| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jakie okna wybierają inwestorzy, czyli jak nie wyrzucać pieniędzy przez okno

Jakie okna wybierają inwestorzy, czyli jak nie wyrzucać pieniędzy przez okno

Okna to jeden z głównych elementów decydujących o charakterze budynku i jego bilansie energetycznym, a koszt ich zakupu stanowi zwykle kilkanaście procent wartości inwestycji. Wybór stolarki jest więc jedną z najważniejszych decyzji w budowie domu.

Rozmowa z Krzysztofem Smolnikiem, Dyrektorem ds. Technicznych i Rozwoju w firmie Vetrex

Jakich okien poszukują obecnie inwestorzy?

V: Przede wszystkim energooszczędnych i solidnych, ale już nie najtańszych. Postrzeganie cen przez nabywców zdecydowanie się zmienia. Inwestorzy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że zakup stolarki - to zakup na lata i coraz mądrzej planują wydatki. W pierwszej kolejności kupują droższą stolarkę czy pokrycie dachu, oszczędzają zaś na materiałach wykończeniowych, np. drzwiach pokojowych, czy oświetleniu – ponieważ elementy te w każdej chwili można wymienić.

Ponadto, nabywcy mają też coraz większą świadomość problemów wynikających z zamontowania słabej jakościowo lub wadliwej stolarki: przeciągi, zwiększone rachunki za ogrzewanie, pleśń, skraplanie się wody na ścianach. Płacąc więcej za droższą stolarkę, klienci chcą być pewni, że unikną takich kłopotów i związanych z nimi wydatków.

Droższa stolarka oznacza energooszczędność?

V: Zwykle droższe rozwiązania są bardziej energooszczędne. Wynika to z zastosowania w nich lepszych jakościowo materiałów: szerszych profili, dwukomorowych pakietów szybowych, trwalszych uszczelek, a także wyposażenia okien premium już w standardzie w dodatkowe akcesoria takie jak ciepła ramka międzyszybowa czy listwa podparapetowa z uszczelką pozwalające uzyskać dodatkowe oszczędności.

Czy można sprecyzować jakiego rzędu są to oszczędności?

V: Oczywiście, np. ciepła ramka międzyszybowa zwiększa o ok. 6% izolacyjność cieplną całego okna, dodatkowo obniżając ryzyko skraplania się pary wodnej na szybie wewnątrz pomieszczenia, a specjalne okucie z krytym zawiasem nie deformuje uszczelek, co przekłada się na mniejsze o ok. 10% straty energii. Okna wyposażone w 2-komorowe pakiety szybowe o współczynniku Ug=0,5 W/m2*K wg EN673 w porównaniu ze stolarką z pakietem szybowym o współczynniku Ug=1,1 W/m2*K wg EN673 pozwalają zaoszczędzić nawet do 40% ciepła.

Na bilans energetyczny budynku ma też wpływ sposób montażu okna. Coraz liczniejsza grupa klientów decyduje się na montaż trójwarstwowy i interesuje się montażem w warstwie izolacji, traktując zakup i montaż okien w kategoriach inwestycji.

A jak wyglądają różnice pomiędzy oknami 4-, 5- i 6-cio komorowymi?

V: Wszystko zależy od producenta profili okiennych. O współczynniku przenikania ciepła decyduje głównie szerokość profili (głębokość zabudowy), a nie ilość komór. Zdarza się, że okna 6-cio komorowe osiągają parametry takie jak 5-komorowe rozwiązania innej marki. Przy tej samej szerokości profili wpływ ilości komór jest praktycznie niezauważalny.

Czy w ostatnim czasie zmieniły się upodobania estetyczne inwestorów?

V: Zauważyliśmy coraz większą różnorodność zamówień, choć generalnym trendem dla projektów w różnym stylu jest duża liczba przeszkleń. Wciąż zdarza się sporo zamówień na stylizowane okna z łukiem, nierzadko ze szprosami, ale mamy też coraz więcej zamówień na stolarkę o bardzo nowoczesnym, minimalistycznym charakterze. Podobnie jest z kolorami. Króluje klasyczny złoty dąb, a zaraz po nim inwestorzy wybierają industrialny antracyt. 

Klienci coraz chętniej decydują się na bardzo duże przeszklenia bądź okna w nietypowych kształtach. Czasem obie te cechy łączą się w jednym elemencie np. lukarnie ciągnącej się przez dwie kondygnacje budynku. Realizacja tego rodzaju konstrukcji stanowi niejednokrotnie duże wyzwanie. Nie w każdym systemie można wykonać tego rodzaju przeszklenie, ponieważ nie spełniają stawianych im wymagań statycznych. Efekt jest jednak wart wszelkich wysiłków i kosztów.

Skoro jesteśmy przy designie, to czy dla nabywców liczą się wyłącznie kwestie estetyczne czy również funkcjonalne? 

V: W przypadku stolarki premium te dwie rzeczy idą w parze. Dobry design zapewnia nie tylko oryginalne rozwiązania stylistyczne, ale też ergonomię użytkowania i solidne wykonanie. Dobrym przykładem są okna wyposażone w okucia z niewidocznym zawiasem. Takie rozwiązanie z jednej strony wpływa na estetykę okna – nie zaburza jego linii, z drugiej zaś gwarantuje wysoką funkcjonalność. W tej technologii okucie nie odkształca uszczelek, przedłużając ich żywotność i zwiększając szczelność okna, a także utrzymuje skrzydło o większej wadze, co pozwala na wykonanie dużego okna bądź zastosowanie cięższych np. dźwiękoszczelnych pakietów okiennych.

Innym rozwiązaniem łączącym w sobie estetykę i funkcjonalność są drzwi podnoszono-przesuwne. Tylko nieliczne systemy posiadają właściwości techniczne powalające na wykonanie naprawdę dużych, a jednocześnie stabilnych i bezpiecznych przeszkleń. Stolarka wykonywana w takim rozwiązaniu, dzięki specjalnej konstrukcji wózków jezdnych o dużej nośności, umożliwia realizację konstrukcji o sporych gabarytach, na których wielkość warto zwrócić uwagę przed zamówieniem stolarki u danego producenta.

Dodatkowo, okna można doposażyć w dobrane do koloru ram rolety i szereg akcesoriów tj. kontakt magnetyczny umożliwiający podpięcie okien do centrali alarmowej, lub system chroniący maluchy przed samodzielnym otwarciem okna, czy też rozwiązania inteligentne pozwalające na zdalne sterowanie  oknami i roletami.

Komfort użytkowania to kolejna cecha wymieniana przez klientów jako priorytet przy wyborze stolarki.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Nowoczesne okna energooszczędne do domów pasywnych

W oknach energooszczędnych standardem jest niski współczynnik przenikania ciepła,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy...

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności,...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować...

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Chronią wnętrze...