| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Nietypowe kształty i wymiary okien PCW

Nietypowe kształty i wymiary okien PCW

Producenci okien PCW są w stanie sprostać każdemu nawet najbardziej ekstrawaganckiemu zamówieniu. Nie są problemem różne wymiary okien, czy nietypowe i oryginalne kształty, ani specjalne wymagania inwestorów. Nietypowe okna są nie tylko ładne i oryginalne, ale również energooszczędne.

Jak prawidłowo dobrać okna o nietypowych kształtach?

Nietypowe kształty okien PCW na dobre zagościły we współczesnej architekturze. Łukowe zwieńczenia i fantazyjne faliste linie podkreślają tradycyjny styl domu. Te o geometrycznych kształtach służą z kolei do uzyskania nowoczesnego i awangardowego wyglądu elewacji, skutecznie rozbijając monotonię charakterystyczną dla typowych okien. Elewacja skomponowana z okien o różnych kształtach jest wyróżnikiem architektury wywodzącej się z modernizmu.

Kiedy trzeba podjąć decyzję o wyborze okien?

Jeżeli jesteśmy na etapie wyboru projektu domu, to właściwy moment, aby zastanowić się również nad oknami. Wyobraźmy sobie na przykład wole oczko na poddaszu z eliptycznym oknem i kilka nietypowych przeszkleń na niższych kondygnacjach - okazały wykusz ze specjalnym oknem lub znacznie odbiegające ceną od oferty katalogowej okno narożne. Taka nietypowa konfiguracja wpłynie na znaczne podwyższenie kosztów stolarki okiennej. Cena okna „niekatalogowego” jest średnio o 20-30% wyższa od standardowego, ale możemy też niestety zapłacić nawet o 70% więcej. Na takie okno zazwyczaj czeka się dłużej, choć niektórzy producenci realizują zamówienie nawet w ciągu kilku dni.

Nietypowe wymiary okien i kolory

Współczesna technologia produkcji okien pozwala na dużą dowolność ich kształtów i kolorów. Zazwyczaj są one dostępne na specjalne zamówienie. Mogą być to okna o łukowym wykończeniu, okrągłe, eliptyczne, trójkątne, w kształcie trapezu albo ćwiartki koła. Zdarza się, że aby wykonać przeszklenie przewidziane w projekcie, trzeba zamówić okno będące połączeniem nawet kilku kształtów – często nieregularnych. Do niespotykanych okien należą również prostokątne, ale o niepowtarzalnych wymiarach, na przykład bardzo wysokie lub długie, takie jak okna pasmowe.

Oprócz nietypowych kształtów producenci okien PCW oferują bogatą gamę barw, zarówno w formie specjalnych oklein, jak i lakierowania. Często okleiny naśladują kolorystykę i rysunek słojów drewna. Można też zamówić okna w dwóch różnych kolorach – innym od zewnątrz, a innym od strony wnętrza. Taka kombinacja pozwala idealnie dopasować okna zarówno do elewacji, jak i do wystroju oraz charakteru wnętrz.

Do oryginalnego kształtu można też dodać efektowną szybę, na przykład z wybranym witrażowym wzorem. Będzie się ona ładnie prezentować w wiatrołapie czy holu, gdzie szczególnie zależy nam na efekcie reprezentacyjnym. Oprócz szyby witrażowej można zamówić taką ze szkła piaskowanego, która sprawdzi się w miejscach, gdzie chcemy zachować intymność – łazience lub sypialni.

Funkcjonalność okien

Planując lub wybierając okna o innych kształtach niż typowe, warto zwrócić uwagę na to, czy mają się one otwierać całkowicie, częściowo, czy też być nieotwieralne. Sposób otwierania w dużej mierze wpływa na funkcjonalność okna PCW – decyduje o tym, czy będzie ono odgrywać swoją pierwotną rolę, wpuszczając światło dzienne, a w razie potrzeby świeże powietrze. W przypadku okna nieotwieralnego warto się zastanowić nad dostępem do niego od zewnątrz, na przykład ze schodów czy z tarasu, co ułatwi jego mycie. Przy wyborze okna nietypowego należy wiedzieć, że wpuści ono nieco mniej światła do wnętrza niż standardowe o podobnej powierzchni. Decydują o tym: kształt, grubość ramy i ewentualne podziały.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Rehau

