| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami w domu?

Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami w domu?

Powstawanie pary wodnej jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Wytwarza się podczas codziennych czynności, takich jak gotowanie, pranie, suszenie czy mycie. Wydziela się także, kiedy oddychamy. Jak więc poradzić sobie z nagminnie parującymi szybami w oknach?

Parowanie okien - zadbaj o prawidłową wentylację

Para wodna powinna być regularnie usuwana z domu, często jednak tak nie jest. Względna wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczeń powinna wynosić 30-50%. Jeśli udział pary wodnej przekracza 60%, dochodzi do jej kondensacji na szybach, zwłaszcza jeśli temperatura na zewnątrz znacznie różni się od tej wewnątrz pomieszczeń (dlatego problem ten tak często dotyka nas w okresie jesienno-zimowym). Taka sytuacja ma również miejsce w nowo wybudowanych i od razu zamieszkanych domach, w których wilgotność powietrza jest większa ze względu na tak zwaną wilgoć technologiczną – pochodzącą np. od stopniowo wysychających murów.

Kondensacja i wykraplanie się pary wodnej na powierzchni szyb najczęściej ma źródło w nieodpowiedniej wentylacji pomieszczeń, czyli niewystarczającej wymianie powietrza w domu. Zjawisko to może w efekcie prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które nie tylko niekorzystnie wpływają na konstrukcję budynku, ale przede wszystkim na nasze zdrowie (powodują m.in. poważne choroby dróg oddechowych). Brak właściwej wentylacji wpływa również na jakość powietrza, którym oddychamy. Zużyte zawiera wiele zanieczyszczeń, między innymi dwutlenek węgla, który powstaje w wyniku oddychania. Jak więc usuwać zużyte powietrze i nadmiar wilgoci na zewnątrz pomieszczeń?

Przyczyny parowania okien - sprawdź kanały wnetylacyjne

W domach jednorodzinnych z wentylacją mechaniczną (przeważnie nawiewno-wywiewną i z odzyskiem ciepła) kłopoty z nadmiarem wilgoci w powietrzu raczej się nie zdarzają. Jednak w większości domów wentylacja jest grawitacyjna. Zbyt wilgotne powietrze w pomieszczeniach jest oznaką jej nieprawidłowego działania. Nierzadko powodem zbyt słabego ciągu w kanale wentylacyjnym jest jego zbyt mały przekrój albo chropowata powierzchnia, która utrudnia przepływ powietrza. Zdarza się też, że jest nieszczelny, zapchany bądź źle wyprowadzony ponad dach. Często okazuje się, że aby udrożnić kanał, wystarczy go tylko wyczyścić. Żeby jednak zdiagnozować przyczynę nieprawidłowej cyrkulacji powietrza i rozwiązać problem z wentylacją, kanał powinien obejrzeć kominiarz.

Jak zapobiegać parowaniu okien w domu?

Nawet jeśli przewody grawitacyjne są drożne i nic nie zakłóca przepływu powietrza, jego ruch ustaje, gdy nie ma otworów, którymi świeże powietrze z zewnątrz mogłoby napływać do pomieszczeń. Dawniej dostawało się ono do wnętrza domu przez nieszczelności w oknach, które niestety nierzadko były na tyle duże, że powodowały dyskomfort mieszkańców. Obecnie produkowane okna są z kolei na tyle szczelne, że uniemożliwiają nawet najmniejszy napływ powietrza i w efekcie prowadzą do zakłócenia ciągu niezbędnego do usuwania zużytego powietrza na zewnątrz budynku.

Autor: Piotr Mastalerz

Nawiewniki okienne montuje się w ramie skrzydła lub ościeżnicy

Mikrowentylacja. Aby zapewnić dopływ świeżego powietrza do wnętrza domu, w oknach stosuje się tak zwaną mikrowentylację. Okna wyposaża się w specjalne okucia umożliwiające ich rozszczelnienie na całym obwodzie (pozostaje wówczas niewielka szczelina między skrzydłem a ościeżnicą). Wadą takiego rozwiązania jest jednak brak regulacji dopływu powietrza. Ustawienie klamki w odpowiedniej pozycji powoduje stały dopływ powietrza lub jego odcięcie. Ponadto w zależności od wielkości i konstrukcji okna mikrowentylacja może nie zapewniać wystarczającego napływu powietrza lub powodować, że będzie on zbyt intensywny.

Nawiewniki. Najlepszym sposobem na poprawę wentylacji w domu jest zastosowanie nawiewników okiennych. Bez względu na rodzaj materiału, z jakiego będzie wykonana stolarka okienna, nawiewniki pozwolą nam cieszyć się stałym dopływem świeżego powietrza. Montuje się je najczęściej w górnej części okna – w ramie ościeżnicy lub ramie skrzydła. Ze względu na sposób działania wyróżnia się trzy rodzaje nawiewników: automatyczne – higrosterowane i ciśnieniowe – oraz nawiewniki sterowane ręcznie.

Przeczytaj dodatkowo:
Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.