| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna i drzwi. Jaka będzie nowoczesna stolarka budowlana

Okna i drzwi. Jaka będzie nowoczesna stolarka budowlana

Osoby rozpoczynające budowę, chcą by ich dom był na miarę XXI wieku – z materiałów zdrowych, o dobrych parametrach cieplnych i akustycznych, z urządzeniami zapewniające komfortową eksploatację oraz z oknami, które przez najbliższe lata będą dorównywały swą nowoczesnością pozostałym elementom domu. W jakie okna warto inwestować - w ciepłe profile czy w pakiet szybowy. Jakie są trendy rozwoju stolarki budowlanej?

Autor: Mariusz Bykowski

Zakup nowoczesnych i ciepłych okien jest szansą na ograniczenie strat ciepła z domu. Aby się to powiodło, trzeba zadbać o ich odpowiedni montaż – od niego zależy aż 15% całkowitych strat energii cieplnej przez okna

Od zawsze elementy zewnętrznej stolarki budowlanej starają się dogonić liderów, czyli inne elementy przegród budowlanych, w istotnych parametrach użytkowych. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że stolarka - okna i drzwi - wbudowywana w zewnętrzne przegrody jest ich najsłabszym elementem, biorąc pod uwagę aspekty cieplne oraz akustyczne.

Wymagania cieplne dla ścian zewnętrznych wyraźnie wskazują na dysproporcje w wartości dopuszczalnego, maksymalnego współczynnika przenikania ciepła U, co związane jest z technologiczno-finansowymi możliwościami osiągnięcia lepszego wyniku przez okna i drzwi.

Okna i drzwi dzisiaj

Świadomi producenci zewnętrznej stolarki budowlanej osiągają znacznie niższe wartości współczynnika U, na przykład 0,8 W/(m2.K) w przypadku okien, jednakże osiągnięcie wartości maksymalnej – dopuszczalnej dla ścian zewnętrznych – oznacza „wyścig zbrojeń” podważający ekonomiczny sens przedsięwzięcia.

Podobnie rzecz się ma w przypadku właściwości akustycznych okien. Coraz większa wiedza projektantów w tym zakresie oraz wymagania inwestorów zwiększają popyt na stolarkę charakteryzującą się wyższą izolacyjnością akustyczną. Spełnienie powyższych wymagań jest związane ze zmianą podejścia do zewnętrznej stolarki budowlanej.

Estetyka, staranność wykonania i przyjazne dla człowieka materiały będą w przyszłości istotnym, ale jednak dodatkiem w stosunku do innych, podstawowych parametrów okna i drzwi wymaganych przez przepisy.

Wartości współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych
oraz stolarki okiennej i drzwiowej
Element przegrody zewnętrznej Maksymalna wartość
współczynnika U
[W/(m2.K)] do 2009 r.
Maksymalna wartość
współczynnika U
[W/(m2.K)] od 2009 r.
Ściany zewnętrzne w pomieszczeniach ogrzewanych
do temperatury wyższej niż 16°C
a. o budowie warstwowej
b. pozostałe

 

a. 0,3
b. 0,5

 

a. 0,3
b. 0,3

Drzwi zewnętrzne wejściowe 2,6 2,6
Okna (z wyjątkiem połaciowych), drzwi balkonowe w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury wyższej niż 16°C
a. w I, II i III strefie klimatycznej
b. w IV i V strefie klimatycznej

 

a. 2,6
b. 2,0

 

a. 1,8
b. 1,7

Okna połaciowe w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury wyższej niż 16°C 2,0
1,8
Okna w ścianach oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych 4,0
2,6
Okna pomieszczeń piwnicznych i poddaszy nieogrzewanych
bez wymagań bez wymagań

Stolarka budowlana wkrótce - okna i drzwi przyszłości

Najprostszym sposobem zapewnienia zwiększonej izolacyjności termicznej i akustycznej wydaje się ingerencja w dwa najwrażliwsze elementy okna - szyby i ramę.

Oszklenie ma 45-procentowy udział w całkowitych stratach energii cieplnej przez okna. Ramie przypisuje się odpowiedzialność za 40-procentowy udział w nich.

W wypadku oszklenia prawdopodobnie rozwój pójdzie w upowszechnienie dwukomorowych zestawów szybowych, z większymi grubościami międzyszybowymi oraz poprawą parametrów powłok niskoemisyjnych, dzięki którym promieniowanie cieplne emitowane przez urządzenia grzewcze, oświetlenie i mieszkańców jest odbijane od szyb i wraca do budynku. Przewiduje się, że standardem staną się niesymetryczne zestawy oszklenia, z różną grubością szyb, co znacznie poprawi ich izolacyjność akustyczną.

Metalowe (aluminiowe i stalowe) ramki dystansowe zostaną w większości wyparte przez „ciepłe” kompozyty konstrukcyjne. Zwiększy się również głębokość osadzania ramki w profilu.

Ramy okien będą miały grubsze profile, w profilach będą stosowane warstwy termoizolacyjne lub wyższe przekładki termiczne z podziałem przestrzeni na dwie lub więcej komór. Stalowe zbrojenie w profilach tworzywowych stopniowo będzie zastępowane wzmocnieniami kompozytowymi, w wielu wypadkach połączonymi trwale z profilem na etapie jego produkcji. Nie przewiduje się dalszego drastycznego zwiększania liczby komór w profilach z PCW ani znaczącego udziału innych materiałów, na przykład żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym.

Wprowadzanie zmian będzie się odbywać powoli, ale systematyczne i jest prawdopodobne, że standardem stanie się rozwiązanie pośrednie.
Obserwując trendy, można zauważyć zwiększający się udział okien o konstrukcji mieszanej – okien drewniano-aluminiowych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Okna energooszczędne do domów klasy premium. Czy...

Świadomość inwestorów na temat energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności, stale rośnie....

Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Energooszczędność w pakiecie. Uniwersalny...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...