Jeśli okna PCV są nietypowe, to zazwyczaj są dostępne na specjalne zamówienie

Nietypowe okna energooszczędne

To, że okna mają nietypowy kształt, nie oznacza, że będą mieć gorsze parametry od tych o standardowych kształtach i rozmiarach. Wprost przeciwnie – powinny one być równie dobre, szczególnie jeśli chodzi o przenikanie ciepła. Producenci podchodzą tak samo rygorystycznie do ich właściwości izolacyjnych jak w przypadku okien typowych. Im współczynnik przenikania ciepła całego okna jest niższy, tym lepsze są jego parametry termoizolacyjne.

Solidne ramy

Okna o nietypowych kształtach wykonywane z profili z PCW, składają się z trzech do siedmiu komór. Zazwyczaj w środkowej, największej komorze jest dodatkowe wzmocnienie z profilu z blachy stalowej ocynkowanej, o grubości co najmniej 1,5 mm. To ono nadaje ramie odpowiednią sztywność. Na rynku są już dostępne nowoczesne systemy okienne i drzwiowe z tworzyw kompozytowych, które przy określonych wymiarach nie wymagają stosowania stalowego wzmocnienia. Dzięki temu unika się tworzenia mostków termicznych i uzyskuje jeszcze lepsze parametry cieplne całego okna.

Ciepłe szyby

Nie należy się obawiać o współczynnik przenikania okien o niestandardowych kształtach, gdy wyposażone są one w dobre pakiety szybowe. Standardowe okna mają pakiet szybowy składający się z dwóch tafli szkła o grubości 4 mm każda. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest hermetycznie gazem szlachetnym. Okna ciepłe wyposażone są zaś w energooszczędny trzyszybowy pakiet wypełniony argonem albo kryptonem z ciepłą ramką dystansową. Nowoczesna technologia daje dziś możliwość wykonania bardzo ciepłej szyby o najbardziej nawet nieregularnych kształtach.

Skuteczne uszczelki

Ważnym elementem ciepłego okna są uszczelki. Dobre uszczelki wykonane są z kauczuku syntetycznego (EPDM) – materiału niezwykle odpornego na zmiany temperatury, a przy tym elastycznego. Każde okno, nawet to o nietypowym kształcie i kolorze, wyposażone jest w co najmniej dwie uszczelki przylgowe po jego zewnętrznej i wewnętrznej stronie na styku ramy i skrzydła okna. Nie tylko zapobiegają one ucieczce ciepła, ale również chronią przed wnikaniem zacinającego deszczu oraz wiatru.

Efekt końcowy – ciepłe okna

Producenci zawsze podają współczynnik przenikania ciepła U dla całego okna. Im jest on niższy, tym okno jest cieplejsze.

Składają się na niego parametry takie jak: współczynnik przenikania ciepła ramy, przeszklenia, jak również powierzchnia ramy oraz szyby. Okna ze standardowym pakietem szybowym o współczynniku przenikania ciepła 0,9-1,1 W/(m2K) mają Uw=1,2-1,6 W/(m2K).

Okna ciepłe wyposażone w energooszczędny trzyszybowy, pakiet gdzie Ug szyby wynosi 0,6-0,8 W/(m²·K), mogą mieć niski współczynnik przenikania ciepła 0,9-1,1 W/(m2·K). W domach pasywnych, w których są szczególnie wysokie wymagania co do izolacyjności cieplnej, montuje się okna o Ug szyby 0,4-0,5 W/(m2·K) i współczynniku przenikania całego okna 0,7-0,8 W/(m2·K).

Należy pamiętać, że korzystny współczynnik przenikania ciepła będzie w pełni wykorzystany tylko przy solidnym „ciepłym” montażu okien. Prawidłowy montaż daje pewność, że w najbardziej newralgicznym miejscu (na styku ramy okna i muru) nie będą powstawały mostki termiczne, czyli miejsca nadmiernych strat ciepła prowadzących nierzadko do przemarzania i zawilgocenia ościeża.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak dbać o ciepłe okna?

