| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy premium. Czy stolarka drewniana to dobry wybór?

Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy premium. Czy stolarka drewniana to dobry wybór?

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności, stale rośnie. Zaczynamy rozumieć, że odrobinę większe wydatki na wysokiej jakości materiały do budowy domu, zwrócą się wielokrotnie w trakcie eksploatacji. Jak w nowoczesnych domach wysokiej klasy sprawdzą się okna drewniane?

Kilkanaście lat temu mogliśmy zaobserwować, jak w wielu domach i mieszkaniach następowała masowa wymiana starych i nieszczelnych okien drewnianych na okna plastikowe. Okna z PVC były wtedy synonimem nowoczesności, solidności i ciepła. Po ich wstawieniu dawało się odczuć wyraźną poprawę jakości życia. W efekcie - do okien drewnianych przypinano łatkę archaicznych i zimnych.

Okna drewniane wracają do łask

W ostatnich latach można jednak zauważyć, że ten trend się odwraca. Coraz więcej osób przekonuje się, iż współczesne okna drewniane w niczym nie ustępują oknom plastikowym, a często wręcz przewyższają je pod kątem swoich parametrów technicznych i użytkowych. Teraz, to stolarka drewniana jest znakiem dobrego smaku w wykończeniu wnętrza i elewacji. Jest wykorzystywana nie tylko w domach, ale też w wielu prestiżowych inwestycjach, w których liczy się elegancja i styl. Co zatem, oprócz wyglądu, mogą nam zaoferować drewniane okna?

Autor: SOKÓŁKA OKNA I DRZWI

Okna drewniane łączą w sobie ekskluzywny wygląd z bardzo dobrymi parametrami izolacji termicznej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Czy okna drewniane są energooszczędne?

Najważniejszym parametrem, który powie nam czy okno jest energooszczędne, jest współczynnik przenikania ciepła U. Możemy się z nim spotkać także przy budowie ścian, dachu czy podłogi na gruncie. Wartość ta określa ilość ciepła, która przeniknie w jednostce czasu przez element budowlany o powierzchni 1 m2 przy różnicy temperatur 1 stopień Kelwina. Im niższa wartość, tym element zatrzymuje więcej ciepła w pomieszczeniu. Współczynnik dla okien jest oznaczany symbolem Uw i w świetle przepisów, obowiązujących od 2017 roku, nie może być wyższy niż 1,1 W/m2K. Od roku 2021 będzie to już zaledwie 0,9 W/m2K. Z kolei już teraz wymaganiem dla domów pasywnych jest współczynnik Uw nie wyższy niż 0,8 W/m2K. Producenci okien drewnianych starają się być jednak o krok do przodu i mają już w swojej ofercie nawet takie okna, które spełniają z zapasem najostrzejsze normy.

W tym miejscu warto wspomnieć, że stare okna drewniane, z którymi większość z nas miała styczność w swoim życiu, cechowały się współczynnikami Uw wynoszącymi około 2,6-2,8 W/m2K. Można zatem zauważyć, jaki skok technologiczny osiągnęła stolarka okienna na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

WARTO WIEDZIEĆ

Energooszczędne okna drewniane – naturalny materiał wsparty technologią

Okna drewnianEnergooszczędne okna ELITE 92 moga być wykonane z drewna sosnowego, modrzewiowego, meranti lub dębue z linii ELITE 92 marki Sokółka Okna i Drzwi zapewniają wysoki poziom izolacji cieplnej dzięki zastosowaniu najwyższej jakości drewna oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna wynosi Uw=0,8 W/m2K. Do produkcji okien używa się starannie wyselekcjonowanego drewna sosnowego, modrzewiowego, meranti lub dębu. Rama skrzydła i ościeżnicy ma grubość 92 mm i jest wykonana z czterech warstw drewna z odpowiednio dobranym, naprzemiennym układem słojów. Dzięki temu, elementy te są stabilne, trwałe i nie wypaczają się.

Okna ELITE 92 są standardowo wyposażone w zestawy 3-szybowe ze szkłem niskoemisyjnym oraz przestrzenią międzyszybową wypełnioną argonem. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie 2 uszczelek wrębowych, uszczelki krawędziowej, oraz uszczelki na powierzchni styku termookapnika i ramy okna. Ta ostatnia zapobiega dostawianiu się nie tylko chłodnego powietrza, ale również wody opadowej pomiędzy skrzydło a ościeżnicę okna.

Elegancki design ELITE 92 i szeroka gama kolorystyczna stwarza nieograniczone możliwości projektowe. Nasze okna z łatwością można dopasować do charakteru wnętrza i stylu architektonicznego każdego budynku. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych zapewnia wygodę użytkowania przez wiele lat.

Wybór okien – co sprawdzić?

Głównymi składowymi, które służą do wyliczenia współczynnika Uw są wartości Ug oraz Uf. Pierwsza z nich określa współczynnik przenikania ciepła dla oszklenia, a druga dla ramy.

Drewniane ramy lepiej izolują termicznie od tych z PVC, stąd możliwe jest uzyskiwanie korzystniejszych parametrów Uf.

