| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jakie klamki, blokady i zabezpieczenia muszą mieć nowoczesne okna?

Jakie klamki, blokady i zabezpieczenia muszą mieć nowoczesne okna?

Nowoczesne okna powinny spełniać wiele funkcji. Nie wystarczy możliwość rozwierania i uchyłu, nie wystarczą nawet dobre parametry cieplne. Okna muszą także zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo oraz komfortową obsługę. Dlatego przy zakupie koniecznie zwróć uwagę na klamki okienne, zabezpieczenia antywłamaniowe i blokadę okien.

Zabezpieczenie okien przed włamaniem

Ponad 70% włamań do domów odbywa się przez okna, w tym 50% przez te największe i najłatwiej dostępne, czyli drzwi balkonowe czy tarasowe. Aby odstraszyć włamywaczy, w oknach montuje się coraz lepsze zabezpieczenia antywłamaniowe.

Podstawowymi elementami zabezpieczającymi skrzydło okienne przed wyjęciem są rolki antywyważeniowe nazywane grzybkami. Pojedynczy grzybek w dolnym narożniku ramy to za mało, bo podda się działaniu nawet lekkich narzędzi, ale jeśli grzybki umieści się na obwodzie ramy w kilku miejscach, jej podważenie staje się trudne. Im więcej punktów ryglujących, tym trudniej sforsować okno, a jeśli jeszcze wyposaży się je w pancerne, praktycznie niemożliwe do rozbicia szyby, szanse intruza na dostanie się do środka są bardzo nikłe.

Czasami włamywacz napiera na okucia okienne tak długo, aż przesuną się po obwodzie okna, ustawiając klamkę w pozycji otwarcia. Wówczas bez problemu może wejść do środka. Przeciwdziałają temu klamki okienne antywłamaniowe na klucz lub przycisk (albo ze specjalnym mechanizmem wewnętrznym, niewidocznym na powierzchni klamki), które blokują możliwość przesunięcia podczas przykładania śrubokrętu lub klina. Można stosować je w istniejącym oknie.

W oknach tarasowych i balkonowych montuje się rygle hakowe albo przeciwbieżne zamknięcia środkowe. Wykonane ze stali hartowanej rygle hakowe zakotwiczają się w zaczepach na ościeżnicy. Przeciwbieżne zamknięcia środkowe to grzybkowe rolki ryglujące, które podczas zamykania skrzydła blokują się w wycięciach po obu stronach zaczepów antywyważeniowych. Kiedy próbuje się podważyć jedną z rolek, druga mocniej się w nim kotwi. Dzięki temu nie da się przesunąć okucia po obwodzie skrzydła.

Blokada okien

Blokada obrotu klamki nie pozwala na uchylenie skrzydła, gdy jest otwarte. Aby przesunąć klamkę w pozycję uchyłu, trzeba najpierw zamknąć okno. Dzięki temu unika się sytuacji, w której skrzydło wyczepia się z górnego zawiasu i przechyla, uderzając otwierającą je osobę.

Ogranicznik otwarcia okna zabezpiecza skrzydło przed uderzeniem o wnękę albo nagłym zatrzaśnięciem pod wpływem podmuchu wiatru. W żądanej pozycji utrzymuje je hamulec cierny.

W pokojach dziecinnych warto zainwestować w okucia blokujące rozwarcie. Skrzydło po przekręceniu klamki do położenia poziomego nie otwiera się, tylko uchyla, a wkładka cylindryczna nie pozwala na przejście z pozycji uchyłu do rozwarcia.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Mechanizmy umożliwiające wygode otwieranie okien

Nowoczesne mechanizmy okienne umożliwiają komfortowe otwieranie okien. Klamki same przenoszą obrót na położenie skrzydła. Nie trzeba szarpać i zatrzaskiwać, mechanizmy ustawiają je w takim położeniu, jakie mu nadaliśmy przez pozycję klamki.

Aby przechodzenie na przykład z pozycji uchylonej lub otwartej do zamkniętej było płynne, w oknach montuje się podnośnik, który lekko unosi skrzydło. Takie rozwiązanie przydaje się zwłaszcza w dużych oknach.

