| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Kupujesz okno - sprawdź, jakie ma przeszklenie. Szyby w oknach drewnianych i oknach PCV

Kupujesz okno - sprawdź, jakie ma przeszklenie. Szyby w oknach drewnianych i oknach PCV

Szukając okien zastanawiasz się, czy wybrać okna drewniane, czy okna PCV. Mniejszą uwagę zwracasz na ich szyby, a szkoda. Warto to robić, gdyż od rodzaju przeszklenia zależą właściwości okna. Dowiedz się, które pakiety szybowe są najkorzystniejsze.

Autor: SOKÓŁKA OKNA I DRZWI

Duże szyby o wysokiej przepuszczalności energii cieplnej ze słońca zlokalizowane od południa zapewnią wymierne zyski cieplne w zimie. W lecie szeroki okap chroni wnętrze przed nagrzewaniem

Rzut oka na współczynniki

O tym, jak dobrze okno chroni przed ucieczką ciepła informuje współczynnik przenikania ciepła przez okno – Uw. Im jest on niższy, tym okno jest cieplejsze. Polskie przepisy określające maksymalne Uw są na razie dość łagodne, dlatego jeżeli chcemy mieć ciepłe okna, szukajmy takich, które mają dużo lepsze parametry niż dopuszczalne.

O zyskach cieplnych ze słońca decyduje natomiast współczynnik przepuszczalności energii cieplnej przez oszklenie – g. Jest on wyrażany w procentach i im wyższy tym lepiej.

Niestety, im niższy współczynnik Ug szyby (a więc i  Uw całego okna), tym trudniej jest uzyskać wysoką wartość współczynnika g. Wynika to ze stosowania w zestawach szybowych powłok niskoemisyjnych (selektywnych), które odbijają promieniowanie długofalowe pochodzące z wnętrza, tym samym je izolując. Im więcej warstw jest napylonych na szybę, tym jest ona lepszym izolatorem, ale jednocześnie gorzej przepuszcza promieniowanie świetlne ze słońca. Szyba z mniejszą liczbą napylonych warstw będzie gorszym izolatorem, za to przepuści więcej światła i wartość jej współczynnika g wzrośnie.

Autor: RUUKKI Polska

Od strony, gdzie nie ma zysków cieplnych, zaplanuj mniej przeszkleń i bardzo ciepłe okna. W Skandynawii standardem są dwukomorowe zestawy szklane z trzema szybami

Osłony okien

Szyby przepuszczające dużo ciepła do wnętrza, latem mogą stać się przyczyną zbyt szybkiego nagrzewania się pomieszczeń. Aby do tego nie dopuścić, należy projektować osłony przeciwsłoneczne – szerokie okapy, opuszczane rolety, przesuwne żaluzje. Do Warunków technicznych, według których projektuje się budynki, kilka lat temu wprowadzono ograniczenie całkowitego współczynnika przepuszczalności energii przez okno gc maksimum do 0,5. Współczynnika gc nie wolno mylić z g samej szyby, ponieważ przy jego wyliczaniu wykorzystuje się współczynniki zmniejszające wynikające ze stosowania zabezpieczeń przeciwsłonecznych. Oznacza to jednak, że decydując się na szyby zapewniające wysokie zyski słoneczne (na przykład mające parametr g = 60%), musisz myśleć o ochronie wnętrza przed nagrzewaniem.

Zacieniona strona domu

Okna w części północnej, północno-wschodniej i północno-zachodniej nie zapewnią odczuwalnych zysków cieplnych ze słońca, dlatego z tej strony najlepiej ograniczyć przeszklenia, a niezbędne okna wyposażyć w dwukomorowe zestawy szybowe i ciepłe profile. Niepotrzebne tu są szyby o wysokiej wartości g. Istotnym parametrem staje się wyłącznie U. Współczynnik przenikania ciepła Ug (szyby) jest zazwyczaj lepszy niż Uf (ramy), a współczynnik Uw (całego okna) jest wypadkową Uf (ramy) i Ug (szyby). Zatem przez kilka małych okien ucieknie więcej ciepła niż przez jedno duże o takiej samej powierzchni, gdyż będą one miały większą powierzchnię ram. Przez okno o dużej szybie stanowiącej jeden element ucieknie mniej ciepła niż przez podobne podzielone szprosami konstrukcyjnymi.

Przeczytaj dodatkowo:
Montaż stolarki. Jak montować okna, drzwi...

Montaż okien, drzwi wejściowych oraz bram garażowych nie jest prosty, o czym przekonują reklamacje zgłaszane...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Nietypowe okna do dachów płaskich i dachów...

Nie tylko okna połaciowe dostarczają światło słoneczne do pomieszczeń poddasza użytkowego. Mogą je tam...

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.