| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna, drzwi wejściowe i bramy garażowe w domach energooszczędnych

Okna, drzwi wejściowe i bramy garażowe w domach energooszczędnych

Budując dom energooszczędny trzeba go wyposażyć w okna, drzwi wejściowe oraz bramę garażową o wysokiej izolacyjności termicznej. Zobacz, jakie parametry powinny one spełniać.

Okna energooszczędne do domu energooszczędnego

W domu energooszczędnym okna powinny pozyskiwać energię z promieniowania słonecznego, a przy tym powodować jak najmniejsze straty ciepła. Zdolność pozyskania energii słonecznej przez pakiet szybowy określana współczynnikiem g powinna być ≥ 0,50 dla szyb potrójnych i ≥ 0,60 dla szyb podwójnych.

W ciepłych oknach przestrzenie między taflami szkła wypełnia argon lub krypton (gaz o jeszcze lepszych właściwościach izolacyjnych). Trzyszybowe pakiety mają grubość 32-44 mm i izolacyjność termiczną 0,5-0,9 W/(m2.K). Im pakiet ma szersze przestrzenie międzyszybowe, tym jest cieplejszy.

Profile okien energooszczędnych powinny mieć szerokość minimum 70 mm – niezależnie od tego, z jakiego są materiału. W oknach z PCV istotna jest liczba komór i rodzaj wzmocnienia – niektórzy producenci zastępują stalowe wzmocnienia tworzywem i dodatkowo wypełniają profile pianką termoizolacyjną. Dzięki temu wartość współczynnik U ram osiąga nawet 0,75 W/(m2.K).

Energooszczędne okna drewniane mają szerokie ramy z drewna klejonego, a w klejonej ramie umieszczany bywa materiał termoizolacyjny. W połaci dachu warto montować okna nowej generacji – takie, których współczynnik U nie przekracza 1 W/(m2.K).

Wielkość i rozmieszczenie okien

Okna, nawet te o doskonałej izolacyjności – przeznaczone do domów pasywnych – i tak mają dużo gorszy współczynnik przenikania ciepła niż ściana, w którą są wbudowane. Warto zatem szukać kompromisu – ograniczać powierzchnie przeszklone i zdecydować się na część okien nieotwieralnych, które dzięki dużemu udziałowi szyby w całkowitej powierzchni okna charakteryzują się lepszymi parametrami termicznymi.

Do stałego przeszklenia musi być wygodny dostęp od strony zewnętrznej, który umożliwi jego umycie. W każdym pomieszczeniu należy wstawić co najmniej jedno okno otwierane, aby zapewnić możliwość przewietrzania pomieszczeń w okresie letnim.

Ościeżnice w murze lub poza murem

Okna montowane w ścianie dwuwarstwowej można ustawić równo z zewnętrzną krawędzią ściany nośnej i połączyć z murem za pomocą kotew lub dybli. Jednak w ścianach z grubą warstwą izolacji termicznej korzystne jest wysunięcie ich w ocieplenie. W domach pasywnych całe okna wysuwa się poza lico muru, tak by znalazły się w warstwie ocieplenia.

Wbudowując okno, wokół jego ramy należy pozostawić około 1,5 cm luzu po bokach i na górze oraz 3 cm od dołu. Luz może być nieco większy, gdy okna w ciemnym kolorze z PCV lub aluminium są montowane na elewacji południowej, gdyż mają one większą liniową rozszerzalność cieplną.

Szczelny montaż

Przestrzeń między oknem a murem wypełnia się poliuretanową pianką montażową, którą od strony wnętrza osłania taśma paroizolacyjną, a od zewnątrz paroprzepuszczalna. Taki montaż nazywa się często montażem ciepłym lub warstwowym. Zamiast taśm i pianki można wykorzystać jeden z systemów 3 w 1 – taśmę rozprężną o właściwościach paroszczelnych i paroprzepuszczalnych.

Po zamocowaniu do ramy okna kotew okleja się ją ze wszystkich stron taśmą, która po wstawieniu okna w otwór pęcznieje i szczelnie wypełnia całą przestrzeń. Mocując na ścianach zewnętrznych system ociepleniowy, trzeba izolację nasunąć 3-4 cm na ramę okienną. Minimalizuje to mostek cieplny na połączeniu ościeżnicy z murem.

Trochę cienia na upalne dni

Na elewacjach od wschodniej, przez południową, do zachodniej należy zamontować elementy zacieniające, które ochronią latem wnętrze przed przegrzaniem. Powinny być tak dobrane, aby nie ograniczały dostępu promieniom słonecznym zimą – świecą one pod kątem 15°.

Okiennice i rolety zewnętrzne pomogą także ograniczyć ucieczkę ciepła zimą – warto z nich korzystać nie tylko wieczorem i nocą, ale również w pochmurne czy śnieżne dni, gdy pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego przez pakiet szybowy jest mocno ograniczone.

Osłonami okien, które dają najlepsze efekty, są ocieplane rolety zewnętrzne. Dzięki nim przewodzenie ciepła przez okna może się zmniejszyć o kilkanaście, a nawet o 30%.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Drzwi wejściowe i brama garażowa

Izolacyjność drzwi wejściowych nie powinna być większa niż 1,3 W/(m2.K). Spełniają to drzwi, których skrzydła na całej powierzchni są wypełnione materiałem termoizolacyjnym – zazwyczaj jest to 3 cm styropianu.

Drzwi o korzystniejszym U – około 1 W/(m2.K) – są ocieplane 5 cm pianki poliuretanowej bądź kombinacją wełny mineralnej i pianki poliuretanowej lub aerożelu.

Do garaży ogrzewanych trzeba wybierać bramy, które spełniają takie same wymagania jak drzwi zewnętrzne. Największą szczelność i zarazem bardzo dobrą izolacyjność mają bramy rolowane. Stalowe panele są wypełnione pianką poliuretanową, a w dolnej części znajduje się uszczelka progowa chroniąca garaż przed ucieczką ciepła.

Przeczytaj dodatkowo:
Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Duże okna pionowe. Spraw, aby Twój dom był...

Duże okna pionowe zacierają granicę pomiędzy wnętrzem domu, a jego otoczeniem. Poznaj nowoczesne rozwiązania,...

Ciepłe okno to podstawa

Gdy okno nie trzyma ciepła i przemarza to znak, że zostało źle zamontowane lub jest słabej jakości. Kupujmy...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Chronią wnętrze...

Ciepły i szczelny montaż okien i drzwi. Czym jest...

„Typowy” montaż okien i drzwi polega na przykręceniu ich do ściany odpowiednimi łącznikami i...