| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna w domu dopasowane do funkcji wnętrza. Dobierz okno w kuchni, łazience, sypialni i salonie

Okna w domu dopasowane do funkcji wnętrza. Dobierz okno w kuchni, łazience, sypialni i salonie

Nie w każdym pomieszczeniu ważne są te same właściwości okien. Aby dobrze wybrać okna w domu, warto poznać ich cechy istotne w najważniejszych miejscach. Zobacz, czym powinno się odznaczać okno w kuchni, salonie, okno w łazience oraz sypialni.

Okno w kuchni

Okno w kuchni poddawane jest działaniu wilgoci i bardziej niż w innych pomieszczeniach narażone na zabrudzenia. Gotowanie w sposób naturalny podnosi temperaturę we wnętrzu, dlatego w kuchni położonej od nasłonecznionej strony wystarczy zamontować okna o standardowych parametrach cieplnych (U od 1,7 do 1,8 W(m²·K)).

Jeśli kuchnia jest usytuowana od północy, warto zainwestować w okno o podwyższonych parametrach termicznych (U o wartości 1,2 (m²·K)). Zadaniem okna kuchennego jest również wspomaganie wentylacji – powinno mieć ono zwiększoną możliwość przepływu powietrza. Służy do tego np. funkcja mikrowentylacji w okuciu lub nawiewniki umieszczone w ramie okiennej czy w świetle szyby.

Okno w salonie

Konsekwencją wyboru dużych okien w salonie są zaostrzone wymagania dotyczące nie tylko ich stabilności, ale także parametrów technicznych. Chociaż salon najczęściej usytuowany jest od południa i zachodu, gdzie straty ciepła nie są takie duże, powinny mieć podwyższone parametry cieplne – współczynnik U okien nie powinien być wyższy niż 0,9-1,1 W(m²·K).

Jeśli okna salonu wychodzą na ulicę lub dom położony w hałaśliwym miejscu, warto zainwestować w okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej (Rw=30-40 dB). Poczucie bezpieczeństwa podniosą okna spełniające wymogi jednej z klas odporności na włamanie (WK2-WK6). Dotyczy to szczególnie okien balkonowych i portfenetrów. Okna bezpieczne powinny mieć okucia antywyważeniowe.

Przed nadmiarem słońca latem uchronią nas okna z szybami przeciwsłonecznymi – trzeba jednak pamiętać, że barwa szyb pokrytych tlenkiem metalu może być srebrzysta, brązowa lub zielonkawa. Przeszklenia w wysokim salonie łatwiej będzie utrzymać w czystości, jeśli wybierzemy okna z szybami z powłoką samoczyszczącą, która sprawia, że zgromadzone na szybie zanieczyszczenia rozkładają się pod wpływem światła słonecznego.

Okna ze szprosami są trudniejsze do utrzymania w czystości niż okna bez podziałów. Przeszkodą w myciu nie będą szprosy naklejane między szybami zespolonymi. Jednak pogarszają one parametry termiczne okna.

Autor: ANDERSEN WINDOWS

Jeżeli kuchnia znajduje się od strony północnej, dobrze jest wybrać do niej okno o podwyższonych parametrach termicznych (fot. ANDERSEN WINDOWS).

Okno w sypialni i pokoju dziecięcym

To miejsca, w których zależy nam na komforcie wypoczynku. Dlatego w tych pomieszczeniach okna powinny być ciche i zapewniać poczucie prywatności. W sypialni położonej na parterze od strony ogrodu, gdzie zieleń jest naturalnym buforem akustycznym, wystarczy, jeśli okna mają izolacyjność akustyczną Rw=25 dB.

Sypialnie na wyższej kondygnacji i usytuowane od ulicy są znacznie bardziej narażone na hałas, dlatego okna powinny mieć izolacyjność akustyczną 40 dB. Jeśli obawiamy się promieniowania UV, możemy zastosować szyby ze szkłem laminowanym folią PVB. Przepuszcza ono tylko 0,4% promieni UV, podczas gdy zwykłe szkło aż 44%.

Okno w łazience

Okna w łazience mają przede wszystkim otwierać niewielkie wnętrze na otoczenie, ich rolą jest również wspomaganie wentylacji i odprowadzanie gromadzącej się w łazience wilgoci. Okno w łazience powinno mieć wysokie parametry cieplne – przebywając w niej, jesteśmy często rozebrani, dlatego najlepiej wybrać okna zalecane w budownictwie energooszczędnym – o współczynniku U=0,8 W(m²·K).

Ponieważ w łazience często chodzimy boso, warto tu zamontować okna z szybami bezpiecznymi, które w razie stłuczenia się nie rozprysną. Naszą prywatność ochroni okno z szybą elektryczną – podłączona do prądu jest przezroczysta, a gdy elektryczność odłączymy, przez szybę nie przedostaje się obraz wnętrza.

Przeczytaj dodatkowo:
Okna drewniane linii Cube od firmy Stolbud

Nowe okna drewniane Cube od firmy Stolbud są połączeniem minimalizmu, eleganckiego designu i wysokiej jakości...

Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Panoramiczne okna wąskoprofilowe w nowoczesnym...

Duże przeszklenia to jeden ze znaków rozpoznawczych nowoczesnych domów energooszczędnych i...

Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Montaż stolarki. Jak montować okna, drzwi...

Montaż okien, drzwi wejściowych oraz bram garażowych nie jest prosty, o czym przekonują reklamacje zgłaszane...

Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...