| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna do dachów płaskich - jak je poprawnie zamontować, by ograniczyć straty ciepła?

Okna do dachów płaskich - jak je poprawnie zamontować, by ograniczyć straty ciepła?

Nowoczesne okna do dachów płaskich są estetyczne i mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną. Jak je poprawnie zamontować, aby optymalnie spełniały swoje funkcje i nadmiernie nie uciekało przez nie ciepło?

Dzięki odpowiedniej budowie okna do dachów płaskich mają bardzo dobre parametry cieplne. Mają ramy z tworzywa i trzy- lub czteroszybowe pakiety, dlatego charakteryzują się współczynnikiem U na poziomie 0,76 W/(m2.K). Nadają się więc do domów energooszczędnych, a nawet pasywnych.

Specjalnie zaprojektowane skrzydła i ościeżnice pozwoliły aż o 16% zwiększyć powierzchnię przeszklenia. Ale nawet najcieplejsze okno nie ma tak dobrej izolacyjności jak dach. Należy więc zminimalizować straty ciepła i wbudować je w jak najlepszy i szczelny sposób.

Wybór rozwiązania

Dolna krawędź ościeżnicy musi być usytuowana na poziomie pokrycia. Zaleca się tak ustawić okno na połaci, aby kierunek otwierania skrzydła był zgodny z jej spadkiem. Takie ustawienie oraz specjalnie zaprojektowana konstrukcja skrzydła powodują, że woda swobodnie i bez przeszkód spływa po powierzchni okna.

Ramę okienną trzeba oprzeć na stabilnej konstrukcji. Nie może stać na warstwach izolacji termicznej nawet wtedy, gdy stanowi ją twardy polistyren ekstrudowany. Należy zatem oprzeć ją na konstrukcji nośnej stropodachu. Wokół otworu okiennego trzeba zbudować ramę montażową, której wysokość będzie równa grubości warstw termoizolacji.

Jeśli dach jest ocieplony materiałem o bardzo korzystnym współczynniku przewodzenia ciepła, a jego warstwa ma grubość nieprzekraczającą 15 cm, można zastosować gotową ramę montażową z tworzywa. Jest zbudowana z profili z PCW, których komory są wypełnione materiałem izolacyjnym. Przytwierdza się ją do podłoża, a na niej ustawia ramę okienną. Łączy się je znajdującymi się w komplecie wkrętami montażowymi. Poprawne zestawienie obu ram ułatwiają wręby (na ramie okiennej) i wypusty (na ramie montażowej). Łatwość montażu to atut tego rozwiązania.

Gdy termoizolacja jest znacznie grubsza – na przykład w domu pasywnym ma 30 cm – można wykorzystać dwie ramy montażowe zestawione jedna nad drugą. Podobnie w dachach odwróconych, jeżeli nad warstwą termoizolacji znajduje się kilkunastocentymetrowa warstwa dociskowa, na przykład ze żwiru. Jeśli jednak zaprojektowano ocieplenie innej grubości, ramę trzeba zbudować indywidualnie. Można do tego wykorzystać belki drewniane. To rozwiązanie jest też chętnie wybierane na dachach mających ocieplenie układane w drewnianym ruszcie, do którego jest przybijane sztywne poszycie z desek lub płyt drewnopochodnych.

Obróbki wokół okna

Połączenia ramy okna z pokryciem dachowym trzeba uszczelnić w podobny sposób jak przejście komina czy innych elementów. Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w tym celu jest papa. Jeśli okno nie jest montowane na ramie z tworzywa, izolację z papy należy ułożyć także pod ramą okienną. Aby nie uszkodzić powierzchni profili okiennych płomieniem palnika rozgrzewającego papę termozgrzewalną lub gorącym lepikiem, którym smaruje się arkusze układanej papy, zaleca się używanie pap samoprzylepnych. Na zagruntowanym podłożu rozkłada się samoprzylepną papę podkładową – pasem szerokości około 30 cm – i nagrzewając ją, aktywuje się samoprzylepność.

Przed osadzeniem okna trzeba nagrzać jej wierzchnią warstwę, żeby stopić mikrofolię. Na roztopionym bitumie ustawia się ramę okna i przytwierdza ją do podłoża. Aby uszczelnić to połączenie, wokół okna dokleja się pasy papy podkładowej, które tworzą kołnierz. Muszą być wywinięte do połowy wysokości ramy okiennej.

Spód papy wymaga lekkiego rozgrzania nagrzewnicą elektryczną lub małym gazowym palnikiem obróbkowym. Na papę podkładową należy nakleić samoprzylepną papę wierzchniego krycia. Jej górną krawędź dociska się dołączoną do okna listwą i przytwierdza ją do ramy na wkręty montażowe. Dzięki temu podstawa okna jest trzykrotnie doszczelniona.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować...

Energooszczędność w pakiecie. Uniwersalny...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...

Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Zaproś świat do domu. Okna balkonowe na poddaszu

Poddasze kreuje wiele ciekawych możliwości architektonicznych i aranżacyjnych. W dachu skośnym bez ścianki...

Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...

Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w...

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki...