| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Panoramiczne okna wąskoprofilowe w nowoczesnym domu. Jak doświetlić wnętrze?

Panoramiczne okna wąskoprofilowe w nowoczesnym domu. Jak doświetlić wnętrze?

Duże przeszklenia to jeden ze znaków rozpoznawczych nowoczesnych domów energooszczędnych i pasywnych. Warto wiedzieć, że dzięki oknom wąskoprofilowym, możemy zyskać dodatkowe doświetlenie wnętrza.

Dlaczego światło we wnętrzu jest tak ważne?

Światło słoneczne wpływa na nasz humor i samopoczucie. Możemy tego doświadczyć zwłaszcza jesienią i zima, kiedy dni są najkrótsze. Często jest jeszcze ciemno, gdy rano wychodzimy do pracy i już jest ciemno, gdy z niej wracamy. Jesteśmy senni i apatyczni, spada nam produktywność, nie mamy energii. Czujemy się zmęczeni, nawet gdy nie robiliśmy nic szczególnie wymagającego. Wpływ braku słońca i złej pogody na nasze samopoczucie jest naukowo udowodniony. Nasz organizm wydziela wtedy substancje odpowiedzialne za uczucie senności i zmęczenia. Dotyczy to wszystkich ludzi. Nie bez powodu w krajach skandynawskich istnieją miejsca, w których można skorzystać z naświetlań sztucznym światłem, imitującym światło słoneczne.

Nasz klimat jest co prawda trochę łaskawszy od skandynawskiego, ale też nie rozpieszcza nas pod kątem ilości słońca. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie go jak najbardziej efektywnie. Powinniśmy zatem dążyć do tego, aby do naszych domów wpuszczać jak najwięcej naturalnego światła. Dzięki temu będziemy bardziej ożywieni i aktywni.

Autor: STOLBUD WŁOSZCZOWA

Usytuowanie domu względem stron świata

Oczywiście nie da się uniknąć wykorzystywania sztucznego oświetlenia, ale można ograniczyć jego ilość dzięki optymalnymi usytuowaniu domu względem stron świata. Dlatego sypialnię warto umieścić od wschodniej strony. Zapewni nam to przyjemne poranki w towarzystwie wschodzącego słońca, co na pewno pobudzi nas do działania.

Salon natomiast powinien być skierowany oknami na stronę południową. Dzięki temu, będzie on doświetlany praktycznie przez cały dzień. A przecież właśnie głównie w salonie toczy się domowe życie.

Więcej słońca to niższe rachunki za energię

Warto wiedzieć, że przy obliczaniu zapotrzebowania budynku na energię, bierze się pod uwagę zyski od promieniowania słonecznego. Stąd im większa powierzchnia przeszkleń, tym nasz dom będzie bardziej energooszczędny. W związku z wejściem w życie nowych warunków technicznych, które od stycznia 2017 roku, znacznie ograniczyły dopuszczalną wartość wskaźnika EP, może właśnie w oknach warto poszukać dodatkowych oszczędności energii. Do niedawna maksymalna wartość wskaźnika EP wynosiła 120 kWh/(m2·rok), teraz jest to już tylko 95 kWh/(m2·rok), a od roku 2021 będzie to tylko 70 kWh/(m2·rok).

Dzięki zastosowaniu okien wąskoprofilowych, wpuścimy do wnętrza więcej słońca, które lepiej dogrzeje pomieszczenia, gdy na zewnątrz będą panowały niskie temperatury. Pozwala to skrócić okres grzewczy do niezbędnego minimum. Jesienią i wiosną do ogrzania domu mogą nam wystarczyć jedynie zyski z promieniowania słonecznego.

Designerskie okna do nowoczesnych wnętrz

Można pokusić się o porównanie okien wąskoprofilowych do obecnego trendu w elektronice, gdzie producenci dążą do maksymalnej redukcji ramek wokół ekranów telewizorów i smartfonów. Zwiększa to powierzchnię wyświetlania obrazu, a ponadto wygląda niebywale nowocześnie. Podobnie jest z oknami. Dostajemy większą powierzchnię najważniejszego elementu okna, czyli przeszklenia. Nikt przecież nie kupuje okien po to, aby podziwiać ich profile. Liczy się to, aby wpuszczały jak najwięcej światła i umożliwiły oglądanie widoków na zewnątrz. Okno wąskoprofilowe wygląda nowocześnie i znakomicie będzie pasować do modnych obecnie minimalistycznych wystrojów wnętrz.

Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędne okna za rozsądną cenę. Sprawdź...

Dobre okna są energooszczędne, charakteryzują się odpowiednimi parametrami technicznymi a do tego można je...

Energooszczędność w pakiecie. Uniwersalny...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...

Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...

Czy warto zainwestować w superenergooszczędne...

Nawet producenci stolarki otworowej przyznają, że kupowanie superenergooszczędnych okien nie ma ekonomicznego...

Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...