| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna i drzwi. Jaka będzie nowoczesna stolarka budowlana

Okna i drzwi. Jaka będzie nowoczesna stolarka budowlana

Osoby rozpoczynające budowę, chcą by ich dom był na miarę XXI wieku – z materiałów zdrowych, o dobrych parametrach cieplnych i akustycznych, z urządzeniami zapewniające komfortową eksploatację oraz z oknami, które przez najbliższe lata będą dorównywały swą nowoczesnością pozostałym elementom domu. W jakie okna warto inwestować - w ciepłe profile czy w pakiet szybowy. Jakie są trendy rozwoju stolarki budowlanej?

Autor: Mariusz Bykowski

Zakup nowoczesnych i ciepłych okien jest szansą na ograniczenie strat ciepła z domu. Aby się to powiodło, trzeba zadbać o ich odpowiedni montaż – od niego zależy aż 15% całkowitych strat energii cieplnej przez okna

Od zawsze elementy zewnętrznej stolarki budowlanej starają się dogonić liderów, czyli inne elementy przegród budowlanych, w istotnych parametrach użytkowych. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że stolarka - okna i drzwi - wbudowywana w zewnętrzne przegrody jest ich najsłabszym elementem, biorąc pod uwagę aspekty cieplne oraz akustyczne.

Wymagania cieplne dla ścian zewnętrznych wyraźnie wskazują na dysproporcje w wartości dopuszczalnego, maksymalnego współczynnika przenikania ciepła U, co związane jest z technologiczno-finansowymi możliwościami osiągnięcia lepszego wyniku przez okna i drzwi.

Okna i drzwi dzisiaj

Świadomi producenci zewnętrznej stolarki budowlanej osiągają znacznie niższe wartości współczynnika U, na przykład 0,8 W/(m2.K) w przypadku okien, jednakże osiągnięcie wartości maksymalnej – dopuszczalnej dla ścian zewnętrznych – oznacza „wyścig zbrojeń” podważający ekonomiczny sens przedsięwzięcia.

Podobnie rzecz się ma w przypadku właściwości akustycznych okien. Coraz większa wiedza projektantów w tym zakresie oraz wymagania inwestorów zwiększają popyt na stolarkę charakteryzującą się wyższą izolacyjnością akustyczną. Spełnienie powyższych wymagań jest związane ze zmianą podejścia do zewnętrznej stolarki budowlanej.

Estetyka, staranność wykonania i przyjazne dla człowieka materiały będą w przyszłości istotnym, ale jednak dodatkiem w stosunku do innych, podstawowych parametrów okna i drzwi wymaganych przez przepisy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wartości współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych
oraz stolarki okiennej i drzwiowej
Element przegrody zewnętrznej Maksymalna wartość
współczynnika U
[W/(m2.K)] do 2009 r.
Maksymalna wartość
współczynnika U
[W/(m2.K)] od 2009 r.
Ściany zewnętrzne w pomieszczeniach ogrzewanych
do temperatury wyższej niż 16°C
a. o budowie warstwowej
b. pozostałe

 

a. 0,3
b. 0,5

 

a. 0,3
b. 0,3

Drzwi zewnętrzne wejściowe 2,6 2,6
Okna (z wyjątkiem połaciowych), drzwi balkonowe w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury wyższej niż 16°C
a. w I, II i III strefie klimatycznej
b. w IV i V strefie klimatycznej

 

a. 2,6
b. 2,0

 

a. 1,8
b. 1,7

Okna połaciowe w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury wyższej niż 16°C 2,0
1,8
Okna w ścianach oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych 4,0
2,6
Okna pomieszczeń piwnicznych i poddaszy nieogrzewanych
bez wymagań bez wymagań

Stolarka budowlana wkrótce - okna i drzwi przyszłości

Najprostszym sposobem zapewnienia zwiększonej izolacyjności termicznej i akustycznej wydaje się ingerencja w dwa najwrażliwsze elementy okna - szyby i ramę.

Oszklenie ma 45-procentowy udział w całkowitych stratach energii cieplnej przez okna. Ramie przypisuje się odpowiedzialność za 40-procentowy udział w nich.

W wypadku oszklenia prawdopodobnie rozwój pójdzie w upowszechnienie dwukomorowych zestawów szybowych, z większymi grubościami międzyszybowymi oraz poprawą parametrów powłok niskoemisyjnych, dzięki którym promieniowanie cieplne emitowane przez urządzenia grzewcze, oświetlenie i mieszkańców jest odbijane od szyb i wraca do budynku. Przewiduje się, że standardem staną się niesymetryczne zestawy oszklenia, z różną grubością szyb, co znacznie poprawi ich izolacyjność akustyczną.

Metalowe (aluminiowe i stalowe) ramki dystansowe zostaną w większości wyparte przez „ciepłe” kompozyty konstrukcyjne. Zwiększy się również głębokość osadzania ramki w profilu.

Ramy okien będą miały grubsze profile, w profilach będą stosowane warstwy termoizolacyjne lub wyższe przekładki termiczne z podziałem przestrzeni na dwie lub więcej komór. Stalowe zbrojenie w profilach tworzywowych stopniowo będzie zastępowane wzmocnieniami kompozytowymi, w wielu wypadkach połączonymi trwale z profilem na etapie jego produkcji. Nie przewiduje się dalszego drastycznego zwiększania liczby komór w profilach z PCW ani znaczącego udziału innych materiałów, na przykład żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym.

Wprowadzanie zmian będzie się odbywać powoli, ale systematyczne i jest prawdopodobne, że standardem stanie się rozwiązanie pośrednie.
Obserwując trendy, można zauważyć zwiększający się udział okien o konstrukcji mieszanej – okien drewniano-aluminiowych.

Przeczytaj dodatkowo:
Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...

Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy...

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności,...

Czy warto zainwestować w superenergooszczędne...

Nawet producenci stolarki otworowej przyznają, że kupowanie superenergooszczędnych okien nie ma ekonomicznego...