| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i ozdoba domu. Konstrukcja, materiały i sposób montażu

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i ozdoba domu. Konstrukcja, materiały i sposób montażu

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z okiennicami zyskuje elegancki i przyjazny wygląd. Dowiedz się więcej o okiennicach – jaką spełniają rolę, z czego są zbudowane i jak je zamocować.

W Polsce bardzo rzadko w nowych domach jednorodzinnych montuje się okiennice. Dawniej można było je spotkać w wiejskich chatach, a wykonywano je z desek i czasami ozdabiano ażurowym wzorem. Kojarzymy je też ze szlacheckimi dworkami i solidnymi elewacjami wiekowych kamienic. Współcześnie wiele domów z okiennicami można zobaczyć w krajach Europy południowej np. w Grecji. Charakterystyczne, niebieskie drzwi i okiennice wyróżniają się w śródziemnomorskim krajobrazie. Szkoda, że tak praktyczna i elegancka ozdoba okna i całego domu została w Polsce zapomniana.

Dlaczego warto zamontować okiennice

Okiennice skutecznie chronią wnętrze domu przed intensywnym działaniem promieni słonecznych w upalne dni. W zależności od konstrukcji mogą całkowicie lub częściowo zacieniać wnętrze. A więc przydadzą się zwłaszcza na ścianie południowej i zachodniej. Podczas gorszej pogody, zimą i jesienią zabezpieczają okno przed deszczem, śniegiem, wiatrem i gradem. Dodatkowo mogą poprawiać termoizolację budynku, zwłaszcza gdy pomiędzy zewnętrznymi, drewnianymi warstwami zostanie zastosowana warstwa styropianu lub wełny mineralnej. Zamknięte okiennice chronią też przed hałasem. A jeśli zamontujemy do nich okucia antywłamaniowe – zyskamy dodatkowe zabezpieczenie przed złodziejem.

Okiennice - efektowna ozdoba domu

Oprócz funkcji użytkowej, ten element ma bardzo duży wpływ na wygląd elewacji, jest jej ozdobą i podkreśla styl budynku. Wybierając okiennice należy przede wszystkim skoncentrować się na ich konstrukcji i walorach użytkowych, ale kolor też ma niebagatelne znaczenie np. skrzydła w kolorze naturalnego drewna świetnie prezentują się na tle jasnej lub białej ściany. Takie połączenie jest charakterystyczne w domach wybudowanych w stylu dworkowym. Natomiast ciemną elewację, wykończoną np. brązową lub grafitową cegłą klinkierową dobrze podkreślą białe okiennice. Kombinacji kolorystycznych jest niezliczona ilość, a producenci umożliwiają inwestorom realizację indywidualnych, nawet najbardziej nietypowych pomysłów. Należy jednak uważać, by styl i kolor okiennic nie zaburzył harmonii elewacji i współgrał z całą stolarką. W niektórych wersjach okiennic dobrze wyeksponowane są okucia. Jest to dodatkowa ozdoba, surowych w wyglądzie, drewnianych okiennic domów stylizowanych na wiejską chatę.

WARTO WIEDZIEĆ

POL-SKONE oferuje okiennice w bardzo różnych rozmiarach – aż do 2400 mm wysokości i 900 mm szerokości. Istnieje możliwość zamówienia okiennic w takim samym kolorze jak okna lub w innej, dowolnej kolorystyce. Dostępne są trzy rodzaje okuć oraz dwa typy zamknięcia – pojedyncze lub centralne. Skrzydła zabezpieczone są impregnatem i farbą transparentną oraz farbą kryjącą.

Okiennice POL-SKONE. Sprawdź dostępne wymiary i sposoby montażu >>

Autor: POL-SKONE

Estetyczna i przyciągająca uwagę elewacja - biała ściana i drewniana stolarka okienna

Konstrukcja, materiały, rodzaje okiennic

Okiennice mogą być wykonane z drewna, tworzywa sztucznego lub aluminium. Najefektowniej prezentują się drewniane np. sosnowe lub dębowe. Pełne skrzydła okiennic wypełnione jednolitą, drewnianą płytą skutecznie odcinają dostęp światła i znacznie poprawiają izolację termiczną domu. Są też okiennice ażurowe, zbudowane z poziomych szczebelków, które przy odpowiedniej regulacji wpuszczają do wnętrza niewielką ilość światła. Przy otwartym oknie, takie rozwiązanie zapewnia dobrą wymianę powietrza z jednoczesnym zabezpieczeniem pomieszczenia przed nagrzewaniem.

Klasyczny i najpopularniejszy kształt skrzydeł to prostokąt, ale producenci, w zależności od potrzeb inwestorów, oferują też okiennice, których górna krawędź jest łukowata lub skośna. Najczęściej spotyka się okiennice dwuskrzydłowe, montowane po obu stronach okna. Są też modele pojedyncze lub składane – wieloskrzydłowe. Mogą się też różnić sposobem otwierania – skrzydła rozwieralne lub przesuwne. W każdym przypadku wielkość okiennicy musi być tak dobrana, by skrzydła zakrywały całe okno.

A w jaki sposób otwiera się i zamyka okiennice? Najprostszy to ręczne otwieranie za pomocą metalowego rygla lub drążka o długości równej wysokości okiennicy. Drążek na górze i na dole na zaczepy, a w środkowej części rygiel. Bardziej zaawansowane sterowanie wymaga przeprowadzenia instalacji, która umożliwi sterowane okiennicami przy użyciu przycisku na ścianie lub pilota.

Sposoby montażu

Mocowane do ściany zewnętrznej. Przy tym rozwiązaniu okucia znajdują się bezpośrednio na ścianie. Należy jednak pamiętać, że w budynkach z warstwą zewnętrznego ocieplenia, otwór na kołki montażowe powinien być odpowiednio głęboki, tak, żeby mocowanie było dobrze zakotwione w murze.

Montaż do ramy okna. W tym przypadku skrzydła po zamknięciu całkowicie chowają się w otworze okiennym. Są przez to mniej narażone na działanie deszczu i wiatru. Zaletą takiego mocowania okiennic jest możliwość przeprowadzenia montażu bez naruszania warstwy termoizolacyjnej.

Mocowanie na specjalnej opasce. Wokół okna należy dodatkowo przytwierdzić listwy o szerokości kilku centymetrów. Do nich mocowane są okucia skrzydeł okiennicy.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Energooszczędność w pakiecie. Uniwersalny...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...

Montaż stolarki. Jak montować okna, drzwi...

Montaż okien, drzwi wejściowych oraz bram garażowych nie jest prosty, o czym przekonują reklamacje zgłaszane...

Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Okna energooszczędne do domów klasy premium. Czy...

Świadomość inwestorów na temat energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności, stale rośnie....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.