| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna z PCW - słowniczek 10 niełatwych terminów

Okna z PCW - słowniczek 10 niełatwych terminów

Profile, ościeża, pakiety szybowe, szprosy - co oznaczają te tajemnicze terminy. Zanim zaczniesz wybierać okna do swojego domu lub mieszkania, przestudiuj nasz słowniczek. Na pewno ułatwi ci komunikację ze sprzedawcami okien plastikowych.

1. Profile okienne

Są to wielokomorowe elementy z PCW, z których firmy konstruują oscieżnice i skrzydła okienne. Dostarczane są w postaci długich elementów, które tnie się i buduje z nich okna. Wielokomorowe profile z PCW mają często wzmocnienia stalowe.  Niektóre dostępne są w wersji z wypełnieniem termoizolacyjnym. Komór w profilu jest zazwyczaj 5, lecz niektóre profile mają ich więcej. Profile produkuje się z twardego PCW, w części pozyskiwanego z tak zwanego regranulatu, czyli surowca wtórnego, pozyskiwanego w drodze recyclingu starych profili PCW i innych produktów z tego surowca.

2. Skrzydło okienne

To otwieralna część okna. Wyposażona jest w klamkę, która umożliwia sterowanie skrzydłem. Skrzydło może być rozwieralne, uchylne lub uchylno-rozwieralne. Sa też skrzydła przesuwne, popularne głównie w oknach balkonowych.

3. Ościeżnica okna

To rama okna, która osadza się w ścianie i łączy z nia na stałe. Do ościeżnicy, za pośrednictwem zawiasów przymocowane są skrzydła - jedno lub kilka.

4. Szyby zespolone

Są to pakiety szybowe składające się z dwóch lub trzech tafli szkła, połączonych ze sobą szczelną ramką dystansową.  Między taflami znajduje się gaz szlachetny - argon lub ksenon - zapewniający lepszą izolacyjność termiczną niż powietrze. W szybach zespolonych stosuje się bardzo różne rodzaje szkła, które oprócz tego, że zapewnia dopływ światła słonecznego do pomieszczeń i umożliwia dobry widok na otoczenie domu, może pełnić wiele dodatkowych funkcji. Kupując okna, możesz więc zamiast szyb standardowych zamówić szyby antywłamaniowe, energooszczędne lub izolujące akustycznie.

5. Okucia okienne

Okucia to stalowe elementy okna odpowiadające przede wszystkim za to, jak się otwiera i zamyka skrzydła. Poruszane są za pomocą klamki. Jej przekręcenie sprawia, że okucia odblokowują skrzydło i można je otworzyć, przesunąć w bok lub odchylić od pionu. Dobrej jakości okucia zapewnią wygodną obsługę okna. Warto więc zwracać uwagę na to, w jakiej firmy okucia okno zostało wyposażone.

6. Szprosy

Są to cienkie listewki, które dzielą szyby na pola. Nie myl ich z podziałami konstrukcyjnymi. Szprosy pełnią bowiem jedynie funkcję dekoracyjną. Nakleja się je najczęściej na szyby od zewnątrz (szprosy wiedeńskie) lub umieszcza wewnątrz szyb zespolonych. Mogą też być konstrukcyjnym elementem całego skrzydła, choć to coraz rzadsze i drogie rozwiązanie. Dzielą wówczas skrzydło na oddzielne pola, z których każde jest osobno oszklone niewielkimi szybami zespolonymi. Ciekawą propozycją są szprosy nakładane na okno bez przyklejania. Mają postać ramki, którą mocuje się do zatrzasków przy ramie skrzydła. Szprosy takie można w każdym momencie szybko zdjąć, na przykładpo to, żeby wygodnie umyć szyby. Są też ramki ze szprosami mocowane na zawiasach.

7. Uszczelki okienne

W oknach montowane są dwa rodzaje uszczelek – przyszybowe i oporowe (zwane odbojowymi lub wrębowymi). Jedne i drugie niedopuszczają, by woda dostała się do wnętrza plastikowegoprofilu okiennego i doprowadziła do rdzewienia okuć. Uszczelki oporowe są ponadto zaporą dla wiatru, kurzu i hałasu. Uszczelki przyszybowe są zawsze dwie – jedna od zewnętrznej, druga od wewnętrznej strony okna. Elastyczność i wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne zapewnia im tworzywo, z którego są wykonane czyli EPDM lub TPS.

8. Nawiewniki

To urządzenia montowane w profilach okiennych, które zapewniają dostęp świeżego powietrza, nawet wówczas, gdy skrzydła są szczelnie zamknięte. Za najlepsze uchodzą nawiewniki higrosterowane. Mają wewnątrz taśmę czułą na zmiany wilgotności. Dzięki niej, gdy w pomieszczeniu robi się zbyt duszno, nawiewnik sam się otwiera i wpuszcza powietrze. Nawiewniki ciśnieniowe, działają podobnie, z tym że reagują na różnicę ciśnienia między wnętrzem domu a otoczeniem. Najtańsze są nawiewniki ręczne, które trzeba obsługiwać samodzielnie.

9. Mikrowentylacja

To możliwość niepełnego domknięcia skrzydła okiennego. Funkcję taką zapewniają okucia. Skrzydło nie styka się wówczas ściśle z ościeżnicą, a między nimi tworzy się kilku milimetrowej szerokości szczelina wpuszczająca powietrze do budynku. Skrzydło jest przy tym zabezpieczone przed otworzeniem w razie silniejszego podmuchu wiatru.

10. Powłoka niskoemisyjna

To specjalna powłoka na szybie energooszczędnej. Odbija ona promienie cieplne (promieniowanie podczerwone) – latem na zewnątrz, aby dom się nie nagrzewał, a zimą do środka, żeby ciepło pozostało w pomieszczeniach.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy...

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności,...

Uszczelniający kołnierz do okien dachowych -...

Uszczelniające kołnierze do okien dachowych mają zapewnić nam energooszczędność, która jest jednym z...

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...

Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować...