| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna z tworzyw sztucznych

Okna z tworzyw sztucznych

Okna z tworzyw sztucznych są równie popularne jak drewniane. Można je zamówić w dowolnym kształcie, a dzięki rozmaitym ozdobnikom – dopasować do stylu każdego, nawet zabytkowego domu. 

Okna plastikowe znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie nowoczesnym, jak i w architekturze zabytkowej. Jest to możliwe dzięki różnorodnym kształtom, ozdobnikom i szerokiej gamie kolorystycznej. Cechy te pozwalają na dopasowanie wyglądu okna do stylu elewacji. Ponadto ościeżnice z PVC produkowane są jako profile renowacyjne, nakładane na starą ościeżnicę drewnianą.

Okna z PVC są wytwarzane jako konstrukcja jednoramowa, szklona szybami zespolonymi. Decydując się na okno dwudzielne, należy określić, czy będzie ono ze słupkiem (ogranicza on powierzchnię przeszklenia, jednak wzmacnia konstrukcję okna), czy bez niego.

Profile ram skrzydeł i ościeżnic okiennych są skonstruowane jako zespół współpracujących ze sobą elementów, które tworzą system. Poszczególne elementy łączone są w narożach poprzez zgrzewanie. Do elementów systemu należą również szprosy (szczebliny), które służą do dodatkowego pionowego i poziomego podziału powierzchni okna. Istnieje wiele systemów produkcji okien z tworzyw sztucznych (na polskim rynku około 50). Ramy skrzydeł i ościeżnic w każdym z systemów różną się kształtem przekroju poprzecznego, wymiarami, grubością ścianek zewnętrznych i wewnętrznych oraz liczbą komór (nie ma możliwości łączenia ze sobą elementów różnych systemów). Profile mają od dwóch do sześciu komór (najczęściej spotyka się dwu- i trzykomorowe). Komorowa budowa profili pozwala uzyskać lepsze parametry termoizolacyjne (im więcej komór, tym niższy współczynnik przenikania ciepła U). Cieplejsze okna poprawiają komfort mieszkania i ograniczają ryzyko wystąpienia zjawiska kondensacji pary wodnej na szybie od strony pomieszczenia.

Ze względu na małą sztywność profili z PVC umieszcza się wewnątrz nich kształtowniki ze stali ocynkowanej. Profile z PVC i kształtowniki usztywniające są łączone za pomocą wkrętów. Ścianki komory i kształtownika nie mogą stykać się całą powierzchnią. W tym celu w ściankach komory umieszczane są wypusty, które pozwalają na zachowanie koniecznego dystansu.

Okna z PVC dostępne są w wielu kolorach z wykończniem jednolitym lub z fakturą drewna. Można zamówić okna barwione na różne kolory od zewnątrz i od wewnątrz. Są trzy metody nakładania koloru lub faktury na ramy. Profile mogą być barwione w masie (tzw. proces koekstruzji – wtopienie barwy na głębokość 2–3 mm), stosuje się specjalne folie zgrzewane z powierzchnią profilu lub technologię termoutwardzalnego lakierowania (jest ona bardzo skomplikowana i możliwa do wykonania jedynie w wytwórni). Okna plastikowe mogą mieć dowolne kształty – prostokątne, trapezowe, trójkątne, łukowe i okrągłe.

Zaletą okien z tworzyw sztucznych jest trwałość. Nie wymagają uciążliwej konserwacji, z wyjątkiem okresowego smarowania okuć i zawiasów. Gładka powierzchnia ram ułatwia czyszczenie.

Wadą (w przypadku niektórych) może być ich zbyt duża szczelność. Brak wymiany powietrza prowadzi bowiem do powstawania zawilgocenia i pleśni w pomieszczeniach oraz rozwoju grzybów.
Ponieważ PVC ma właściwości elektrostatyczne, to okna przyciągają drobiny kurzu i trzeba je często myć. W czasie pożaru wydzielają się toksyczne związki. Niestety, jeżeli tworzywo jest niskiej jakości, to po pewnym czasie okna mogą zmienić kolor. Jest to proces nieodwracalny – zniszczonych okien nie można odnowić. Okna z plastiku charakteryzują się znaczną liniową rozszerzalnością cieplną (wzrost wymiarów pod wpływem ciepła), dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na ich prawidłowy montaż. Sztywne osadzenie w murze powoduje zakleszczenie się skrzydeł, pękanie ram lub szyb.
Zamocowanie okuć w tzw. komorze mokrej (zjawisko skraplania pary wodnej zachodzące w profilach z dwiema uszczelkami – na ościeżnicy i na skrzydle; po zamknięciu okna między uszczelkami tworzy się komora powietrzna, w której ciepłe powietrze z wnętrza styka się z zimnym z zewnątrz i powstaje wilgoć) może źle wpłynąć na ich działanie. Obecnie na rynku są dostępne już rozwiązania z dodatkową uszczelką, która oddziela okucie od strefy mokrej.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Panoramiczne okna wąskoprofilowe w nowoczesnym...

Duże przeszklenia to jeden ze znaków rozpoznawczych nowoczesnych domów energooszczędnych i...

Okna energooszczędne do domów klasy premium. Czy...

Świadomość inwestorów na temat energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności, stale rośnie....

Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Nowe warunki techniczne dla budynków: zaostrzone...

Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki....

Stolarka okienna najnowszej generacji -...

Tworzenie stolarki okiennej o niskiej przenikalności cieplnej, to już nie moda i ciekawostka, to trwały i...