| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Montaż okien. Nowe okna połaciowe w starym dachu skośnym. Instrukcja krok po kroku

Montaż okien. Nowe okna połaciowe w starym dachu skośnym. Instrukcja krok po kroku

Planujesz montaż okien połaciowych w dachu skośnym? Zobacz, jak powinien się on odbywać. Oto instrukcja krok po kroku

70 do 90 cm to rozstaw krokwi częsty w starych dachach. Podczas wstawiania potrójnych zespoleń trzeba zadbać o to, aby okna były symetrycznie rozmieszczone. Z zewnątrz musi być widać, że odstępy między oknami są jednakowe. Najczęściej są one szersze niż w zespoleniach wstawianych w obecnie montowane więźby. W przypadku starej więźby znajdujące się między oknami rynienki osłaniające krokwie często przygotowuje się na wymiar.

Wymiary okien połaciowych

Okna połaciowe mają szerokość 78 cm. Ich długość dopasowuje się do kąta pochylenia dachu. Powinny być zamontowane na takiej wysokości, aby można je było wygodnie otwierać i by przemieszczające się do wnętrza skrzydło nie znajdowało się w pobliżu głowy otwierającego. Im mniejszy kąt dachu, tym okno powinno być dłuższe – ważne jest też, aby można było przez nie wyglądać zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.

Kołnierze izolacyjne

Wykonuje się je z blachy aluminiowej zabezpieczonej lakierem poliestrowym. Są umieszczane wokół okien dachowych. Chronią miejsce styku okna z połacią przed przeciekaniem. Dobiera się je do rodzaju pokrycia i głębokości, na jakiej zamontowane jest okno. Najpierw montuje się kołnierz dolny. Jest on połączony z fartuchem, po którym woda odpływa z okna na pokrycie. Następnie przymocowuje się kołnierze boczne oraz rynienki chroniące krokwie w zespoleniach. Górę zespolenia osłania długi kołnierz górny montowany na końcu.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie akcesoria do okien dachowych warto kupić?

Akcesoria do okien dachowych powinny łączyć w sobie cechy funkcjonalne i użytkowe z atrakcyjną formą...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie...

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc jak sobie z tym...

Dlaczego oryginalne rolety i markizy to trafny...

Oryginalne rolety i markizy zapewnią uczucie optymalnego komfortu użytkowania poddasza. Na rynku istnieje...

Problem z roszeniem okien dachowych. Jak temu...

Zdarza się, że w mroźne dni, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0, występuje roszenie okien na...

Aranżacje pomieszczeń z oknami dachowymi –...

Aranżacja poddasza przestała być problemem. Podpowiadamy, jak dobrze zaprojektować przestrzeń użytkową pod...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.