny element domu. Jednak źle zrobione parapety mogą przysporzyć wielu kłopotów. Podpowiadamy, jakie są najlepsze parapety zewnętrzne? O czym trzeba pamiętać przy montażu.

Spis treści

  1. Parapety zewnętrzne z blachy ocynkowanej
  2. Parapety zewnętrzne z aluminium
  3. Parapety zewnętrzne z PVC
  4. Parapety zewnętrzne z żywic epoksydowych
  5. Parapety zewnętrzne z klinkieru i ceramiki szkliwionej
  6. Parapety zewnętrzne z granitu
  7. Parapety zewnętrzne - 3 ważne wskazówki montażowe
  8. Akcesoria do parapetów zewnętrznych
Murator Remontuje: Jak wymienić parapet?
Materiał sponsorowany

Decydując się na montaż podokienników przed ułożeniem ocieplenia, należy uwzględnić grubość warstwy materiału izolacyjnego wraz z warstwą elewacyjną. Podokienniki muszą być szersze od łącznej grubości tych warstw, żeby nie okazały się w przyszłości kosztowną prowizorką. Jeżeli będą za wąskie, to ocieplając dom trzeba będzie je wymienić na nowe.

Parapety zewnętrzne z blachy ocynkowanej

Parapety zewnętrzne z blachy są najbardziej popularne i najtańsze. Podokienniki gotowe dostępne w różnych wymiarach: szerokość od 50 do 320 mm i długość do 6 m (kapinosy długości 25 mm). Powleczone są lakierem syntetycznym w kolorze: srebrnym, brązowym lub białym. Parapety zewnętrzne wykonywane na zamówienie przycinane są z arkuszy ocynkowanej blachy stalowej – zwykle grubość 0,55 mm – stosownie do wymiarów wnęki pod oknem (najlepiej jeśli to blacharz wymierzy przedtem jej długość i szerokość).

Podokienniki wykonuje się z całego arkusza blachy lub z dwóch zlutowanych kawałków. Lepiej zamówić parapet zewnętrzny z jednego kawałka blachy odpowiedniej długości. Podokiennik lutowany trudniej się montuje, a połączenie często jest nieestetyczne. Źle zlutowana blacha może też przeciekać. Z blachy standardowej grubości (0,55 mm) wykonuje się podokienniki długości do 2 m. Na dłuższe powinno się użyć blachy grubości 0,8-1 mm: wtedy podokiennik nie będzie za wiotki.

Producenci oferują również elementy do wykańczania brzegów parapetów zewnętrznych przy ścianie. Odprowadzają one wodę ze ścian budynku, miejsc zakotwień podokienników w murze, a także styków i narożników. Na trwałość kolorów i odporność na korozję udzielana jest pięcioletnia gwarancja. Podokienniki można pomalować na dowolny kolor, przedtem jednak należy je koniecznie umyć i odtłuścić. Najlepiej stosować farby do blachy ocynkowanej dostępne w różnych kolorach.

Parapety zewnętrzne z aluminium

Parapety zewnętrzne z aluminium mają szerokość od 50 do 360 mm i kapinos długości 25 mm. Można zamówić podokienniki dowolnej długości. Dostępne są podokienniki z surowego aluminium i anodowane w kolorze naturalnym, brązowym lub ciemnobrązowym. Oferowane są też podokienniki lakierowane proszkowo w różnych kolorach.Te parapety zewnętrzne są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Sprzedaje się je razem z akcesoriami wykończeniowymi i elementami ułatwiającymi ich montaż. Wyznaczając długość podokiennika, należy pamiętać, że aluminium znacznie rozszerza się pod wpływem ciepła. Ze względu na rozszerzalność termiczną i zalecaną 10-milimetrową szczelinę dylatacyjną, podokiennik powinien być o 15 mm krótszy niż wymierzony. Nasuwane końcówki umożliwiają rozszerzanie się podokiennika.

Parapety zewnętrzne z PVC

Parapety zewnętrzne produkowane są z piankowego lub twardego PVC. Ich powierzchnia pokryta jest laminatem. Dzięki temu podokienniki te dostępne są w wielu kolorach. Niektóre laminaty imitują drewno jasnego lub ciemnego dębu, mahoniu albo palisandru. Parapety zewnętrzne z PVC są w przekroju pełne lub komorowe. Dzięki różnym szerokościom podokienników i długościom kapinosów można je stosować praktycznie do wszystkich elewacji. Dostępne są także – wykonane z PVC – łączniki, wypełnienia narożników i zaślepki na końce. Parapety zewnętrzne z PVC są odporne na kwaśne deszcze i korozję. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości: wystarczy umyć zabrudzoną powierzchnię wodą z łagodnym detergentem.

parapet zewnętrzny okno balkonowe
Autor: Piotr Mastalerz Dobrze wykonane parapety zewnętrzne chronią elewację przed zabrudzeniem przez wodę deszczową. Projekt: CUBE design

Parapety zewnętrzne z żywic epoksydowych

Parapety zewnętrzne wykonane są z żywic epoksydowych zbrojonych włóknem szklanym i mają powierzchnię pokrytą teflonem. Są bardzo wytrzymałe. Nie korodują i tłumią odgłosy kropel deszczu. Dostępne są w wymiarach: szerokość od 150 do 270 mm, długość do 3,6 m i kapinos 25-36 mm. Dostępne są również parapety zewnętrzne z dłuższym kapinosem (40 mm), dzięki czemu można je również nakładać na stary podokiennik kamienny, betonowy lub lastrykowy. Wykonywane są na indywidualne zamówienie po wcześniejszym przedmiarze.

