| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Montaż moskitiery

Montaż moskitiery

W letnie dni niemal w ogóle nie zamykamy okien, ciesząc się nawet najmniejszym przewiewem. Problem pojawia się wieczorem. Gdy zapalamy światło, do wnętrza dostają się nieproszeni goście – komary, pająki, ćmy. Jest na nie prosty sposób – moskitiera.

Współczesne moskitiery są wykonane z siateczki z włókna szklanego (pokrytego polichlorkiem winylu) o drobniutkich oczkach. Dzięki temu nie zasłaniają widoku za oknem, a dają minimalne zacienienie pomieszczenia. Montuje się je najczęściej do wnęki wokół okna, co pozwala na jednoczesne wietrzenie pomieszczenia. Wnęka może być wykończona dowolnym materiałem, np. płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią. Najważniejsze, aby była ona równa cała powierzchnia instalacyjna musi być na tym samym poziomie. W W innym wypadku zamontowanie moskitiery nie będzie możliwe bez wcześniejszych poprawek.
Szerokość i długość moskitiery dobiera się do wymiarów wnęki okiennej. Moskitiera zwija się do kasety, którą instaluje się nad wnęką okienną (musi się całkiem schować, żeby nie ograniczać dostępu światła do pomieszczenia), a porusza się po prowadnicach bocznych. Zarówno kaseta, jak i prowadnice wykonane są z aluminium.
W zależności od producenta moskitierę można ustawiać tylko w górnej i dolnej pozycji lub dowolnie, na różnej wysokości okna (możliwość taką zapewniają umieszczone w kasecie sprężyny).
W przypadku zwykłego, pojedynczego okna jedna moskitiera zakrywa całą jego powierzchnię (gdy parapet wystaje ze ściany, moskitiera musi być umieszczona powyżej niego). Jeżeli natomiast okno połączone jest z innym elementem (pionowym oknem kolankowym), potrzebne są dwie moskitiery. Jedna rozwija się do dołu, a druga od parapetu w górę. Aby uzyskać optymalne połączenie obu moskitier, potrzebny jest specjalny zestaw łączący.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

1. Mierzymy dokładnie wnękę i kasetę moskitiery – ich środki muszą się ze sobą pokrywać. Następnie przykładamy kasetę i zaznaczamy ołówkiem miejsca, w których należy nawiercić otwory na górne śruby.
2. Mierzymy odległość pomiędzy dolną krawędzią kasety a dolną krawędzią otworu okiennego i dodajemy do niej 3 cm. Wiercimy otwory, a następnie wbijamy w nie kołki i wkręcamy śruby. Umieszczamy na nich kasetę i przykręcamy. Sprawdzamy poziomnicą poprawność jej położenia i ewentualnie je korygujemy.
3. Za pomocą małego wiertła (ø 3 mm) wkręcamy dolne wkręty, które stabilizują kasetę. Wbijanie kołków nie jest w tym wypadku konieczne.

4. Składamy prowadnice boczne: wkładamy dwa łączące je elementy, a następnie wciskamy je mocniej i zakręcamy śrubki.
5. Na prowadnicach zaznaczamy wymierzoną wcześniej długość i docinamy je na wymiar. Przycinania nie trzeba się bać, ponieważ na końce prowadnic zakłada się plastikowe zaślepki.
6. Zaślepki nie tylko zakryją nierówności,ale za ich pomocą połączymy boczne prowadnice z dolną. Przykręcamy je śrubkami.

7. Prowadnice boczne wsuwamy w szyny kasety moskitiery.
8. W podłużnych otworach bocznych prowadnic (znajdują się u ich dołu) zaznaczamy ołówkiem miejsca na otwory na śruby. Wiercimy otwory, wbijamy w nie kołki i wkręcamy wkręty.
9. Wkładamy profil dolny pomiędzy profile boczne. Nasuwamy go na nakładki i przykręcamy lekko ich śruby.

10. Sprawdzamy, czy długości przekątnych są identyczne. Jeśli tak, mocujemy śruby (oprócz dolnej) w profilach bocznych i w profilu dolnym Dolne śruby w prowadnicach bocznych mają specjalne podkładki, które trzymają sznurek naprężający sprężynę moskitiery.
11. Poluźniamy sznurki znajdujące się w uchwytach z obu stron kasety moskitiery, wkładamy je (każdy po swojej stronie) w otwory mieszczące się w dolnej części prowadnic bocznych, przeciągamy na zewnątrz i zawijamy pod podkładkami.
12. Mierzymy wysokość otworu okiennego. Patrząc po przekątnej, naciągamy sznurki, aby ustawić kulki na sprężynie tak, by numery 1 i 2 odpowiadały jej. Jeżeli ma ona do 180 cm długości, sprężynę naciąga się do 1, a jeżeli więcej niż 180 cm – do 2. Gdyby sznurki nie były odpowiednio naciągnięte, moskitiera sama by się zwijała i nie byłoby można ustawiać jej w różnych pozycjach. Sznurki mocujemy dolnymi śrubami w profilach bocznych i docinamy.

Jak ustawić okno w ościeżu?

Ościeżnicę ustawia się w poziomie i w pionie, a następnie unieruchamia klinami w ościeżu na czas...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czy warto zainwestować w superenergooszczędne...

Nawet producenci stolarki otworowej przyznają, że kupowanie superenergooszczędnych okien nie ma ekonomicznego...

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Roleta zewnętrzna – sposób na ochronę poddasza...

Na komfort korzystania z poddasza latem ogromny wpływ ma zachowanie odpowiednich warunków termicznych....

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Dom na czasie - wysokie okna, duże przeszklenia

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...