| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Nowoczesne okna. Przeszklenia we współczesnych domach

Nowoczesne okna. Przeszklenia we współczesnych domach

Współczesne domy na pierwszy rzut oka różnią się od tych budowanych jeszcze kilkanaście lat temu. Czym? Wielkością, formą bryły, ale przede wszystkim dużymi oknami o różnorodnych kształtach. Radzimy, co jest ważne przy wyborze przeszkleń i pokazujemy najciekawsze rozwiązania.

Autor: Drutex

Duże przeszklenia bez zbędnych podziałów to najnowszy trend w architekturze

Nadrzędną funkcją okien jest doświetlanie pomieszczeń. Nie bez znaczenia są również rozpościerające się przez nie widoki. Coraz więcej mówi się też o walorach energetycznych światła dziennego. I tym właśnie kierują się współcześni architekci, projektując na elewacjach duże okna. Przedkładają oni jakość światła docierającego do wnętrza domu nad odwieczne reguły harmonii i proporcji, projektując w jednym domu, często na tej samej elewacji, bez zachowania osi symetrii okna o różnym kształcie: pionowe oraz poziome, i o różnej wielkości: duże od południa, małe od północy. Okna współczesnych domów nie różnią się jednak tylko sposobem ich umieszczania na elewacji. Skrywają w sobie niewidoczne na pierwszy rzut oka tajemnice nowoczesnych technologii i rozwiązań technicznych, o których nie śniło się naszym babciom i dziadkom, pieczołowicie rozkręcającym do mycia okna skrzynkowe.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Duże okna energooszczędne

Jeszcze do niedawna starano się ograniczyć powierzchnię okien z obawy przed ilością uciekającego przez nie ciepła. Dzisiaj możliwe jest stosowanie większych okien, ponieważ dzięki coraz lepszym parametrom cieplnym nie przynoszą one takich strat energetycznych. Duże przeszklenia wpisują się także w ideę domu energooszczędnego – pozyskiwana przez nie energia słoneczna może być wykorzystywana do ogrzewania domu, tym samym zmniejszając wydatki na ogrzewanie. Kierując największe przeszklenia na najcieplejszą, południową stronę, zyskasz najwięcej światła – łapanie słońca przez okna będzie najbardziej efektywne przy odchyleniu ściany od osi południa jedynie o 15o. Na elewacjach zachodniej i wschodniej słońce południowe wprowadza się przez okna w wykuszach, ryzalitach i ogrodach zimowych, natomiast powiększanie powierzchni zwykłych okien elewacyjnych nie przynosi korzyści energetycznych.

Domy pasywne i domy energooszczędne

W projektowaniu energooszczędnym dąży się do tego, aby najchłodniejsza i najmniej nasłoneczniona elewacja północna była jak najkrótsza i z jak najmniejszą liczbą okien – wówczas straty energii są najmniejsze. Uzyskanie pozytywnego bilansu energetycznego nie jest jednak jedynym kryterium w wyborze lokalizacji dużych przeszkleń. Lokalizacja działki i panujące na niej warunki nie zawsze sprzyjają optymalnemu wykorzystaniu energii słonecznej. Nie bez znaczenia są również walory widokowe i komfort akustyczny. Na przykład działka z wjazdem od południa, szczególnie jeśli jest zlokalizowana przy hałaśliwej okolicy, wymaga kompromisów w rozmieszczeniu dużych przeszkleń.

Autor: Piotr Mastalerz

Duże przeszklenia dobrze zaplanować od południowej lub zachodniej strony – w ciągu dnia wyłapią darmową energię

Duże bezpieczne okna

W czasach gdy proporcje pomiędzy powierzchnią okien a powierzchnią ściany domu znacznie zmalały, jednocześnie wzrosły możliwości dla potencjalnego włamywacza. Nowoczesne okna muszą więc zapewniać domownikom maksymalne bezpieczeństwo – zarówno być odporne na ingerencję intruzów z zewnątrz, jak i same w sobie nie stwarzać zagrożenia użytkownikom.

  • Alarm. Jest to najpopularniejszy i najlepszy ze środków ochrony przeciwwłamaniowej, w jaki możemy wyposażyć współczesne okna. Bezpieczne okno powinno mieć czujki magnetyczne, które niezwłocznie przekażą informację o próbie jego otwarcia. Najlepiej, gdy swoje siły połączą z zamontowanymi wewnątrz pomieszczeń czujkami ruchu.
  • Szyba. Idealne, nowoczesne okna powinny być również wyposażone w szybę antywłamaniową klasy P3A. Dobrze, jeśli mają ją przynajmniej okna na parterze. Taka pancerna szyba uniemożliwi wybicie szyby ewentualnym intruzom lub przynajmniej znacznie wydłuży czas jej sforsowania. Rozwiązaniem na miarę XXI wieku jest też możliwość wyposażenia okna w szybę antywłamaniową z fabrycznie wmontowaną pętlą alarmową. Podczas próby wycięcia w szkle otworu pętla sygnalizuje próbę włamania.
  • Okucia. Bezpieczne okna to także te wyposażone w okucia antywyważeniowe. Bezpieczeństwo zapewnią wykonane ze stali tytanowej zaczepy antywyważeniowe montowane na ościeżnicy oraz rolki ryglujące w skrzydle okna. Dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa dodatkowo okno powinno mieć klamkę z przyciskiem, która utrudni otwarcie okna od zewnątrz.
Autor: Drutex

Ogromne okna to w dzisiejszych czasach żaden problem dla producentów – można zamówić niemal każde przeszklenie o niestandardowych wymiarach

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zaproś świat do domu. Okna balkonowe na poddaszu

Poddasze kreuje wiele ciekawych możliwości architektonicznych i aranżacyjnych. W dachu skośnym bez ścianki...

Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Czy warto zainwestować w superenergooszczędne...

Nawet producenci stolarki otworowej przyznają, że kupowanie superenergooszczędnych okien nie ma ekonomicznego...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Okna drewniane linii Cube od firmy Stolbud

Nowe okna drewniane Cube od firmy Stolbud są połączeniem minimalizmu, eleganckiego designu i wysokiej jakości...