| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna i plan domu

Okna i plan domu

Okna nie są jedynym narzędziem w otwieraniu wnętrz na otoczenie. Równie ważną rolę odgrywają rozwiązania architektoniczne wewnątrz domu: wielkość, kształt i wysokość pomieszczeń oraz sposób ich powiązania.

Architektura wnętrz domu w wielu przypadkach decyduje o sposobie otwarcia domu na otoczenie. W pomieszczeniach dużych, które mają więcej zewnętrznych ścian, jest to łatwiejsze – wystarczy w sposób przemyślany rozplanować przeszklenia. Trudniejszym zadaniem jest zapewnienie widoku na ogród w pomieszczeniach małych i położonych w głębi domu. Warto też wiedzieć, że nie każde pomieszczenie musi być w takim samym stopniu powiązane z otoczeniem.

Jaka funkcja, takie otwarcie

W pokoju dziennym głównie odpoczywamy – widok zieleni ogrodu uspokaja nerwy i pozwala na regenerację sił witalnych. W salonie nie do przecenienia jest także rola estetyczna widoków z zewnątrz, które tworzą żywe, zmianiające się wraz z porami roku obrazy. Dlatego zadbajmy, aby salon miał jak najwięcej ścian zewnętrznych umożliwiających umieszczenie w nich różnorodnych przeszkleń. Tradycyjnie kuchnię otwierano na strefę wejścia – pozwalało to kontrolować, co dzieje się od frontu domu. Dzisiaj równie ważna jest możliwość kontemplowania przyrody w czasie kuchennych prac. Jeżeli w kuchni spożywamy też posiłki, w kąciku jadalnianym warto mieć drugie okno – zwróćmy uwagę, czy jest ono uwzględnione w projekcie. Widok pięknego otoczenia doceniamy również w miejscach bardziej intymnych: sypialni i łazience, gdzie rytm przyrody można połączyć z rytmem dnia – rano nabierać energii wraz z budzącą się przyrodą, a wieczorem wyciszać się wraz z zachodzącym dniem.

Sposoby na panoramiczne poszerzenie kuchennej perspektywy

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Daniel Rumiancew

Narożnik otwarty Pomieszczenia położone w narożnikach budynku zyskały uprzywilejowaną pozycję. Dzięki oknom narożnym przenikający do wnętrza obraz przyrody ma nowy wymiar – plastyczność i głębię. Takie rozwiązanie można wprowadzić nie tylko w kuchni

Autor: ROTO

Mała, ale z widokiem W niewielkiej kuchni okno może utrudniać aranżację pomieszczenia. Zastosowanie dużego okna ze skrzydłem przesuwnym nie tylko ułatwi usytuowanie pod nim zlewozmywaka, ale też powiększy optycznie pomieszczenie i ozdobi je zielenią ogrodu

Widok na osi

Warto wybrać projekt domu, w którym zastosowano amfiladę, czyli zasadę kompozycji opartej na osi widokowej. To taki sposób połączenia pomieszczeń, który sprawia, że następujące po sobie wnętrza są połączone szlakiem zamkniętym jednym widokiem. Szlak ten powstaje dzięki otworom umieszczonym na jednej osi. Dzięki takiemu manewrowi po wejściu do domu nasz wzrok w sposób naturalny kierowany jest na widok ogrodu docierający z przeciwległej ściany domu.

Uzyskanie takiego efektu jest możliwe dzięki rezygnacji z drzwi między pomieszczeniami lub poprzez zastosowanie przeszklonych skrzydeł. Częstym zabiegiem jest umieszczanie drzwi przesuwnych na osi widokowej – są doskonałymśrodkiem otwierającym perspektywę, zwłaszcza jeżeli znajdują się na drodze do ogrodu.

Oś widokową można podkreślić materiałami posadzkowymi, układając we wszystkich pomieszczeniach położonych na osi wyrazisty szlak, wyróżnić kolorem ścian czy też sztucznym oświetleniem.

Wewnętrzne okna

Fragmenty tradycyjnych ścian działowych, elementy sufitu czy wewnętrzne okna można zastąpić przezroczystymi detalami z luksferów, pleksi lub szkła. Przepuszczają one światło i rozświetlają pomieszczenia, równocześnie tworząc iluzję przestrzeni. Dlatego sprawdzają się we wnętrzach niewielkich i niedoświetlonych światłem dziennym. Przezroczyste elementy filtrują i rozpraszają światło, nie tylko naturalne. Takie przegrody doprowadzają światło i otwierają widok na sąsiednie pomieszczenie, dlatego warto stosować je tam, gdzie można stworzyć ciekawą kompozycję, na przykład jeśli przez przeszklenia w holu widać okna w salonie, za którymi rozciąga się ogród. Jeśli nie można sobie pozwolić na przezroczystą przegrodę, warto zainstalować duże lustra – odbijająca się w nich zieleń ogrodu ozdobi wnętrze. Dzisiaj to rozwiązanie chętnie stosuje się w łazience czy też w roli pasa między blatem a szafkami w kuchni, a także w salonie nad bufetem lub kominkiem.

Autor: Andrzej Szandomirski

Po otworzeniu drzwi między kuchnią a jadalnią poszerza się przestrzeń i perspektywa widokowa

Autor: Daniel Rumiancew

Dzięki wysokim oknom antresola może być nie tylko miejscem do pracy, ale też doskonałym punktem widokowym

Nic nie stwarza tak wielu możliwości powiązania wnętrz domu z otoczeniem jak pomieszczenia wysokie na dwie kondygnacje. Rozwiązanie takie stosuje się w salonach, połączonych z nimi holach oraz klatkach schodowych.

W dużym kadrze

Gdy zamiast kondygnacji powstaje jedno wysokie wnętrze, zyskujemy ścianę, która może być przeszklona na całej wysokości. Dzięki temu nie ucinamy widoku na granicy parteru, ale pełniej wpisujemy otoczenie we wnętrze. Przeszklenie usytuowane wyżej sprawia, że zyskujemy szerszą perspektywę. Poprzez dobór okien o różnej wysokości i kształcie, a także różne rodzaje rolet można zapraszać do wnętrza tylko najbardziej atrakcyjne elementy otoczenia. Ze względu na konieczność zachowania proporcji między powierzchnią przeszkleń a wielkością pomieszczenia takie rozwiązanie jest zarezerwowane dla dużych wnętrz.

ZDANIEM SPECJALISTY

Schody z widokami. Nieatrakcyjną najczęściej przestrzeń klatki schodowej położonej przy zewnętrznej ścianie można otworzyć najpełniej, stosując kombinację wysokich okien pionowych i połaciowych. Wnętrze zyskuje wtedy widok z góry, wzbogaca je także rozległa panorama ogrodu z okna poniżej.

Z perspektywy antresoli

Wysoką przestrzeń urozmaica się często antresolą, czyli wyższą kondygnacją połączoną przestrzennie z parterem. Na poziomie antresoli można wydzielić osobne pomieszczenia, pozostawiając niezamkniętą przestrzeń tylko w formie galerii, lub całkowicie ją otworzyć. Do otwartej antresoli widoki docierają najczęściej przez wysokie okna salonu. Kadrowane przez nie krajobrazy ze schodów i antresoli nabierają nowego wymiaru – ogarniamy wzrokiem jeszcze większy fragment otoczenia, niż gdy patrzymy na nie z parteru, a ponadto zyskujemy widok na przestrzeń położoną najbliżej domu.

Urok górnych partii

Gdy wysokie pomieszczenie znajduje się bezpośrednio pod skośną połacią dachu, można je otworzyć również poprzez okna połaciowe. Wtedy oddziałuje na nas nie tylko zieleń wpływająca przez okna elewacyjne, ale także kojący błękit nieba.

Przeczytaj dodatkowo:
Ciepły i szczelny montaż okien i drzwi. Czym jest...

„Typowy” montaż okien i drzwi polega na przykręceniu ich do ściany odpowiednimi łącznikami i...

Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy...

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności,...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Uszczelniający kołnierz do okien dachowych -...

Uszczelniające kołnierze do okien dachowych mają zapewnić nam energooszczędność, która jest jednym z...