| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Twoje idealne okna do domu

Twoje idealne okna do domu

Wybieramy okna do domu najczęściej z tej samej kolekcji. Jednak nie wszystkie muszą być jednakowej wielkości i mieć ten sam kształt. Warto je także zróżnicować w zależności od położenia pomieszczeń względem stron świata. Do nietypowych wnętrz można wykonać specjalne okna na wymiar. Zobacz jak dobrać odpowiednie okna do swojego domu.

Rodzaj i rozmieszczenie okien w domu wpływają przede wszystkim na ilość i jakość wpadającego przez nie światła dziennego. Dlatego wybierając je, zwróćmy uwagę przede wszystkim na szerokość ram i liczbę podziałów. Nie bez znaczenia jest też kształt – na przykład przez okno poziome wpada mniej światła niż przez okno pionowe tej samej wielkości. Ilość i natężenie światła zależą nie tylko od powierzchni przeszkleń, ale też od liczby okien – światła jest więcej i operuje ono dłużej w pomieszczeniu, gdy umieścimy dwa mniejsze okna w dwóch ścianach, niż gdy zdecydujemy się na rozwiązanie z jednym dużym przeszkleniem. Dobierając okna do wnętrz o różnych funkcjach, trudno też abstrahować od strony świata, z której się one znajdą, oraz zacieniających je roślin i budynków.

Salonowe gry światła i nastroju

Salon jest największym pomieszczeniem w domu, a duże przeszklenia wynikają z konieczności zachowania odpowiednich proporcji powierzchni przeszklonych w stosunku do powierzchni podłogi. Warto też wiedzieć, że nie wymaga on tak intensywnego światła jak pomieszczenia do pracy, na przykład kuchnia lub gabinet. Ze względu jednak na wielkość salonu okna powinny być w nim umieszczone co najmniej w dwóch ścianach – takie rozwiązanie pozwala uniknąć niekorzystnych kontrastów. We wnętrzu o zróżnicowanej wysokości bardzo dobrym pomysłem jest połączenie okien różnej wielkości. W salonach często stosuje się duże przeszklenia i okna panoramiczne.

Różnymi oknami można podkreślić różne funkcje poszczególnych stref, np. doświetlić stół w jadalni, a zmniejszyć intensywność światła w strefie kominkowej. Zauważalna tendencja to okna montowane bliżej podłogi. Obniżenie parapetu do poziomu 50 cm pozwala kadrować ciekawe widoki. Drzwi balkonowe ze skrzydłami przesuwnymi ułatwiają aranżację wnętrza – otwarte skrzydła nie zabierają miejsca w salonie. Problematyczne mogą być przeszklenia na całą szerokość ściany – mniejszy salon może się okazać nieustawny. Duże przeszklenia wymuszają odsunięcie sprzętów od ścian, a co za tym idzie – wzrost powierzchni komunikacyjnej. Wysoki pokój dzienny można też oświetlić światłem z góry – np. oknami połaciowymi w spadzistym dachu. Są też salony przybierające formę tradycyjnej werandy czy wykwintnej oranżerii. Dobrym, często stosowanym rozwiązaniem są okna umieszczone w wykuszu – dają zarówno światło, jak i widoki z różnych stron.

Autor: Andrzej Szandomirski

W salonie o zróżnicowanej wysokości bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie okien o różnej wielkości i kształtach (fot. A. Szandomirski)

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Sypialnia – energia wprost ze słońca

Po wielu godzinach chłodu i mroku nocy pragnienie ciepła i światła jest naturalnym odruchem – dobrze jest wybrać lokalizację sypialni od wschodu. Jednak jeśli lubimy pospać dłużej, w sypialni z oknem wschodnim lepiej zrezygnować z dużych przeszkleń. Orientacja na wschód sprawdza się zwłaszcza latem: poranne słońce świeci intensywnie, ale krótko, więc po upalnym dniu nienagrzana sypialnia oferuje nam komfortowe warunki do wypoczynku.

Gdy okno będzie usytuowane od północy, po chłodnej nocy przywita nas przyciemnione, szarawe światło. Jeżeli okno znajdzie się od południa i zachodu, bez odpowiedniego zadaszenia okien, zasłon czy markiz sypialnia będzie przegrzana. Jeśli sypialnia na poddaszu jest usytuowana od strony mocno nasłonecznionej, bardzo dobrym rozwiązaniem jest lukarna – jej boczne ściany regulują dopływ światła i pomieszczenie nie jest tak nagrzane. Okna połaciowe dają światło bardziej intensywne i mocniej sięgające w głąb pomieszczenia niż to z lukarn. Warto wiedzieć, że kształt okna może też wpływać na poczucie bezpieczeństwa niektórych osób. Okna typu portfenetry i balkonowe tworzą wrażenie otwartości wnętrza, które może zaburzać poczucie bezpieczeństwa. W sypialni bardziej przyjazne wydają się okna umieszczone na pewnej wysokości od poziomu posadzki – wnętrze robi wtedy wrażenie bardziej zamkniętego i przez to bezpiecznego.

Autor: ZEHNDER

Łukowe okna nawiązujące do anatomicznych kształtów człowieka wprowadzają przyjazny klimat do wnętrza (fot. ZEHNDER)

Okna w ramach przepisów

Minimalne warunki oświetlenia wnętrza światłem naturalnym określają przepisy budowlane. Mówią one, że w pomieszczeniu, w którym mają przebywać ludzie, stosunek powierzchni okien liczonej w świetle ościeżnic do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8 (tam, gdzie nie przebywają dłużej niż 2 godziny dziennie – 1:12). Określenie „w świetle ościeżnic” oznacza, że liczy się powierzchnia skrzydeł okna. Powierzchnia liczona w świetle ościeżnic to co innego niż powierzchnia przeszklona. Okna o tych samych wymiarach ościeżnic mogą się różnić ilością światła, którą przepuszczają. Wynika to z szerokości ram, ta zaś zależy od typu profilu i konstrukcji okna. Okno z większą liczbą podziałów konstrukcyjnych ma mniejszą powierzchnię szkła niż nieotwieralne o jednolitym przeszkleniu.

Jak dopasować przeszklenia do kuchni i łazienki, czym doświetlić strefę komunikacyjną i gospodarczą oraz jakie parametry powinny mieć okna w poszczególnych pomieszczeniach – radzimy w sierpniowym numerze "Zbuduj dom".

Przeczytaj dodatkowo:
Okna do płaskich dachów - duża ilość światła,...

W budynkach z płaskimi dachami często zdarza się, że wewnątrz są pomieszczenia, w których nie ma...

Markiza do okien dachowych. Skuteczna ochrona...

Okna osłonięte markizą zewnętrzną chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem w słoneczne dni. Ciepło...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Zaproś świat do domu. Okna balkonowe na poddaszu

Poddasze kreuje wiele ciekawych możliwości architektonicznych i aranżacyjnych. W dachu skośnym bez ścianki...

Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...