Przy wychodzeniu na na balkon albo do ogrodu przez drzwi tarasowe często pojawia się problem, co zrobić ze skrzydłem drzwiowym. Rozwązaniem jest zatrzask balkonowy przymyka skrzydło, ciągnąc za specjalny uchwyt tak, aby dotknęło ościeżnicy. Dzięki wyprofilowaniu zatrzasku lub sile pola magnetycznego drzwi zostaną przytrzymane i nie otworzą się. Aby wejść do środka, wystarczy je pchnąć. Gwałtownie zamykające się pod wpływem przeciągów skrzydła to problem dotyczący nie tylko drzwi balkonowych, ale też okien. Wygodnym sposobem zablokowania skrzydła wwybranym położeniu jest zamontowany w klamce hamulec rozwarcia i stabilizator uchyłu. Aby przytrzymać otwarte skrzydło, wystarczy przekręcić klamkę wdół, a żeby ustabilizować jego uchył – o 45°.

W trudno dostępnych miejscach przydają się skrzydła z klamką zamontowaną na dole. Jest ona dłuższa niż zwykła i ma większe ramię dźwigni, więc można ją obsługiwać nawet lewą ręką i bez dużego wysiłku. Specjalne mechanizmy same podnoszą i ustawiają skrzydło w wybranym położeniu, kiedy tylko ustawi się klamkę w odpowiedniej pozycji. Takie rozwiązanie umożliwia obsługę nawet z pozycji siedzącej, więc jest wygodne również dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Mechanizmy w oknach ułatwiające wymianę powietrza

Regularna wymiana powietrza to podstawowy warunek zapewnienia w nich korzystnego mikroklimatu. Standardowe rozwiązania często jednak nie wystarczają – latem przez uchylone okna wpada zbyt mało powietrza, zimą zaś pomieszczenia wyziębiają się, zanim się zdążą wywietrzyć.

Jeśli w domu przez cały dzień nikogo nie ma, najlepiej zainwestować w automatyczny system obsługi okien, który co dwie godziny zadba o uchylenie okien, a następnie ich zamknięcie i bezpieczne zaryglowanie. Można też zamontować w oknach mechaniczne nawiewniki, które zapewnią stały, kontrolowany przepływ powietrza.

Bardzo prostym i praktycznym rozwiązaniem jest wielostopniowy poziom uchyłu skrzydła. Przez wybranie jednej z kilku pozycji położenia skrzydła kontrolujemy ilość napływającego do wnętrza powietrza. Skrzydło zostaje zablokowane w wybranym położeniu, więc nie zatrzaśnie się pod wpływem przeciągu.

Automatyka do sterowania oknami

Elektrycznie sterowane mechanizmy są niezastąpione w oknach umieszczonych bardzo wysoko, trudno dostępnych – można je obsługiwać zdalnie, nie wchodząc na drabinę. Odpowiednio zaprogramowane systemy automatycznie uchylają i zamykają skrzydła o zaprogramowanej godzinie, bezpiecznie je ryglując. Pozwalają więc na bezpieczną wentylację pomieszczeń nawet wtedy, kiedy nikogo nie ma w domu. Reagują przy tym na warunki pogodowe, więc w czasie deszczu okna się nie otworzą.

System poinformuje nas też o próbie włamania, wybiciu szyby albo po prostu o tym, czy wychodząc, nie zapomnieliśmy zamknąć któregoś z okien. Można również podłączyć go do monitoringu i systemu alarmowego zainstalowanego w domu.

Przeczytaj dodatkowo:
Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Roleta zewnętrzna – sposób na ochronę poddasza...

Na komfort korzystania z poddasza latem ogromny wpływ ma zachowanie odpowiednich warunków termicznych....

Zaproś świat do domu. Okna balkonowe na poddaszu

Poddasze kreuje wiele ciekawych możliwości architektonicznych i aranżacyjnych. W dachu skośnym bez ścianki...

Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w...

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki...