| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jakie okna wybrać - energooszczędne, ciche czy bezpieczne?

Jakie okna wybrać - energooszczędne, ciche czy bezpieczne?

Kupno okien do domu to inwestycja warta nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Aby dobrze wybrać, musimy sprecyzować nasze oczekiwania.

Planując zakup okien do własnego domu, na początku zwykle zadajemy sobie pytanie, z jakiego materiału powinny być one wykonane. Choć bezpośrednio wiąże się to z ich ceną, odgrywa drugoplanową rolę. Trafny wybór polega bowiem na kupieniu okien, które przede wszystkim są funkcjonalne oraz mają odpowiednie parametry. Kupuje się wszak cały produkt, a nie jego elementy składowe.

Dlatego najważniejsze cechy i parametry techniczne dostępnej na rynku stolarki okiennej porównamy na podstawie dwóch najpopularniejszych w domach jednorodzinnych rodzajów okien, czyli drewnianych i plastikowych.

Okna muszą się łatwo zamykać i otwierać, a więc nie mogą się wypaczyć. Muszą być zaporą dla złodzieja, a także chronić wnętrze domu przed wiatrem i deszczem – czyli być szczelne. Jeśli dom stoi w hałaśliwej okolicy – powinny też izolować wnętrze od hałasu. Muszą zatem być ciche, szczelne, a ich ramy – sztywne.

Okna na lata - ciche i szczelne

  • Sztywne. Na sztywność okien drewnianych największy wpływ ma gatunek drewna, z jakiego zostały wykonane. Ciężkie drewno ma większą gęstość, dzięki czemu jest twardsze i mocniejsze. Najpopularniejszym surowcem na okna jest sosna – drewno stosunkowo tanie i o dobrych parametrach wytrzymałościowych. Jej egzotyczną odmianą jest meranti, które ma kolor bardzo zbliżony do mahoniu. Najtańszym surowcem jest świerk – musi jednak być odmiany górskiej, nie nizinnej. Najlepszym drewnem spośród gatunków iglastych jest modrzew – odporny i wytrzymały, ale ponieważ występuje dość rzadko, jest drogi. Sztywność okien plastikowych nie zależy od zastosowanego surowca, lecz od budowy profili i użytych w nich wzmocnień.
  • Szczelne. To cecha, która zależy przede wszystkim od okuć i uszczelek, jakie są zamontowane w oknie. Okucie dociąga skrzydło okienne do nieruchomo osadzonej w murze ramy. Szczelność takiego połączenia zapewniają uszczelki. Chronią one przed przewiewaniem wiatru, a także zapobiegają przedostawaniu się kropli deszczu niesionych przez wiatr. Parametrem, który określa szczelność okien, jest współczynnik infiltracji a [m³/(m·h·daPa²/³)]. W pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją okna powinny mieć współczynnik a<0,3, w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną 0,5<a<1. Do zwiększenia przepływu powietrza przez okno służy funkcja mikrowentylacji w okuciu lub nawiewnik zamontowany w ramie okiennej albo w świetle szyby. Takie same nawiewniki montuje się w obu rodzajach okien.
  • Ciche. W zależności od natężenia hałasu w otoczeniu domu okna powinny tłumić 25-40 dB. Różnica w izolacyjności akustycznej okien wynikająca jedynie z materiału, z którego wykonane są ramy, jest na tyle niewielka, że nie można się nią kierować przy wyborze okien do domu w hałaśliwym miejscu. Najważniejsze są bowiem szyby i uszczelki. Dokładniej na izolacyjność akustyczną okien mają wpływ grubość i rodzaj szyb, szerokość pustki międzyszybowej, rodzaj wypełniającego ją gazu i szczeliny infiltracyjne w oknie. Standardowy zestaw szybowy ma izolacyjność na poziomie 32 dB. Jednak w oknach wychodzących na ulicę to zbyt słaba izolacja, w takim wypadku trzeba zamawiać szyby zespolone o izolacyjności 36-46 dB.
Autor: Schueco

Okna powinny być nie tylko ładne i trwałe, ale też funkcjonalne, co jest szczególnie ważne, jeśli zdecydujemy się na naprawdę duże przeszklenia

Autor: Rafał Lipski

Nie musimy kupować jednakowo ciepłych okien do całego domu, cieplejsze opłaca się zamontować od jego chłodniejszej, północnej strony

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Okna energooszczędne, czyli ciepło w domu

Podstawowym parametrem, który pozwala określić izolacyjność termiczną okna, jest współczynnik przenikania ciepła U [W/(m²·K)]. Według normy maksymalna wartość współczynnika U dla okien w elewacji to 1,8 W/(m²·K) – dla strefy klimatycznej I, II i III, oraz 1,7 W/(m²·K) – dla strefy IV i V. Nowoczesne okna są jednak cieplejsze i mają zdecydowanie niższą, czyli lepszą wartość współczynnika U. Okna montowane w domach energooszczędnych powinny mieć współczynnik U nie większy niż 1,3 W/(m²·K), ale nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli będą one jeszcze cieplejsze – okna pasywne charakteryzują się współczynnikiem U nie większym niż 0,8 W/(m²·K).

