| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okiennice - stary sprawdzony sposób osłaniania okien

Okiennice - stary sprawdzony sposób osłaniania okien

Okiennice to stary i trochę zapomniany sposób zacieniania okien, droższy niż rolety i żaluzje. Dzięki okiennicom zyskuje się piękną ozdobę domu. Może zatem warto? Zobacz, jak zbudowane są okiennice i jak są montowane.

Autor: Andrzej Szandomirski

Okiennice zamyka się na zwykłe skoble czy zasuwki...

To mniej popularny sposób osłaniania okien. Są znacznie droższe od rolet i standardowych żaluzji. Dobrze skomponowane z elewacją i architekturą domu będą jego efektowną ozdobą.

Konstrukcja. Okiennice mogą być pełne, tak że po zamknięciu uzyskuje się efekt całkowitego zaciemnienia wnętrza. Można też wybrać takie z lamelkami zamontowanymi na stałe pod pewnym kątem, wtedy światło będzie wpadać w określony sposób w ciągu dnia. Do wyboru są też okiennice z ruchomymi lamelkami, które można ustawiać w dowolnej pozycji i w ten sposób regulować ilość światła i powietrza wpadającego do wnętrza domu, gdy skrzydła będą zamknięte. Okiennice mogą być pojedyncze, najczęściej jednak składają się z dwóch skrzydeł mocowanych po obu stronach ościeża. Niektórzy producenci oferują również modele składane, montowane tylko z jednej strony okna. Wymiary okiennicy są tak dopasowane, żeby po zamknięciu zakrywała całe okno. Oprócz okiennic o klasycznym prostokątnym kształcie dostępne są również takie, które będą pasować do okien o nietypowych kształtach, na przykład łukowych lub trapezowych.

Materiał z ktorego mogą być wykonane okiennice

Najczęściej są produkowane z drewna, ale mogą być też wykonane z PCW lub aluminium. Okiennice drewniane mogą być zbudowane w całości z litego drewna albo mieć zrobione z tarcicy same ramy, a wypełnienie stanowi płycina, na przykład ze sklejki. Okiennice można zamówić w dowolnymkolorze, maluje się je wtedyfarbami kryjącymi lub wykańcza transparentną lazurą, która podkreśla rysunek usłojenia drewna. Odpowiednia lazura pozwala okiennicom sosnowym imitować bardziej szlachetne gatunki drewna, na przykład tek, orzech, mahoń czy palisander.

Tańsze i lżejsze od drewnianych są okiennice z PCW oraz aluminium. Mają postać ram z profili aluminiowych lub z tworzywa wzmocnionego stalą, wypełnionych pionowymi lub poziomymi profilami.

Okiennice z PCW są okleinowanena dowolny kolor. Są też dostępnew okleinie drewnopodobnej. Okiennice aluminiowe są albo anodowane, albo malowane proszkowo. Dzięki metodzie sublimacji aluminium może wyglądem przypominać drewno. Metoda ta polega na nałożeniu w próżni filmu z rysunkiem drewna na uprzednio pomalowany proszkowo profil. Następnie całość jest wygrzewana w temperaturze 200°C, dzięki czemu wzór wnika głęboko w warstwy lakieru, pozostawiając trwały rysunek.

Autor: Gebauer

...lub zamyka się na korbę umieszczoną po wewnętrznej stronie okna z systemem cięgien

Autor: Andrzej Szandomirski

...lub zamyka się okiennicę na pręt z zaczepem, który trzeba osadzić w uchwycie na parapecie. Żeby okiennica nie trzaskała na wietrze, można ją zablokować uchwytem zamocowanym do elewacji

Jak montować okiennice

Okiennice można mocować na różne sposoby w zależności od ich ciężaru i rodzaju ściany.Okiennice z drewna pełnegoważą nawet 20 kg/m2. Najczęściej mocuje się je do ściany, ale można je także zamontować do ramy okna lub za pośrednictwem specjalnej opaski wokół ościeża. Aby zamocować okiennice w ścianie, wierci się w niej otwory o długości 10-20 cm zależnie od materiału, z jakiego jest ona wzniesiona. W ścianach z zewnętrznym ociepleniem mocowanie musi być tak głębokie, żeby zostałozakotwione w warstwie nośnej. W otworach umieszcza się kołki, na których będą przymocowane zawiasy. Te ostatnie mogą mieć specjalne zapadki, które uniemożliwiają ruch okiennic w czasie porywistego wiatru.

Sposób otwierania. Najczęściej służą do tego metalowe skoble z blokadą uniemożliwiającą ich otwarcie od zewnątrz. Okiennica może mieć też zamknięcie drążkowe w postaci metalowego pręta o długości odpowiadającej jej wysokości.

Drążek na dole ma zaczep, który po dociągnięciu­ okiennicy skoblem do okna należy włożyć w u chwyt przymocowany do parapetu albo ramy okna. Okiennice otwiera się i zamyka ręcznie po otwarciu okna albo na korbę, która jest w pomieszczeniu. Dla bardziej wymagających są droższe, za to wygodniejsze sposoby otwierania i zamykania okiennic – pilot albo przycisk na ścianie.

Rolety okienne - najpopularniejszy sposób przesłaniania okna. Jak są zbudowane

Rolety - coraz częściej planuje się je i zamawia razem ze stolarką. Zmniejszają nasłonecznienie w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Montaż stolarki. Jak montować okna, drzwi...

Montaż okien, drzwi wejściowych oraz bram garażowych nie jest prosty, o czym przekonują reklamacje zgłaszane...

Nowatorskie okucia okienne zapewniające...

Stała wymiana powietrza, łatwość obsługi, energooszczędność, odporność na włamania, ochrona przed hałasem,...

Okna drewniano-aluminiowe – luksus,...

Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna doskonałe. Wyróżnia je ekskluzywny wygląd,...

Okna dachowe FPP-V preSelect - przestrzeń na...

Poddasze to wyjątkowe miejsce w domu. Zwykle to strefa, w której rodzina relaksuje się po ciężkim...

Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.