| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Osłony okienne. Jak kupować rolety zewnętrzne?

Osłony okienne. Jak kupować rolety zewnętrzne?

Tradycyjne rolety zewnętrzne do okien pionowych mają osłaniać przed słońcem. Do dyspozycji masz jednak również rolety antywłamaniowe lub rolety termoizolacyjne. Jak dobrać je do okien?

Kiedy potrzebujesz rolet tylko po to, aby chronić się przed nadmiarem słońca, kup tani, standardowy model. Gdy zależy ci na zwiększeniu bezpieczeństwa, poszukaj droższych rolet dodatkowo wzmocnionych antywłamaniowo. Jeśli chcesz, aby rolety poprawiły też izolacyjność cieplną okien, szukaj takich, które mają ciepły płaszcz. Rolety kupuje się najczęściej na zamówienie, łatwo więc dobrać ich rozmiar do wielkości okien. Warto jednak wiedzieć, że maksymalna powierzchnia rolety nie przekracza przeważnie 10 m2. Ponadstandardowe są dużo droższe. Cena jest tym wyższa, im powierzchnia płaszcza większa. Podnoszą ją również wszelkie dodatkowe elementy i funkcje, na przykład automatyka sterująca.

Rolety tradycyjne

Ich podstawową funkcją jest ograniczanie nasłonecznienia w domu. Po zasunięciu odcinają też w pewnym stopniu od hałasu z zewnątrz. Wyciszają również odgłos padającego deszczu. Ich płaszcz jest zrobiony z aluminiowych lub plastikowych lamelek. Niektóre rolety mają w lamelkach perforacje dopuszczające nieco światła do domu, gdy płaszcz jest zasunięty.

Rolety antywłamaniowe

Mają wzmocniony aluminiowy płaszcz, dolny rygiel zamykający, mocne prowadnice boczne, bolce antywyważeniowe i blokadę w kasecie utrudniającą podniesienie płaszcza do góry (podobne blokady są też mocowane w prowadnicach bocznych). Dzięki temu trudniej je podważyć lub oderwać od ściany. Wydłużają ponadto czas potrzebny na dostanie się do okna i chronią szybę przed wybiciem. Rolety można wyposażyć w czujniki kontaktronowe uruchamiające alarm w razie próby ich otworzenia. Niestety, opuszczone rolety są też informacją dla włamywacza, że dom prawdopodobnie jest pusty.

Rolety termoizolacyjne

Lamelki, z których składa się ich płaszcz, są zrobione z PCW lub aluminium i wypełnione materiałem termoizolacyjnym, zazwyczaj pianką poliuretanową. Aluminiowe nie są korzystne, bo metal ten tak czy inaczej przewodzi ciepło po obwodzie każdej lamelki. Dobre rolety termoizolacyjne mają współczynnik przenikania ciepła U wynoszący 0,73-0,84 W/(m2.K) i redukują straty ciepła przez okna o 33-55%. Płaszcz takich rolet lepiej chroni przed hałasami niż zwykły. Poprawia izolacyjność akustyczną okna nawet o 10 dB

Gdzie zamocować kasetę rolety zewnętrznej

  • Gdy dopiero budujesz dom - rozwiązaniem wartym rozważenia będzie tu kaseta nadprożowa. Mocuje się ją w miejscu nadproża. Będzie ona pełnić jego funkcję. Staje się wtedy integralną częścią muru i nie zachodzi na okno. Musi mieć dobrą izolacyjność cieplną, aby nie tworzyła w ścianie mostka termicznego – zwłaszcza gdy ściana ma być jednowarstwowa.
  • Gdy wymieniasz okna - możemy wtedy zastosować roletę z kasetą podtynkową. Mocuje się ją pod nadprożem okiennym. Ściana musi być jednak na tyle gruba, żeby udało się zmieścić taką kasetę. Okno montuje się później, więc kaseta nie będzie go zasłaniała. Kaseta taka musi być ocieplona, aby nie tworzyła miejscowego mostka termicznego. Dostępne są też okna zintegrowane z roletą podtynkową.
  • Gdy masz już dom i nie wymieniasz okien - możemy wtedy zastosować roletę z kasetą naścienną. Nie zasłania okna i nie tworzy mostka termicznego. Niestety, osadza się na niej brud. Do dyspozycji masz również kasetę nadokienną – mocowaną do ościeżnicy. Nie szpeci elewacji, nie brudzi się, ale za to ogranicza przeszkloną powierzchnię okna i zmniejsza odrobinę nasłonecznienie wnętrza.

Automatyka do rolet

Najtańsze modele rolet mają płaszcz obsługiwany ręcznie. Rozwija się go i nawija przy użyciu korby – od wewnątrz domu. Nie jest to wygodne rozwiązanie. Alternatywę stanowi napęd elektryczny sterowany włącznikiem umieszczonym na ścianie lub pilotem. Napęd może czerpać energię z sieci lub być zasilany przez baterię słoneczną zamocowaną na kasecie rolety.

Przeczytaj dodatkowo:
Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Nietypowe okna do dachów płaskich i dachów...

Nie tylko okna połaciowe dostarczają światło słoneczne do pomieszczeń poddasza użytkowego. Mogą je tam...

Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Problem z roszeniem okien dachowych. Jak temu...

Zdarza się, że w mroźne dni, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0, występuje roszenie okien na...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.