| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna z PCV

Okna z PCV

Okna z PCV cieszą się dużą popularnością Kojarzą się z nowoczesnością. Okna plastikowe są szczelne, nie wymagają malowania, łatwo je utrzymać w czystości. To ich atuty.

Okna plastikowe łatwo dopasować do stylu każdego domu, zarówno nowoczesnego, jak i tradycyjnego. Umożliwiają to różnorodne kształty okien (prostokątne, trapezowe, trójkątne, łukowe i okrągłe), ozdobniki i bogactwo kolorów. Ponadto ościeżnice z PCW produkowane są jako profile renowacyjne, nakładane na starą ościeżnicę drewnianą.

Budowa okna PCV

Okna z PCV są wytwarzane jako konstrukcja jednoramowa, szklona szybami zespolonymi. Wybierając okno dwudzielne, trzeba określić, czy będzie ono ze słupkiem (wzmacnia konstrukcję, ale ogranicza powierzchnię szyb), czy bez niego.
Profile ram i ościeżnic to współpracujące ze sobą elementy, tworzące system. Są łączone w narożach przez zgrzewanie. Częścią systemu są też szprosy (szczebliny), które dodatkowo dzielą powierzchnię okna pionowo i poziomo.

Jest wiele systemów produkcji okien z tworzyw sztucznych (w Polsce ok. 50). Przekrój ram skrzydeł i ościeżnic w każdym z nich różni się kształtem, wymiarami, grubością ścianek zewnętrznych i wewnętrznych oraz liczbą komór (nie można łączyć ze sobą elementów różnych systemów). Profile mają od dwóch do sześciu komór (najczęściej spotyka się dwu- i trzykomorowe). Komorowa budowa profili pozwala uzyskać lepsze parametry termoizolacyjne (im więcej komór, tym niższy współczynnik przenikania ciepła U). Cieplejsze okna poprawiają komfort termiczny w mieszkaniu i ograniczają ryzyko wystąpienia kondensacji pary wodnej na szybach od strony pomieszczeń.

Ze względu na małą sztywność profili z PCW, wewnątrz nich umieszcza się kształtowniki ze stali ocynkowanej. Profile i kształtowniki łączy się wkrętami. Ścianki komory i kształtownika nie powinny się stykać. Zachowanie dystansu pomiędzy nimi umożliwiają wypusty umieszczane na ściankach komory.

Okna plastikowe produkowane są w wielu kolorach. Mogą być jednobarwne lub o powierzchni imitującej fakturę drewna. Można zamówić okna mające różne kolory na zewnątrz i od wewnątrz. Profile okien mogą być barwione w masie (w tzw. procesie koekstruzji – wtapiania barwy na głębokość 2–3 mm), wykończone specjalnymi foliami zgrzewanymi z ich powierzchnią lub lakierowane w technologii termoutwardzalnej (bardzo skomplikowanej, możliwej do zastosowania jedynie w wytwórni). Zaletą okien z PCW jest ich trwałość, nie wymagają konserwacji, z wyjątkiem okresowego smarowania okuć i zawiasów.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Piotr Mastalerz

Okna z PCW

Autor: Andrzej Szandomirski

Okna z PCW

Wady okien plastikowych

Wadą niektórych okien z PCV może być ich zbyt duża szczelność. Prowadzi to do zawilgocenia pomieszczeń i rozwoju grzybów. W czasie pożaru okna wydzielają się toksyczne związki. Ponieważ tworzywo sztuczne ma właściwości elektrostatyczne, to profile okien przyciągają drobiny kurzu (trzeba je często myć). Jeśli okna zostały wykonane z tworzywa niskiej jakości, to po pewnym czasie mogą zmienić kolor. Takich okien nie można odnowić. Okna plastikowe mają znaczną liniową rozszerzalność cieplną (wzrost wymiarów pod wpływem ciepła), dlatego szczególnie ważny jest ich prawidłowy montaż. Sztywne osadzenie w murze powoduje zakleszczanie się skrzydeł, pękanie ram lub szyb. Zamocowanie okuć w tzw. komorze mokrej także może źle wpłynąć na ich działanie. Rozwiązaniem jest zainstalowanie dostępnych już okien z dodatkową uszczelką, która oddziela okucie od strefy mokrej.

Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować...

Czy warto zainwestować w superenergooszczędne...

Nawet producenci stolarki otworowej przyznają, że kupowanie superenergooszczędnych okien nie ma ekonomicznego...

Zaproś świat do domu. Okna balkonowe na poddaszu

Poddasze kreuje wiele ciekawych możliwości architektonicznych i aranżacyjnych. W dachu skośnym bez ścianki...

Markiza do okien dachowych. Skuteczna ochrona...

Okna osłonięte markizą zewnętrzną chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem w słoneczne dni. Ciepło...

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...