| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jakie okna wybierają inwestorzy, czyli jak nie wyrzucać pieniędzy przez okno

Jakie okna wybierają inwestorzy, czyli jak nie wyrzucać pieniędzy przez okno

Okna to jeden z głównych elementów decydujących o charakterze budynku i jego bilansie energetycznym, a koszt ich zakupu stanowi zwykle kilkanaście procent wartości inwestycji. Wybór stolarki jest więc jedną z najważniejszych decyzji w budowie domu.

Rozmowa z Krzysztofem Smolnikiem, Dyrektorem ds. Technicznych i Rozwoju w firmie Vetrex

Jakich okien poszukują obecnie inwestorzy?

V: Przede wszystkim energooszczędnych i solidnych, ale już nie najtańszych. Postrzeganie cen przez nabywców zdecydowanie się zmienia. Inwestorzy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że zakup stolarki - to zakup na lata i coraz mądrzej planują wydatki. W pierwszej kolejności kupują droższą stolarkę czy pokrycie dachu, oszczędzają zaś na materiałach wykończeniowych, np. drzwiach pokojowych, czy oświetleniu – ponieważ elementy te w każdej chwili można wymienić.

Ponadto, nabywcy mają też coraz większą świadomość problemów wynikających z zamontowania słabej jakościowo lub wadliwej stolarki: przeciągi, zwiększone rachunki za ogrzewanie, pleśń, skraplanie się wody na ścianach. Płacąc więcej za droższą stolarkę, klienci chcą być pewni, że unikną takich kłopotów i związanych z nimi wydatków.

Droższa stolarka oznacza energooszczędność?

V: Zwykle droższe rozwiązania są bardziej energooszczędne. Wynika to z zastosowania w nich lepszych jakościowo materiałów: szerszych profili, dwukomorowych pakietów szybowych, trwalszych uszczelek, a także wyposażenia okien premium już w standardzie w dodatkowe akcesoria takie jak ciepła ramka międzyszybowa czy listwa podparapetowa z uszczelką pozwalające uzyskać dodatkowe oszczędności.

Czy można sprecyzować jakiego rzędu są to oszczędności?

V: Oczywiście, np. ciepła ramka międzyszybowa zwiększa o ok. 6% izolacyjność cieplną całego okna, dodatkowo obniżając ryzyko skraplania się pary wodnej na szybie wewnątrz pomieszczenia, a specjalne okucie z krytym zawiasem nie deformuje uszczelek, co przekłada się na mniejsze o ok. 10% straty energii. Okna wyposażone w 2-komorowe pakiety szybowe o współczynniku Ug=0,5 W/m2*K wg EN673 w porównaniu ze stolarką z pakietem szybowym o współczynniku Ug=1,1 W/m2*K wg EN673 pozwalają zaoszczędzić nawet do 40% ciepła.

Na bilans energetyczny budynku ma też wpływ sposób montażu okna. Coraz liczniejsza grupa klientów decyduje się na montaż trójwarstwowy i interesuje się montażem w warstwie izolacji, traktując zakup i montaż okien w kategoriach inwestycji.

A jak wyglądają różnice pomiędzy oknami 4-, 5- i 6-cio komorowymi?

V: Wszystko zależy od producenta profili okiennych. O współczynniku przenikania ciepła decyduje głównie szerokość profili (głębokość zabudowy), a nie ilość komór. Zdarza się, że okna 6-cio komorowe osiągają parametry takie jak 5-komorowe rozwiązania innej marki. Przy tej samej szerokości profili wpływ ilości komór jest praktycznie niezauważalny.

Czy w ostatnim czasie zmieniły się upodobania estetyczne inwestorów?

V: Zauważyliśmy coraz większą różnorodność zamówień, choć generalnym trendem dla projektów w różnym stylu jest duża liczba przeszkleń. Wciąż zdarza się sporo zamówień na stylizowane okna z łukiem, nierzadko ze szprosami, ale mamy też coraz więcej zamówień na stolarkę o bardzo nowoczesnym, minimalistycznym charakterze. Podobnie jest z kolorami. Króluje klasyczny złoty dąb, a zaraz po nim inwestorzy wybierają industrialny antracyt. 

Klienci coraz chętniej decydują się na bardzo duże przeszklenia bądź okna w nietypowych kształtach. Czasem obie te cechy łączą się w jednym elemencie np. lukarnie ciągnącej się przez dwie kondygnacje budynku. Realizacja tego rodzaju konstrukcji stanowi niejednokrotnie duże wyzwanie. Nie w każdym systemie można wykonać tego rodzaju przeszklenie, ponieważ nie spełniają stawianych im wymagań statycznych. Efekt jest jednak wart wszelkich wysiłków i kosztów.

Skoro jesteśmy przy designie, to czy dla nabywców liczą się wyłącznie kwestie estetyczne czy również funkcjonalne? 

V: W przypadku stolarki premium te dwie rzeczy idą w parze. Dobry design zapewnia nie tylko oryginalne rozwiązania stylistyczne, ale też ergonomię użytkowania i solidne wykonanie. Dobrym przykładem są okna wyposażone w okucia z niewidocznym zawiasem. Takie rozwiązanie z jednej strony wpływa na estetykę okna – nie zaburza jego linii, z drugiej zaś gwarantuje wysoką funkcjonalność. W tej technologii okucie nie odkształca uszczelek, przedłużając ich żywotność i zwiększając szczelność okna, a także utrzymuje skrzydło o większej wadze, co pozwala na wykonanie dużego okna bądź zastosowanie cięższych np. dźwiękoszczelnych pakietów okiennych.

Innym rozwiązaniem łączącym w sobie estetykę i funkcjonalność są drzwi podnoszono-przesuwne. Tylko nieliczne systemy posiadają właściwości techniczne powalające na wykonanie naprawdę dużych, a jednocześnie stabilnych i bezpiecznych przeszkleń. Stolarka wykonywana w takim rozwiązaniu, dzięki specjalnej konstrukcji wózków jezdnych o dużej nośności, umożliwia realizację konstrukcji o sporych gabarytach, na których wielkość warto zwrócić uwagę przed zamówieniem stolarki u danego producenta.

Dodatkowo, okna można doposażyć w dobrane do koloru ram rolety i szereg akcesoriów tj. kontakt magnetyczny umożliwiający podpięcie okien do centrali alarmowej, lub system chroniący maluchy przed samodzielnym otwarciem okna, czy też rozwiązania inteligentne pozwalające na zdalne sterowanie  oknami i roletami.

Komfort użytkowania to kolejna cecha wymieniana przez klientów jako priorytet przy wyborze stolarki.

Nowoczesne okna energooszczędne do domów pasywnych

W oknach energooszczędnych standardem jest niski współczynnik przenikania ciepła, który umożliwia...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wybór okien. Jak kupować stolarkę okienną?

Wybór okien to bardzo ważna decyzja. Od jakości stolarki okiennej zależy komfort mieszkania oraz...

Nowatorskie okucia okienne zapewniające...

Stała wymiana powietrza, łatwość obsługi, energooszczędność, odporność na włamania, ochrona przed hałasem,...

Okna drewniano-aluminiowe – luksus,...

Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna doskonałe. Wyróżnia je ekskluzywny wygląd,...

Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.