| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna z tworzyw sztucznych

Okna z tworzyw sztucznych

Okna z tworzyw sztucznych są równie popularne jak drewniane. Można je zamówić w dowolnym kształcie, a dzięki rozmaitym ozdobnikom – dopasować do stylu każdego, nawet zabytkowego domu. 

Okna plastikowe znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie nowoczesnym, jak i w architekturze zabytkowej. Jest to możliwe dzięki różnorodnym kształtom, ozdobnikom i szerokiej gamie kolorystycznej. Cechy te pozwalają na dopasowanie wyglądu okna do stylu elewacji. Ponadto ościeżnice z PVC produkowane są jako profile renowacyjne, nakładane na starą ościeżnicę drewnianą.

Okna z PVC są wytwarzane jako konstrukcja jednoramowa, szklona szybami zespolonymi. Decydując się na okno dwudzielne, należy określić, czy będzie ono ze słupkiem (ogranicza on powierzchnię przeszklenia, jednak wzmacnia konstrukcję okna), czy bez niego.

Profile ram skrzydeł i ościeżnic okiennych są skonstruowane jako zespół współpracujących ze sobą elementów, które tworzą system. Poszczególne elementy łączone są w narożach poprzez zgrzewanie. Do elementów systemu należą również szprosy (szczebliny), które służą do dodatkowego pionowego i poziomego podziału powierzchni okna. Istnieje wiele systemów produkcji okien z tworzyw sztucznych (na polskim rynku około 50). Ramy skrzydeł i ościeżnic w każdym z systemów różną się kształtem przekroju poprzecznego, wymiarami, grubością ścianek zewnętrznych i wewnętrznych oraz liczbą komór (nie ma możliwości łączenia ze sobą elementów różnych systemów). Profile mają od dwóch do sześciu komór (najczęściej spotyka się dwu- i trzykomorowe). Komorowa budowa profili pozwala uzyskać lepsze parametry termoizolacyjne (im więcej komór, tym niższy współczynnik przenikania ciepła U). Cieplejsze okna poprawiają komfort mieszkania i ograniczają ryzyko wystąpienia zjawiska kondensacji pary wodnej na szybie od strony pomieszczenia.

Ze względu na małą sztywność profili z PVC umieszcza się wewnątrz nich kształtowniki ze stali ocynkowanej. Profile z PVC i kształtowniki usztywniające są łączone za pomocą wkrętów. Ścianki komory i kształtownika nie mogą stykać się całą powierzchnią. W tym celu w ściankach komory umieszczane są wypusty, które pozwalają na zachowanie koniecznego dystansu.

Okna z PVC dostępne są w wielu kolorach z wykończniem jednolitym lub z fakturą drewna. Można zamówić okna barwione na różne kolory od zewnątrz i od wewnątrz. Są trzy metody nakładania koloru lub faktury na ramy. Profile mogą być barwione w masie (tzw. proces koekstruzji – wtopienie barwy na głębokość 2–3 mm), stosuje się specjalne folie zgrzewane z powierzchnią profilu lub technologię termoutwardzalnego lakierowania (jest ona bardzo skomplikowana i możliwa do wykonania jedynie w wytwórni). Okna plastikowe mogą mieć dowolne kształty – prostokątne, trapezowe, trójkątne, łukowe i okrągłe.

Zaletą okien z tworzyw sztucznych jest trwałość. Nie wymagają uciążliwej konserwacji, z wyjątkiem okresowego smarowania okuć i zawiasów. Gładka powierzchnia ram ułatwia czyszczenie.

Wadą (w przypadku niektórych) może być ich zbyt duża szczelność. Brak wymiany powietrza prowadzi bowiem do powstawania zawilgocenia i pleśni w pomieszczeniach oraz rozwoju grzybów.
Ponieważ PVC ma właściwości elektrostatyczne, to okna przyciągają drobiny kurzu i trzeba je często myć. W czasie pożaru wydzielają się toksyczne związki. Niestety, jeżeli tworzywo jest niskiej jakości, to po pewnym czasie okna mogą zmienić kolor. Jest to proces nieodwracalny – zniszczonych okien nie można odnowić. Okna z plastiku charakteryzują się znaczną liniową rozszerzalnością cieplną (wzrost wymiarów pod wpływem ciepła), dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na ich prawidłowy montaż. Sztywne osadzenie w murze powoduje zakleszczenie się skrzydeł, pękanie ram lub szyb.
Zamocowanie okuć w tzw. komorze mokrej (zjawisko skraplania pary wodnej zachodzące w profilach z dwiema uszczelkami – na ościeżnicy i na skrzydle; po zamknięciu okna między uszczelkami tworzy się komora powietrzna, w której ciepłe powietrze z wnętrza styka się z zimnym z zewnątrz i powstaje wilgoć) może źle wpłynąć na ich działanie. Obecnie na rynku są dostępne już rozwiązania z dodatkową uszczelką, która oddziela okucie od strefy mokrej.

Jak rozmieścić okna

Ile światła dziennego potrzebujemy? Kiedy pokój będzie jasny? Jakie okna wybrać, by wygodnie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe warunki techniczne dla budynków: zaostrzone...

Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki....

Wybór okien. Jak kupować stolarkę okienną?

Wybór okien to bardzo ważna decyzja. Od jakości stolarki okiennej zależy komfort mieszkania oraz...

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...

Nowatorskie okucia okienne zapewniające...

Stała wymiana powietrza, łatwość obsługi, energooszczędność, odporność na włamania, ochrona przed hałasem,...