Wartość współczynnika przenikania ciepła dla oszklenia (Ug) zależy od liczby i rodzaju zastosowanych szyb. Najlepsze parametry mają pakiety szybowe składające się z 3 tafli szkła pokrytego powłokami niskoemisyjnymi, z przestrzenią wypełnioną gazem szlachetnym.

Dlaczego drewno to dobry wybór?

Okna drewniane są znacznie trwalsze. Słabej jakości okna PVC trzeba wymienić po maksimum 15 latach, dobrze wykonane – po 20-25. Drewniane mogą nam posłużyć znacznie dłużej – nawet 90 lat. O ile przy zakupie okna drewniane są droższe, to w dłuższej perspektywie ich wybór jest bardziej opłacalny.

Drewno to materiał naturalny i ekologiczny. Pomaga tworzyć przyjazny mikroklimat we wnętrzu i dobre warunki do życia. Niepowtarzalny rysunek usłojenia i głębia koloru nadają oknom drewnianym niezrównany, ekskluzywny wygląd.

Okna, które wszędzie pasują

Drewno jest bardzo uniwersalne, jego naturalny kolor wkomponuje się zarówno w styl tradycyjny jak i nowoczesny. Okna drewniane możemy też w łatwy sposób pomalować na dowolny kolor i dopasować je do wnętrza, gdy na przykład przeprowadzimy remont i zmienimy wystrój. W przypadku okien plastikowych jest to bardziej skomplikowane i prawdopodobnie nie uda nam się tego zrobić samodzielnie tak, aby efekt był zadowalający.

Okna drewniane znakomicie pasują zarówno do nowoczesnych domów, jak i do tych o bardziej klasycznych formach. Sprawdzą się także przy rewitalizacji obiektów zabytkowych, gdzie kluczowe jest zachowanie pierwotnego wyglądu elewacji z jednoczesnym podwyższeniem parametrów użytkowych.

ZDANIEM EKSPERTA

Okna drewniane i drewniano-aluminiowe łączą w sobie ekskluzywny wygląd z bardzo dobrymi parametrami izolacji termicznej. Drewno jest świetnym izolatorem, dlatego doskonale chroni przed zimnem. Wpływ na poziom termoizolacyjności ma również grubość ramy okiennej. Grubsza nie tylko jest cieplejsza, ale również pozwala na bezpieczne zastosowanie 3-szybowego pakietu. W celu zwiększenia energooszczędności w oknach montowane są szyby niskoemisyjne, a przestrzeń pomiędzy szybami wypełnia się gazem szlachetnym, np. argonem. Bardzo istotny jest także system uszczelek, który musi zapewniać właściwe parametry styku skrzydła otwieranego z ramą lub drugim skrzydłem.

Drewno to materiał o bardzo dobrej wytrzymałości konstrukcyjnej, który dobrze znosi różnice temperatur. Dlatego można z niego wykonać okna i drzwi tarasowe o znacznych rozmiarach, np. na całą wysokość lub szerokość ściany, tak popularne w nowoczesnych rezydencjach. Drewno pozwala również na dużą swobodę w projektowaniu okien o nietypowych kształtach, takich jak półkole, trójkąt, trapez, które często występują w budynkach stylowych.

Radosław Dąbrowski, Dyrektor Serwisu i Obsługi Producentów Domów Inwido Polska SA, do której należy marka Sokółka Okna i Drzwi.

Duże okna – najlepiej tylko drewniane

Jedną z cech charakterystycznych dla domów energooszczędnych i pasywnych są duże powierzchnie przeszklone od strony południowej. Za sprawą dużej ilości wpadającego słońca, wnętrza mogą się dobrze nagrzewać. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie domu na energię, a dodatkowo - wygląda bardzo nowocześnie i zapewnia niesamowite widoki z pokoju dziennego.

Jednak przy znacznych rozmiarach okien, rolę zaczyna odgrywać rozszerzalność cieplna materiału, z którego zostały wykonane. Plastik w większym stopniu zmienia swoje wymiary pod wpływem temperatury, stąd przy przeszkleniach o dużych powierzchniach, zdecydowanie lepszym (a czasem jedynym) wyborem jest drewno.

Czy wszystkie okna drewniane trzeba odnawiać?

Okna drewniane, jak każdy materiał naturalny, wymagają pielęgnacji. Okresowo trzeba odnawiać zewnętrzną powłokę lakierniczą. Można tego jednak w bardzo prosty sposób uniknąć, jeśli zdecydujemy się na okna drewniano-aluminiowe. Takie okna są wykonywane z drewna, ale dodatkowo ich zewnętrzną powierzchnię przykrywa się aluminiowymi profilami. Ich zadaniem jest chronić ramy przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Dzięki temu, okna zachowują wszystkie zalety okien drewnianych, a jednocześnie są jeszcze łatwiejsze w użytkowaniu i konserwacji.

Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać wymiary okien w istniejącym domu?

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czy warto zainwestować w superenergooszczędne...

Nawet producenci stolarki otworowej przyznają, że kupowanie superenergooszczędnych okien nie ma ekonomicznego...

Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Chronią wnętrze...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Roleta zewnętrzna – sposób na ochronę poddasza...

Na komfort korzystania z poddasza latem ogromny wpływ ma zachowanie odpowiednich warunków termicznych....