| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna plastikowe czy drewniane - które z nich wybrać budując dom?

Okna plastikowe czy drewniane - które z nich wybrać budując dom?

Okna - plastikowe czy drewniane? Wybór nie jest łatwy, ale budowa domu zmusza każdego do odpowiedzi na to pytanie. Zarówno okna z PCW, jak i z drewna mają swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy im się z bliska! 

Okna plastikowe czy drewniane? Sprawdźmy, czym się od siebie różnią! Okna drewniane mają opinię solidniejszych oraz mniej podatnych na odkształcenia. Są uznawane za bardziej naturalne i ekologiczne, bo są wytwarzane z naturalnego surowca. Łatwiej naprawić uszkodzenia ich ramy. Można zmienić ich kolor. Niestety, wymagają okresowej konserwacji. Okna plastikowe są tańsze, odporniejsze na wilgoć i wodę. Dzięki komorowej budowie profili są lżejsze i łatwiej je zainstalować budując dom. Nie trzeba ich regularnie konserwować, ale nie da się ich naprawić i odmalować, gdy ulegną powierzchniowym uszkodzeniom. 

Rozmiar ma znaczenie!

Okna plastikowe czy drewniane? Aby dokonać właściwego wyboru, nie zawsze niezbędne są wnikliwe studia porównawcze. Czasem wystarczy jeden mocny argument, który przesądzi sprawę. Duże okna powstają zarówno z drewna klejonego, jak i z PCW. Drewno klejone uchodzi jednak za materiał sztywniejszy i odporniejszy na odkształcenia niż profile plastikowe. To w końcu surowiec na solidne konstrukcje o wielkich rozpiętościach. Plastik gorzej znosi wysokie temperatury, a elewacja może się solidnie nagrzewać – nawet do 80 st. C. Wielkie ramy z profili, zwłaszcza w ciemnym kolorze i źle zamontowane, mogą ulec deformacji. Oczywiście nie jest to regułą, ale ryzyka nie da się wyeliminować. Jeśli zatem masz w planie duże okna nieotwieralne lub zespolenia wielu okien tworzące wielkie przezroczyste ściany, budując dom wybierz okna drewniane.

Naturalne czy sztuczne?

Nie wszyscy przepadają za tworzywami sztucznymi. Są ludzie, dla których okna plastikowe zawsze pozostaną produktem gorszej jakości, będącym tańszą imitacją prawdziwej stolarki. Trudno polemizować z takimi argumentami. Jeśli więc jesteś przekonany, że wszystko, co naturalne, jest najlepsze, budując dom wybierz okna o konstrukcji drewnianej. Musisz jednak wiedzieć, że te masowo produkowane są wykonywane z drewna klejonego i lakierowane, a klej i lakier to produkty chemiczne. Niemniej trzeba przyznać, że okna drewniane różnią się wyglądem od tych z PCW, szczególnie gdy nie zostaną wykończone farbą kryjącą tylko lakierem. Nie maskuje on, a często wręcz uwypukla rysunek słojów.

Autor: Mariusz Bykowski

W budynkach stylizowanych na dworki lub staropolskie chaty powszechnie stosuje się okna drewniane

Okna plastikowe czy drewniane? Kwestia ceny

Okna plastikowe stanowią 80% sprzedawanych u nas okien. Duża w tym zasługa ich ceny. Są przeważnie o 30, a często nawet o 50% tańsze od drewnianych. Ta różnica bierze się z ceny surowca. Koszt drewna nie ma tendencji spadkowej. Drastyczne limity wyrębu lasów sprawiają, że ceny tego surowca od dawna utrzymują się na wysokim poziomie. PCW natomiast jest obecnie pozyskiwane głównie z tak zwanego regranulatu, czyli taniego tworzywa pochodzącego z recyklingu między innymi starych okien plastikowych. Silna jest też konkurencja wśród wytwórców okien z profili PCW, co korzystnie wpływa na ceny. Wyposażając dom przy budowie domu w okna z PCW zamiast w okna drewniane, można więc zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Dla wielu osób jest to pokusa nie do odrzucenia.

Nie unikniemy konserwacji

Inaczej konserwacja odbywa się jednak, gdy w grę wchodzą okna plastikowe, a inaczej, gdy mamy do czynienia z drewnianymi. Te pierwsze wystarczy umyć oraz wyregulować i nasmarować ruchome części ich okuć. Powłoki zabezpieczające okna drewniane wytrzymują w dobrym stanie nie więcej niż 15-20 lat od chwili budowy domu. Później łuszczącą się farbę lub lakier trzeba zeszlifować i powtórnie pomalować okna. Niestety, domowymi metodami nie uzyska się takiej jakości wykończenia, jaką oferuje fabryka. Kolejne konserwacje trzeba więc będzie przeprowadzać częściej.

W starciu z wilgocią

Teoretycznie dobrze polakierowane drewno jest bardzo odporne na wilgoć i nie ulega wypaczeniu w efekcie jej działania. Czy jednak powłoki lakiernicze są równie trwałe? A co się stanie, gdy miejscami ulegną przetarciu lub rama okna zostanie zarysowana? Pod tym względem okna plastikowe nie dają powodów do obaw. Ich odporność na wilgoć i wodę jest bezdyskusyjna. Doskonale sprawdzają się w tych pomieszczeniach, gdzie wilgoć i skroplona para wodna nie są zjawiskiem wyjątkowym – w pralniach, łazienkach, ogrodach zimowych. Często okna z PCW lub o konstrukcji mieszanej – poliuretanowo-drewnianej – stosuje się w łazienkach na poddaszach użytkowych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...

Rolety zewnętrzne na oknach połaciowych a...

Rolety zewnętrzne posiadają wiele przydatnych funkcji, które pozwolą każdemu poczuć się bezpiecznie i...

Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Aranżacje pomieszczeń z oknami dachowymi –...

Aranżacja poddasza przestała być problemem. Podpowiadamy, jak dobrze zaprojektować przestrzeń użytkową pod...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.