O parametrach całego okna decydują cechy pakietu szybowego i profili oraz sposób ich zespolenia, czyli osadzenia szyby w ramie. Dlatego na korzystne parametry cieplne całego okna mają wpływ wartości współczynników jego poszczególnych elementów składowych. Oczywiście największe znaczenie mają szyby, bo to przez nie zimą ucieka, a latem napływa najwięcej ciepła. Najpopularniejsze są szyby termoizolacyjne, w których tafle szkła są oddzielone ramką dystansową, a przestrzeń między nimi jest wypełniona gazem szlachetnym. Najcieplejsze zestawy dwuszybowe mają współczynnik przenikania ciepła U=0,9-1,0 W/(m²·K), a pakiety trzyszybowe nawet U=0,4-0,6 W/(m²·K). Zewnętrzna szyba może być pokryta warstwą tlenków metali, która powoduje zmniejszenie strat ciepła.

W oknach drewnianych ostateczna wartość współczynnika przenikania ciepła zależy głównie od szerokości profilu – im jest szerszy, tym cieplejszy. W oknach plastikowych izolacyjność termiczną polepsza większa liczba komór w profilu. Na przykład profil pięciokomorowy pozwala osiągnąć współczynnik U=1,3 W/(m²·K), podczas gdy trzykomorowy około 1,5 W/(m²·K).

Autor: Mariusz Bykowski

Jeśli w sypialni dziecięcej nie zainwestowaliśmy w okucia blokujące otwarcie skrzydła, można zastosować blokadę przeznaczoną na przykład na lodówkę

Autor: Piotr Mastalerz

Klamka na klucz to zabezpieczenie nie tylko przed zodziejem, ale też przed otwarciem okna przez dzieci

Bezpieczne okna dzięki dobrym okuciom

Okno odporne na włamanie musi mieć przede wszystkim system antywyważeniowy, czyli specjalne okucia. To one wydłużają czas potrzebny na jego sforsowanie. Pośrednio wpływają więc na to, jaką klasę antywłamaniowości ma okno. Okucia antywłamaniowe to stalowe rygle do okien i drzwi balkonowych, przeciwbieżne zamknięcie środkowe oraz klamki antywłamaniowe. Każde z tych zabezpieczeń działa w inny sposób, a razem tworzą całość trudną do pokonania.

Rygle hakowe zakotwiczają się w zaczepach umieszczonych w ościeżnicy. Konstrukcją przypominają zamki do drzwi wejściowych i równie skutecznie jak one chronią drzwi balkonowe. Zaczepy zawsze są przykręcane do wzmocnienia profilu, a nie do plastiku lub drewna, co w znacznym stopniu utrudnia działania włamywaczom.

Przeciwbieżne zamknięcie środkowe to rolki o kształcie grzybków, które podczas ryglowania skrzydła zahaczają z obydwu stron o zaczepy antywyważeniowe umocowane na ramie okna. Gdy włamywacz próbuje podważyć zaczep jednej z rolek, druga tym mocniej się w nim zakotwicza. Jest to skuteczna ochrona przed wyważeniem okna.

Klamki antywłamaniowe są zamykane na klucz – na dodatek dostęp do nich od zewnątrz jest utrudniony specjalnymi wkładkami (rozetkami) chroniącymi przed rozwierceniem od zewnątrz mocujących ją śrub. Przy próbie włamania zaczyna również działać blokada obrotu klamki uniemożliwiająca przekręcenie jej od zewnątrz.

Bardzo mocne szyby. Okno antywłamaniowe musi być oszklone zestawem szybowym o odpowiednich parametrach, oznaczonym klasą od P1 do P8. Zbudowane są z dwóch lub więcej tafli szkła float połączonych kilkoma warstwami folii poliwinylobutyralowej (PVB). Takie szkło określane jest mianem laminowanego. Powstaje w autoklawie, gdzie odpowiednia kombinacja szkła i folii poddawana jest działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury. W wyniku tego folia przywiera do tafli szkła i sprawia, że w razie stłuczenia jego kawałki nie rozpryskują się. Mechaniczne właściwości takiego szkła zależą zarówno od jego grubości, jak i od liczby i grubości warstw folii PVB.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy...

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności,...

Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...

Roleta zewnętrzna – sposób na ochronę poddasza...

Na komfort korzystania z poddasza latem ogromny wpływ ma zachowanie odpowiednich warunków termicznych....

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Dom na czasie - wysokie okna, duże przeszklenia

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...