| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Na jakim etapie budowy domu montować okna? Czy zimą montaż okien jest możliwy?

Na jakim etapie budowy domu montować okna? Czy zimą montaż okien jest możliwy?

Montaż okien najlepiej prowadzić na takim etapie budowy domu, kiedy mury są już wysuszone. Okna najlepiej montować, gdy temperatura jest dodatnia, choć montaż zimą jest możliwy. Pod warunkiem, że pianki montażowe nadają się do pracy w ujemnych temperaturach.

Na jakim etepie budowy montuje się okna?

Montaż okien i drzwi zewnętrznych (na początku są to zazwyczaj drzwi prowizoryczne) to kamień milowy budowy. Dzięki temu możemy zamknąć dom w stanie surowym i prowadzić prace wykończeniowe. Zanim to się stanie, mury powinny być bezwzględnie wysuszone, gdyż wstawienie okien ogranicza swobodną cyrkulację powietrza i powoduje wolniejsze schnięcie.

Z tego powodu producenci stolarki drewnianej zalecają montaż okien dopiero po wykonaniu tynków wewnętrznych oraz wylewek betonowych i ich wysuszeniu. Jeżeli montujemy okna z PCW badź aluminium, nie ma obawy o szkodliwy wpływ na nie wilgoci z tynków – trzeba tylko w czasie prowadzenia prac mokrych dbać o regularne wietrzenie, choć i w tym wypadku też lepiej najpierw otynkować wnętrze (bez glifów okiennych), a dopiero potem wstawiać okna.

Kolejność prac zależy głównie od pory roku, organizacji budowy, dostępności okien i możliwości finansowych inwestora.

Po zamocowaniu okien i prawidłowym zaizolowaniu styków z murem należy w miarę szybko otynkować glify z obu stron okna, aby nie dopuścić do uszkodzeń na styku okna z murem.

Autor: Rehau

Czy montaż okien jest możliwy zimą?

Okna najlepiej montować w czasie dodatniej temperatury, choć producenci niektórych pianek montażowych dopuszczają ich stosowanie nawet przy kilku stopniach mrozu. W ścianach dwuwarstwowych okna dobrze jest wstawiać przed ułożeniem ocieplenia.

A co z parapetem?

Integralną częścią okna jest parapet zewnętrzny. Powinien on być wsunięty pod okno i chronić ścianę oraz styk okna z murem przed zamakaniem. Parapety wewnętrzne są mniej istotne dla poprawnego działania okna – ich późniejsze wstawienie nie osłabi muru.

Najważniejszymi elementami okna, na które należy zwracać uwagę przy zakupie, są profil, zestaw szybowy i okucia. Należy je dobrać, „szyjąc okno” na miarę, to znaczy dopasowując je do domu.

Autor: Rehau

Parapety wewnętrzne montuje się na samym końcu, gdy są już osadzone okna oraz zamontowane parapety zewnętrzne

Akcesoria do okien. Co potrzebne będzie podczas wymiany okien lub montażu nowych

Gdy planujesz montaż okien lub wymianę okien na nowe, będziesz musiał kupić zestaw niezbędnych do...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...

Problem z roszeniem okien dachowych. Jak temu...

Zdarza się, że w mroźne dni, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0, występuje roszenie okien na...

Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie...

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc jak sobie z tym...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.