| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Nawiewniki okienne - jak wspierają wymianę powietrza w domu?

Nawiewniki okienne - jak wspierają wymianę powietrza w domu?

Nawiewniki okienne są bardzo istotne w cyrkulacji powietrza w naszym domu lub mieszkaniu. Dlatego właśnie pProducenci okien coraz częściej, oprócz współczynnika przenikania ciepła, podają współczynnik infiltracji powietrza. To ważne parametry, którym także warto poświęcić uwagę, kupując okna.

Okno powinno przepuszczać tyle powietrza, by pomieszczenia były wietrzone, a zarazem nie uciekało z nich zbyt dużo ciepła.

Okna o współczynniku infiltracji powietrza (a) mniejszym od 0,3 (szczelne) można stosować w budynkach z klimatyzacją lub wentylacją mechaniczną (nawiewno-wywiewną). Ich brak może powodować złe samopoczucie mieszkańców. W takim domu będą także rozwijać się grzyby. W domach z wentylacją grawitacyjną należy instalować okna rozszczelnione (o współczynniku infiltracji od 0,5 do 1,0), z lufcikiem lub uchylnym skrzydłem. Okna szczelne można zastosować tylko wtedy, jeśli zamontuje się w nich nawiewniki – specjalne urządzenia zapewniające dopływ powietrza z zewnątrz.

Nawiewniki okienne dzielimy ze względu na sposób pracy:

  • nawiewniki o stałym przekroju – coraz rzadziej stosowane, czynnikiem wpływającym na ich pracę jest różnica ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia;
  • nawiewniki o regulowanym przekroju – regulowane ręcznie lub automatycznie.
    W nawiewnikach regulowanych ręcznie jedną z kilku przesłon ustawia się w wybranej pozycji. Ich wydajność zależy od potrzeb użytkownika oraz różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.
    Nawiewniki z regulacją automatyczną działają samoczynnie. To najlepszy sposób na zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczeń. Przekrój nawiewników automatycznych zmienia się płynnie pod wpływem różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia albo zmian wilgotności powietrza, rzadziej na skutek temperatury zewnętrznej;
  • nawiewniki higrosterowane – automatycznie dostosowujące wielkość strumienia świeżego powietrza do poziomu stężenia pary wodnej (najpowszechniejszego zanieczyszczenia powietrza). Dzięki temu wymiana powietrza jest najintensywniejsza w miejscach, gdzie parowanie jest największe, np. nocą w sypialniach.

Gwarancja na okno a nawiewnik

Producenci nawiewników współpracują z wieloma producentami okien, którzy zezwalają na naruszanie konstrukcji okna i montowanie w nim nawiewnika bez utraty gwarancji na okno. Jednak przed zamontowaniem nawiewnika warto się zawsze upewnić, czy i jaki nawiewnik możemy zamontować w naszym oknie, zachowując na nie gwarancję.

Kiedy wymieniać okna?

Nowe okna chronią dom przed utratą ciepła i zapewniają ciszę. Ale wymiana okien w całym domu to...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Stolarka okienna – fakty i mity

Wybór stolarki okiennej jest wyborem na lata. Jak kupić dobry produkt? Jak zachowuje się materiał, z...

Przesłony słoneczne - na zewnątrz czy wewnątrz?

Zarówno rolety wewnętrzne, jaki i zewnętrzne znacząco wpływają na komfort korzystania z poddasza. Skąd...

Aranżacje pomieszczeń z oknami dachowymi –...

Aranżacja poddasza przestała być problemem. Podpowiadamy, jak dobrze zaprojektować przestrzeń użytkową pod...

Dlaczego oryginalne rolety i markizy to trafny...

Oryginalne rolety i markizy zapewnią uczucie optymalnego komfortu użytkowania poddasza. Na rynku istnieje...

Problem z roszeniem okien dachowych. Jak temu...

Zdarza się, że w mroźne dni, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0, występuje roszenie okien na...

Okna PVC godne zaufania

Grupa MS więcej niż OKNA przykłada ogromną wagę do jakości swoich produktów. Od wielu lat dba nie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.