| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Nawiewniki okienne - jak wspierają wymianę powietrza w domu?

Nawiewniki okienne - jak wspierają wymianę powietrza w domu?

Nawiewniki okienne są bardzo istotne w cyrkulacji powietrza w naszym domu lub mieszkaniu. Dlatego właśnie pProducenci okien coraz częściej, oprócz współczynnika przenikania ciepła, podają współczynnik infiltracji powietrza. To ważne parametry, którym także warto poświęcić uwagę, kupując okna.

Okno powinno przepuszczać tyle powietrza, by pomieszczenia były wietrzone, a zarazem nie uciekało z nich zbyt dużo ciepła.

Okna o współczynniku infiltracji powietrza (a) mniejszym od 0,3 (szczelne) można stosować w budynkach z klimatyzacją lub wentylacją mechaniczną (nawiewno-wywiewną). Ich brak może powodować złe samopoczucie mieszkańców. W takim domu będą także rozwijać się grzyby. W domach z wentylacją grawitacyjną należy instalować okna rozszczelnione (o współczynniku infiltracji od 0,5 do 1,0), z lufcikiem lub uchylnym skrzydłem. Okna szczelne można zastosować tylko wtedy, jeśli zamontuje się w nich nawiewniki – specjalne urządzenia zapewniające dopływ powietrza z zewnątrz.

Nawiewniki okienne dzielimy ze względu na sposób pracy:

  • nawiewniki o stałym przekroju – coraz rzadziej stosowane, czynnikiem wpływającym na ich pracę jest różnica ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia;
  • nawiewniki o regulowanym przekroju – regulowane ręcznie lub automatycznie.
    W nawiewnikach regulowanych ręcznie jedną z kilku przesłon ustawia się w wybranej pozycji. Ich wydajność zależy od potrzeb użytkownika oraz różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.
    Nawiewniki z regulacją automatyczną działają samoczynnie. To najlepszy sposób na zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczeń. Przekrój nawiewników automatycznych zmienia się płynnie pod wpływem różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia albo zmian wilgotności powietrza, rzadziej na skutek temperatury zewnętrznej;
  • nawiewniki higrosterowane – automatycznie dostosowujące wielkość strumienia świeżego powietrza do poziomu stężenia pary wodnej (najpowszechniejszego zanieczyszczenia powietrza). Dzięki temu wymiana powietrza jest najintensywniejsza w miejscach, gdzie parowanie jest największe, np. nocą w sypialniach.

Gwarancja na okno a nawiewnik

Producenci nawiewników współpracują z wieloma producentami okien, którzy zezwalają na naruszanie konstrukcji okna i montowanie w nim nawiewnika bez utraty gwarancji na okno. Jednak przed zamontowaniem nawiewnika warto się zawsze upewnić, czy i jaki nawiewnik możemy zamontować w naszym oknie, zachowując na nie gwarancję.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...

Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Dom na czasie - wysokie okna, duże przeszklenia

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...