Ciepłe okna powinny być odpowiednio traktowane przez właścicieli. Wszystko po to, aby jak najdłużej mogły bez zarzutu spełniać swoją funkcję oraz cieszyć oko. Aby zapewnić im trwałość i estetyczny wygląd, trzeba je poprawnie czyścić i pielęgnować.

Okna wykonane z PCV nie wymagają tylu zabiegów co drewniane, ale od czasu do czasu warto je również solidnie umyć. Szczególnie podatne na zabrudzenia są ramy, które przyciągają zanieczyszczenia.

Autor: Andrzej Szandomirski

Wydłużone przeszklenia wokół drzwi oraz okrągłe okno wpuszczają do holu optymalną ilość światła

Autor: Andrzej Szandomirski

Okna o nietypowych kształtach i rozmiarach mogą świetnie się wpisać w wygląd pomieszczeń o różnym przeznaczeniu

Okna w odpowiednim miejscu

Aby okna o nietypowych kształtach dobrze spełniały swoją funkcję, kształt i wielkość przeszkleń warto starannie dopasować do konkretnego miejsca, jego przeznaczenia oraz usytuowania względem stron świata.

Nietypowe okna można montować w wielu miejscach. Duże okno o łukowatym wykończeniu doda prestiżu salonowi. Z kolei bardzo wysokie przeszklenia, a także szerokie okna pasmowe posłużą zatarciu granicy między domem a ogrodem.
Małe, często nieotwieralne okrągłe czy trapezowe okna świetnie się sprawdzą tam, gdzie wnętrze wymaga jedynie doświetlenia. Warto je zamontować na klatkach schodowych, w garderobach i łazienkach. Często takie niebanalne okna tworzą ciekawą kompozycję ze standardowymi prostokątnymi.

Okna narożne i umieszczone w wykuszu sprawią, że kąt widzenia będzie dużo większy niż w przypadku standardowego okna elewacyjnego. Wpuszczą więc dużo cennego światła dziennego, co domownicy docenią na przykład w jadalni podczas rodzinnego posiłku. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku domu bardzo zbliżonego do granicy działki jest wykusz doświetlony tylko dwoma wąskimi i wysokimi oknami usytuowanymi prostopadle do granicy, co jest zgodne z prawem budowlanym.

Okna okrągłe, eliptyczne bądź trójkątne montowane są nie tylko z wyboru – czasem takie rozwiązanie narzuca projekt. Są niezastąpione w takich miejscach jak szczyty domów, wnęki, piwnice czy niskie ścianki poddaszy.

Strony świata

Warto też zwrócić uwagę, jak nietypowe okna współgrają ze stronami świata. Od południa i zachodu więcej światła wpuszczą do wnętrza okna wysokie. Od wschodu dobrym źródłem światła są długie okna poziome. Najlepiej, jeśli nie będą zamontowane zbyt wysoko, wtedy wraz ze wschodem słońca pomieszczenie wypełni się światłem dziennym.

WARTO WIEDZIEĆ

Czym zasłonić okna nietypowe?

Są na tyle efektowne i oryginalne, że nie warto ich zasłaniać. Jednak gdy jest taka potrzeba, zazwyczaj stosuje się żaluzje lub wertikale, które najłatwiej dopasują się do kształtu okna. W przypadku okien okrągłych, półkolistych lub w postaci ćwiartki koła żaluzje ułożą się w estetyczny wachlarz.

Autor: Andrzej T. Papliński

Najprostszym sposobem na zasłonięcie okien o nietypowych kształtach są żaluzje

Rodzaje okien. Jak mogą otwierać się okna tradycyjne, okna dachowe i okna balkonowe

Okna tradycyjne są zazwyczaj rozwieralne. Mogą być też rozwieralno-uchylne. Przesuwne,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Okna do płaskich dachów - duża ilość światła,...

W budynkach z płaskimi dachami często zdarza się, że wewnątrz są pomieszczenia, w których nie ma...

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...

Energooszczędne okna za rozsądną cenę. Sprawdź...

Dobre okna są energooszczędne, charakteryzują się odpowiednimi parametrami technicznymi a do tego można je...

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Chronią wnętrze...