| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okiennice - stary sprawdzony sposób osłaniania okien

Okiennice - stary sprawdzony sposób osłaniania okien

Okiennice to stary i trochę zapomniany sposób zacieniania okien, droższy niż rolety i żaluzje. Dzięki okiennicom zyskuje się piękną ozdobę domu. Może zatem warto? Zobacz, jak zbudowane są okiennice i jak są montowane.

Autor: Andrzej Szandomirski

Okiennice zamyka się na zwykłe skoble czy zasuwki...

To mniej popularny sposób osłaniania okien. Są znacznie droższe od rolet i standardowych żaluzji. Dobrze skomponowane z elewacją i architekturą domu będą jego efektowną ozdobą.

Konstrukcja. Okiennice mogą być pełne, tak że po zamknięciu uzyskuje się efekt całkowitego zaciemnienia wnętrza. Można też wybrać takie z lamelkami zamontowanymi na stałe pod pewnym kątem, wtedy światło będzie wpadać w określony sposób w ciągu dnia. Do wyboru są też okiennice z ruchomymi lamelkami, które można ustawiać w dowolnej pozycji i w ten sposób regulować ilość światła i powietrza wpadającego do wnętrza domu, gdy skrzydła będą zamknięte. Okiennice mogą być pojedyncze, najczęściej jednak składają się z dwóch skrzydeł mocowanych po obu stronach ościeża. Niektórzy producenci oferują również modele składane, montowane tylko z jednej strony okna. Wymiary okiennicy są tak dopasowane, żeby po zamknięciu zakrywała całe okno. Oprócz okiennic o klasycznym prostokątnym kształcie dostępne są również takie, które będą pasować do okien o nietypowych kształtach, na przykład łukowych lub trapezowych.

Materiał z ktorego mogą być wykonane okiennice

Najczęściej są produkowane z drewna, ale mogą być też wykonane z PCW lub aluminium. Okiennice drewniane mogą być zbudowane w całości z litego drewna albo mieć zrobione z tarcicy same ramy, a wypełnienie stanowi płycina, na przykład ze sklejki. Okiennice można zamówić w dowolnymkolorze, maluje się je wtedyfarbami kryjącymi lub wykańcza transparentną lazurą, która podkreśla rysunek usłojenia drewna. Odpowiednia lazura pozwala okiennicom sosnowym imitować bardziej szlachetne gatunki drewna, na przykład tek, orzech, mahoń czy palisander.

Tańsze i lżejsze od drewnianych są okiennice z PCW oraz aluminium. Mają postać ram z profili aluminiowych lub z tworzywa wzmocnionego stalą, wypełnionych pionowymi lub poziomymi profilami.

Okiennice z PCW są okleinowanena dowolny kolor. Są też dostępnew okleinie drewnopodobnej. Okiennice aluminiowe są albo anodowane, albo malowane proszkowo. Dzięki metodzie sublimacji aluminium może wyglądem przypominać drewno. Metoda ta polega na nałożeniu w próżni filmu z rysunkiem drewna na uprzednio pomalowany proszkowo profil. Następnie całość jest wygrzewana w temperaturze 200°C, dzięki czemu wzór wnika głęboko w warstwy lakieru, pozostawiając trwały rysunek.

Autor: Gebauer

...lub zamyka się na korbę umieszczoną po wewnętrznej stronie okna z systemem cięgien

Autor: Andrzej Szandomirski

...lub zamyka się okiennicę na pręt z zaczepem, który trzeba osadzić w uchwycie na parapecie. Żeby okiennica nie trzaskała na wietrze, można ją zablokować uchwytem zamocowanym do elewacji

Jak montować okiennice

Okiennice można mocować na różne sposoby w zależności od ich ciężaru i rodzaju ściany.Okiennice z drewna pełnegoważą nawet 20 kg/m2. Najczęściej mocuje się je do ściany, ale można je także zamontować do ramy okna lub za pośrednictwem specjalnej opaski wokół ościeża. Aby zamocować okiennice w ścianie, wierci się w niej otwory o długości 10-20 cm zależnie od materiału, z jakiego jest ona wzniesiona. W ścianach z zewnętrznym ociepleniem mocowanie musi być tak głębokie, żeby zostałozakotwione w warstwie nośnej. W otworach umieszcza się kołki, na których będą przymocowane zawiasy. Te ostatnie mogą mieć specjalne zapadki, które uniemożliwiają ruch okiennic w czasie porywistego wiatru.

Sposób otwierania. Najczęściej służą do tego metalowe skoble z blokadą uniemożliwiającą ich otwarcie od zewnątrz. Okiennica może mieć też zamknięcie drążkowe w postaci metalowego pręta o długości odpowiadającej jej wysokości.

Drążek na dole ma zaczep, który po dociągnięciu­ okiennicy skoblem do okna należy włożyć w u chwyt przymocowany do parapetu albo ramy okna. Okiennice otwiera się i zamyka ręcznie po otwarciu okna albo na korbę, która jest w pomieszczeniu. Dla bardziej wymagających są droższe, za to wygodniejsze sposoby otwierania i zamykania okiennic – pilot albo przycisk na ścianie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Okna drewniane linii Cube od firmy Stolbud

Nowe okna drewniane Cube od firmy Stolbud są połączeniem minimalizmu, eleganckiego designu i wysokiej jakości...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Stolarka okienna najnowszej generacji -...

Tworzenie stolarki okiennej o niskiej przenikalności cieplnej, to już nie moda i ciekawostka, to trwały i...

Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Energooszczędność w pakiecie. Uniwersalny...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...

Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...