| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna z balustradą. Jak zabezpieczyć portfenetr?

Okna z balustradą. Jak zabezpieczyć portfenetr?

Portfenetr, nazywany oknem francuskim, wygląda jak wyjście na balkon. Jednak po jego zewnętrznej stronie jest tylko wąski parapet. Na wyższej kondygnacji trzeba go zabezpieczyć balustradą. Jak ją zamocować?

Okno francuskie

Kiedyś okna takie były chętnie stosowane w historycznych kamienicach Paryża. Wpuszczają do wnętrza dużo więcej światła niż te o standardowej wysokości, czyli umieszczone mniej więcej 90-100 cm nad podłogą. Umiejętnie wkomponowane w elewację dodają też bryle lekkości i elegancji. Mogą być częściowo albo całkowicie otwierane. Portfenetrów, w których dolny fragment (do wysokości 0,9 m) jest nieotwierany, nie musisz dodatkowo zabezpieczać balustradą, pod warunkiem że dolna szyba jest wykonana z mocnego szkła, na przykład z klejonej szyby P3. Ma ona podobną wytrzymałość jak stalowa siatka. Zgodnie z przepisami portfenetry otwierane na całej wysokości muszą mieć po zewnętrznej stronie zamontowaną balustradę. Zapewnia ona bezpieczeństwo osobom wyglądającym przez portfenetr, a dodatkowo stanowi interesujący element architektoniczny na fasadzie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Metalowe balustrady

Najczęściej aluminiowe lub stalowe. Mogą być zrobione ze stali nierdzewnej lub zwykłej malowanej albo ocynkowanej. Ramy konstrukcyjne wypełniają pionowe lub poziome pręty albo tafle i płyty – ze szkła, z drewna, blachy, siatki stalowej lub elementów włóknocementowych. Wypełnienie powinno być tak przytwierdzone do ramy, aby nie dało się go wypchnąć. Do przygotowania konstrukcji balustrad wykorzystuje się rozmaite profile – rurowe, kwadratowe, prostokątne.

Szkło zamiast balustrady

Funkcję balustrady mogą też pełnić samonośne tafle ze szkła lub z poliwęglanu. Jako wypełnienie lub podstawowy element balustrady powinno się wykorzystywać tak zwane szkło bezpieczne klasy P3 klejone folią PVB. Do zamocowania go używa się specjalnych systemowych łączników przeznaczonych do szkła.

Autor: Mariusz Bykowski

Balustrada rozbudowana o kwietnik i wysunięta przed elewację stanowi akcent przyciągający wzrok

Mocowanie widoczne lub ukryte

Zależnie od zamierzonego efektu mocowanie balustrady bywa bardziej lub mniej eksponowane. Jeżeli ma być ukryte, najczęściej sytuuje się je w glifie okiennym (w ościeży) – sama balustrada znajduje się wówczas blisko okna i nie wystaje poza lico fasady. Balustrada może też odstawać od elewacji i być zamocowana do czoła ściany. Wygląda wówczas bardziej jak minibalkon, a nie wyłącznie zabezpieczenie otworu, i jest mocnym akcentem na elewacji. Niezależnie od tego, jaką rolę w kompozycji elewacji nadał jej projektant, musi być pewnie przytwierdzona. Mocuje się ją zawsze do warstwy konstrukcyjnej ściany. Używa się do tego łączników mechanicznych lub iniekcyjnych (kotew chemicznych).

Autor: Zuzanna Podwysocka

Pręty balustrady wchodzą w ścianę. Pod tynkiem jest ukryty stalowy płaskownik, który w dwóch miejscach został zamocowany do marki uprzednio przytwierdzonej do muru konstrukcyjnego

Mocowanie balustrady w ścianie dwuwarstwowej

W przypadku ściany jednowarstwowej nie stanowi ono problemu. Można je wykonać na dowolnym etapie budowy. Jeśli budujesz dom o ścianach warstwowych najprostszą metodą jest przytwierdzenie do muru konstrukcyjnego stalowych marek, do których montuje się specjalne długie wsporniki (najczęściej płaskowniki). Przechodzą one przez ocieplenie.

Mocowanie balustrady w ścianie trójwarstwowej

Jeżeli projekt przewiduje mocowanie balustrady od zewnątrz ściany trójwarstwowej, wsporniki rozmieszcza się tak, aby trafiały w spoiny cegły okładzinowej lub kamienia. Wystają one przed zewnętrzną warstwę ściany i po jej wykończeniu montuje się do nich balustradę. Do przytwierdzenia marek należy użyć kotew (łączników) przeznaczonych do materiału, z którego jest wykonany mur. Do materiałów słabszych stosuje się łączniki wkręcane, a do mocniejszych – wbijane. Marki oraz łączniki powinny być zabezpieczone antykorozyjnie – ocynkowane lub pomalowane.

Ważne zalecenia

  • Mocowanie marek musi być przeprowadzone w taki sposób, aby nie doszło do uszkodzenia izolacji przeciwwilgociowej (fartucha izolacyjnego) wokół okna.
  • Marki trzeba rozmieścić precyzyjnie, aby po wykończeniu ściany do wystającego elementu dało się przytwierdzić barierkę.
  • Miejsce mocowania należy odsunąć od krawędzi muru na bezpieczną odległość, czyli nie mniej niż długość łącznika użytego do przytwierdzenia marki.
  • Jeśli balustrada ma być umieszczona w glifie (w ościeży), elementy mocujące muszą być odpowiednio wygięte.
  • Liczbę marek lepiej jest ograniczać, gdyż każda z nich stanowi minimostek termiczny.
  • Jeżeli planujesz montaż balustrady od czoła ściany, to elementy mocujące też lepiej jest przytwierdzić do muru przed ociepleniem.
  • Jeśli nie zastosowałeś marek, to po ułożeniu izolacji balustradę można przymocować tylko specjalnymi długimi wklejanymi kotwami chemicznymi przeznaczonymi do przytwierdzania ciężkich elementów na ścianach z izolacją. Jest to metoda dość kosztowna.

Jakie okna do domu? Rodzaje okien, kształt i przeznaczenie

Rodzajów okien jest wiele. Od ich kształtu i wielkości zależy wygląd budynku oraz...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Roleta zewnętrzna – sposób na ochronę poddasza...

Na komfort korzystania z poddasza latem ogromny wpływ ma zachowanie odpowiednich warunków termicznych....

Dom na czasie - wysokie okna, duże przeszklenia

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Top trendy okienne - duże przeszklenia, jasne...

Duże przeszklenia, minimalistyczny design, szarości i jasne kolory naturalnego drewna to kluczowe trendy,...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Chronią wnętrze...

Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy...

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności,...