Matryce do wykonywania podokienników mają szerokość od 200 do 400 mm i długość od 0,5 do 2,6 m.Parapety zewnętrzne z żywic epoksydowych dostępne są w kolorach białym, brązowym lub czarnym; mogą też imitować marmur.

Parapety zewnętrzne z klinkieru i ceramiki szkliwionej

Parapety zewnętrzne z kształtek klinkierowych lub ceramicznych płytek szkliwionych produkowane są w kilku wzorach i wymiarach. Mogą to być kształtki pełne lub perforowane. Dzięki różnorodności produkowanych cegieł i kształtek klinkierowych można uzyskać bardzo różne kształty parapetów. Wyroby z ceramiki klinkierowej i szkliwionej są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie mrozu i nienasiąkliwe. Klinkierowe kształtki dostępne są w odcieniach czerwieni, brązu i zgaszonej żółci. Szkliwione płytki podokienne mają kolor jasnego lub ciemnego brązu, a na indywidualne zamówienie mogą być także białe, czarne i w kolorze morskiej zieleni.

Parapety zewnętrzne z granitu

Granity mają mało porów i są odporne na ścieranie. Łatwo się je poleruje i obrabia. Zwykle są drobno- lub gruboziarniste, barwy od jasno- do ciemnoszarej, czerwonej lub żółtawej. Ze względu na swoje właściwości granit jest bardzo dobrym materiałem na parapety zewnętrzne oraz wszelkiego rodzaju okładziny zewnętrzne. Decydując się na granit, można wybrać kamień wydobywany w Polsce bądź importowany, np. skandynawski, włoski, indyjski. Podokiennik wykonany z granitu może mieć różny kształt.

Parapety zewnętrzne cz. 1
Autor: archiwum muratordom Zakładając podokiennik należy uwzględnić ocieplenie ścian.

Parapety zewnętrzne - 3 ważne wskazówki montażowe

Po pierwsze – parapet zewnętrzny odprowadza wodę poza płaszczyznę ściany, należy więc nadać mu spadek co najmniej 5° w kierunku od okna.

Po drugie – bardzo ważny jest sposób zakotwienia parapetu zewnętrznego w ścianie. Często spotyka się parapety, których boczne krawędzie są otynkowane. Jest to błąd, gdyż parapet zewnętrzny, zmieniając swoje wymiary pod wpływem temperatury, napiera na ściany i powoduje ich pękanie.

Po trzecie – należy zwrócić uwagę, aby w oknach tworzywowych i aluminiowych nie zostały zasłonięte otwory na zewnętrznej płaszczyźnie progu ościeżnicy, służące do odprowadzania wody z konstrukcji okna – parapet zewnętrzny powinien być podsunięty pod ościeżnicę.

Przedstawiony na zdjęciu parapet zewnętrzny z płytek klinkierowych ma zbyt mały spadek, ponadto napiera na ściany, więc powoduje ich zarysowanie. A można było temu zapobiec: wystarczyło pozostawić szczelinę pomiędzy ostatnią płytką parapetu a ościeżem okna i wypełnić ją silikonem. Silikon jest elastyczny, więc umożliwia swobodne odkształcanie się parapetu. Szczelina nie będzie rzucać się w oczy, jeśli będzie tej samej szerokości co spoiny między płytkami i zostanie wypełniona silikonem w kolorze zbliżonym do koloru spoin w parapecie.

Parapet zewnętrzny - trzy zasady
Autor: Andrzej Szandomirski Ten parapet zewnętrzny z płytek klinkierowych ma zbyt mały spadek

Akcesoria do parapetów zewnętrznych

  • Kształtka podparapetowa

Odpowiednio wyprofilowany element z twardego styropianu stanowi mocną podstawę pod okno oraz parapet zewnętrzny i wewnętrzny. Dzięki niemu pod oknem nie powstanie mostek termiczny.

  • Profil krawędziowy

Kupuje się je w komplecie z parapetem zewnętrznym albo osobno. Są produkowane w różnych rozmiarach zależnie od parapetu. Zaokrąglony koniec na dole krótszego boku to kapinos, po którym będzie ściekać woda.

  • Łącznik do długich parapetów

Łącznik do parapetów jest potrzebny, gdy chcemy wykonać bardzo długi podokiennik.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie