| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Montaż moskitiery

Montaż moskitiery

W letnie dni niemal w ogóle nie zamykamy okien, ciesząc się nawet najmniejszym przewiewem. Problem pojawia się wieczorem. Gdy zapalamy światło, do wnętrza dostają się nieproszeni goście – komary, pająki, ćmy. Jest na nie prosty sposób – moskitiera.

Współczesne moskitiery są wykonane z siateczki z włókna szklanego (pokrytego polichlorkiem winylu) o drobniutkich oczkach. Dzięki temu nie zasłaniają widoku za oknem, a dają minimalne zacienienie pomieszczenia. Montuje się je najczęściej do wnęki wokół okna, co pozwala na jednoczesne wietrzenie pomieszczenia. Wnęka może być wykończona dowolnym materiałem, np. płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią. Najważniejsze, aby była ona równa cała powierzchnia instalacyjna musi być na tym samym poziomie. W W innym wypadku zamontowanie moskitiery nie będzie możliwe bez wcześniejszych poprawek.
Szerokość i długość moskitiery dobiera się do wymiarów wnęki okiennej. Moskitiera zwija się do kasety, którą instaluje się nad wnęką okienną (musi się całkiem schować, żeby nie ograniczać dostępu światła do pomieszczenia), a porusza się po prowadnicach bocznych. Zarówno kaseta, jak i prowadnice wykonane są z aluminium.
W zależności od producenta moskitierę można ustawiać tylko w górnej i dolnej pozycji lub dowolnie, na różnej wysokości okna (możliwość taką zapewniają umieszczone w kasecie sprężyny).
W przypadku zwykłego, pojedynczego okna jedna moskitiera zakrywa całą jego powierzchnię (gdy parapet wystaje ze ściany, moskitiera musi być umieszczona powyżej niego). Jeżeli natomiast okno połączone jest z innym elementem (pionowym oknem kolankowym), potrzebne są dwie moskitiery. Jedna rozwija się do dołu, a druga od parapetu w górę. Aby uzyskać optymalne połączenie obu moskitier, potrzebny jest specjalny zestaw łączący.

1. Mierzymy dokładnie wnękę i kasetę moskitiery – ich środki muszą się ze sobą pokrywać. Następnie przykładamy kasetę i zaznaczamy ołówkiem miejsca, w których należy nawiercić otwory na górne śruby.
2. Mierzymy odległość pomiędzy dolną krawędzią kasety a dolną krawędzią otworu okiennego i dodajemy do niej 3 cm. Wiercimy otwory, a następnie wbijamy w nie kołki i wkręcamy śruby. Umieszczamy na nich kasetę i przykręcamy. Sprawdzamy poziomnicą poprawność jej położenia i ewentualnie je korygujemy.
3. Za pomocą małego wiertła (ø 3 mm) wkręcamy dolne wkręty, które stabilizują kasetę. Wbijanie kołków nie jest w tym wypadku konieczne.

4. Składamy prowadnice boczne: wkładamy dwa łączące je elementy, a następnie wciskamy je mocniej i zakręcamy śrubki.
5. Na prowadnicach zaznaczamy wymierzoną wcześniej długość i docinamy je na wymiar. Przycinania nie trzeba się bać, ponieważ na końce prowadnic zakłada się plastikowe zaślepki.
6. Zaślepki nie tylko zakryją nierówności,ale za ich pomocą połączymy boczne prowadnice z dolną. Przykręcamy je śrubkami.

7. Prowadnice boczne wsuwamy w szyny kasety moskitiery.
8. W podłużnych otworach bocznych prowadnic (znajdują się u ich dołu) zaznaczamy ołówkiem miejsca na otwory na śruby. Wiercimy otwory, wbijamy w nie kołki i wkręcamy wkręty.
9. Wkładamy profil dolny pomiędzy profile boczne. Nasuwamy go na nakładki i przykręcamy lekko ich śruby.

Okna drewniane

Okna drewniane pasują zarówno do ultranowoczesnego, jak i do stylowego domu. Posiadają także...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...

Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...

Inteligentna stolarka okienna. Okna w stylu...

Jak z dowolnego miejsca na ziemi sterować stolarką okienną, roletami czy żaluzjami fasadowymi? Jest to...

Wybór okien. Jak kupować stolarkę okienną?

Wybór okien to bardzo ważna decyzja. Od jakości stolarki okiennej zależy komfort mieszkania oraz...

Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...