| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Montaż okien. Jak poprawnie osadzić okna w ścianie?

Montaż okien. Jak poprawnie osadzić okna w ścianie?

Wymiana okien na nowe to kosztowne przedsięwzięcie, więc musisz dopilnować, aby montaż okien został przeprowadzony zgodnie z zasadami. Poznaj sekrety fachowego montażu okien, a zwłaszcza, gdy zdecydowałeś się na tak zwany ciepły montaż.

Autor: Mariusz Bykowski Bezbłędny montaż okien

Okna można wymienic na własną rękę, ale wtedy otrzymasz skróconą gwarancję (zwykle dwa lata), a w razie kłopotów z oknami producent będzie mógł łatwo złożyć winę na karb niewykwalifikowanego montażysty i obarczyć cię odpowiedzialnością. Ponadto zakup okien bez montażu jest opodatkowany stawką VAT w wysokości 23%. Kupując okna z montażem, zapłacisz tylko 8% VAT. Jeśli dołożysz do tego opłatę za montaż przez autoryzowaną ekipę, koszt okien i ich wymiany będzie mniej więcej taki sam. Dlatego opłaca się wynająć fachowców wyszkolonych przez producenta i mieć nawet pięcio-siedmioletnią gwarancję.

Ciepły montaż, czy montaż tradycyjny

Gdy montujesz przeciętne pod względem izolacyjnym okna, możesz je zamontować standardowo, to znaczy z wypełnieniem pianką termoizolacyjną przestrzeni wokół nich i parapetami dosuniętymi z obu stron muru. Jednak jeśli wymiana okien stanowi element termomodernizacji domu, nowe okna o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych powinny być osadzone zgodnie z zasadami ciepłego montażu. To znaczy, że po zapiankowaniu okien należy jeszcze przestrzeń wokół nich szczelnie zamknąć taśmami: paroszczelną od wewnątrz i paroprzepuszczalną lub rozprężną od zewnątrz. W ścianie dwuwarstwowej stosuje się w tedy specjalne kotwy montażowe pozwalające wysunąć okna w warstwę izolacji termicznej.

WAŻNE

Jak umieścić okno w ścianie?

W ścianie jednowarstwowej optymalny jest montaż okna w środku grubości muru. W ścianie dwuwarstwowej lub podczas docieplania ściany jednowarstwowej najlepszy efekt uzyskasz, licując ościeżnicę ze ścianą od strony zewnętrznej (ocieplenie może częściowo zamykać drogę ucieczki ciepła, jeśli choć w minimalnym stopniu wysuniesz je na ościeżnicę). W ścianie trójwarstwowej okna powinny być zamontowane w płaszczyźnie ocieplenia z maksymalnym wysunięciem na zewnątrz aż do dociśnięcia ościeżnicy do węgarka (element, który wraca do łask w budynkach tradycyjnych). Ostatnio, szczególnie w budynkach niskoenergetycznych, w ścianach dwuwarstwowych montuje się okna w płaszczyźnie izolacji termicznej, czyli przed murem. Służą do tego specjalne systemowe profile montażowe. Podczas termomodernizacji budynku połączonej z wymianą okien należy przyjąć montaż jak dla ściany dwuwarstwowej. Miejsce ustawienia okien będzie zależeć od stopnia poprawy parametrów termoizolacyjnych budynku. Im cieplejsze okna kupisz i lepsze parametry cieplne będą mieć wyremontowane przegrody zewnętrzne, tym bardziej zasadny jest montaż okien w warstwie ocieplenia.

dr inż. Wiesław Sarosiek, Politechnika Białostocka

Profile poszerzające

Można dokupić do okien profile poszerzające ramę po obwodzie. Są one produkowane najczęściej w wymiarach 1,5, 3 i 4,5 cm, ale zamówisz je do grubości 10 cm. Przydadzą się, kiedy na przykład w starym domu ościeże było wyprofilowane ukośnie, bo musisz poszerzyć ościeżnicę, żeby móc swobodnie otwierać okna na bok. Z kolei w domu ocieplanym dzięki zastosowaniu profili poszerzających wyeliminujesz mostek termiczny, bo styk okno-mur będzie można otulić od zewnątrz nawet kilkunastocentymetrowym węgarkiem.

Co się zmieni w ościeżu

Kiedy nie planujesz ocieplania domu, nowe okna montuj w takim samym położeniu jak stare. W domu z węgarkami w otworach okiennych trzeba zdemontować wewnętrzne podokienniki i wstawić nowe okna. Jeśli stare podokienniki pasują do wrębów w oknach i są w dobrym stanie, można je ponownie zamocować. Jeżeli grubość okien jest inna, wolną przestrzeń można wypełnić listwą maskującą. W przypadku wymiany okien skrzynkowych na nowe jednoramowe na pewno się to nie uda. Trzeba będzie wymienić podokienniki i uzupełnić tynki w ościeżach. Można się też ratować listwami maskującymi. W domu, który będzie ocieplany, nowych okien nie należy montować głęboko w ścianie, żeby uniknąć efektu średniowiecznych murów. Trzeba pamiętać, że przez tak osadzone okno będzie wpadać do środka mniej światła niż przez to wysunięte bliżej lica ściany. Okna montuje się zwykle przy zewnętrznej krawędzi warstwy nośnej muru. W przypadku termomodernizacji do standardu co najmniej energooszczędnego okna wysuwa się w warstwę ocieplenia. Taki rodzaj montażu jest najnowocześniejszy i najkorzystniejszy.

Na kotwy czy dyble

Do mocowania okien używa się kotew lub dybli. Decyzję o wyborze podejmują monterzy zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. Montaż na dyble jest sztywniejszy, bo kołki przytwierdzają ościeżnicę bezpośrednio do muru. Jest on zalecany do stolarki nieotwieralnej i dużych okien narażonych na silne obciążenia. Kotwy przykręca się blachowkrętami do profilu i kołkami rozporowymi do muru. Jest to montaż pośredni, który niweluje naprężenia. Jest stosowany w przypadku okien drewnianych i plastikowych o ciemnych kolorach, które mocno pracują. Do jednej kotwy używa się co najmniej trzech elementów mocujących, co pozwala stabilnie przykręcić okno. Elementy mocujące powinny być rozstawione w odległości nie większej niż 70 cm (okna plastikowe) i 80 cm (okna drewniane lub aluminiowe). Należy także uwzględnić, że ich odległość od narożników, zawiasów lub poprzeczek nie powinna przekraczać 15 cm.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Montaż stolarki. Jak montować okna, drzwi...

Montaż okien, drzwi wejściowych oraz bram garażowych nie jest prosty, o czym przekonują reklamacje zgłaszane...

Nietypowe okna do dachów płaskich i dachów...

Nie tylko okna połaciowe dostarczają światło słoneczne do pomieszczeń poddasza użytkowego. Mogą je tam...

Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...

Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...

Nowe warunki techniczne dla budynków: zaostrzone...

Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki....

Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...