Jakie okna do domu: wielkość, kształt i przeznaczenie okien

2018-05-17 14:35

Od wielkości, kształtu i przeznaczenia okien zależy wygląd budynku oraz nasłonecznienie wnętrz. Podpowiadamy, jakie okna do domu możesz wybrać.

Wielkość, kształt i stylistyka okien muszą pasować do bryły oraz charakteru architektonicznego całości. Ważny jest także sposób obramienia otworu okiennego i właściwy dobór barwy ram do kolorystyki elewacji. Nie mniej istotne są okna z punktu widzenia aranżacji wnętrz. Decydują o ilości światła docierającego do środka, co ma ogromny wpływ na komfort życia domowników. Otwierają dom na piękne widoki albo umiejętnie ukazują tylko wybrane fragmenty otoczenia. Są elementem wystroju pomieszczeń i pomagają określić ich charakter. Mimo że jest tak ważne, okno ma w gruncie rzeczy niedługą historię.

Jakie wybrać okna do domu? Kupujemy okna do domu >>>

Krótka historia okien

Jako element budowli okno – czyli zamknięcie otworu w ścianie, które przepuszcza światło – pojawiło się w Europie dopiero w średniowieczu. Funkcję okien pełniły cienkie alabastrowe płyty, a następnie szklane szybki oprawione w metal lub kamień. W języku angielskim słowo window oznaczające okno ma ciekawą etymologię: pochodzi ze staronorweskiego, a znaczy tyle co „oko wiatru” i przypomina o okresie sprzed 800 lat, gdy w oknach nie było żadnych przeszkleń, tylko… zasłony.
Dzisiejsze okna tak jak dawniej wpuszczają światło i powietrze, umożliwiają wyglądanie na zewnątrz, ale jednocześnie chronią przed zimnem, wiatrem i deszczem. Zimą świeże powietrze nie napływa już przez nieszczelności czy lufciki, lecz w kontrolowany sposób przez nawiewniki lub osobny system wentylacyjny. Pozostała jednak tak potrzebna możliwość przewietrzania przez odchylone albo otwarte skrzydło.

Wielkość okien: małe okna

Małe, nieregularnie rozmieszczone otwory były ze względów praktycznych używane od zawsze w architekturze rodzimej (wernakularnej), ludowej. Obecnie sugerują związek z tradycją, a przez eksponowanie masy muru stwarzają także wrażenie bezpieczeństwa i przytulności. Okna w kształcie stojącego prostokąta rozmieszczone w rygorach rytmu i osiowości to klasyczne rozwiązanie stylów architektonicznych z przeszłości. Zarówno w budynkach tradycyjnych, jak i nowoczesnych taki układ daje efekt spokoju, równowagi, ponadczasowości. Okna pionowe i wąskie pomogą wytworzyć wrażenie klasycznej elegancji i wzniosłości.

Okna poziome

Pasmowe okna poziome jako wynalazek architektury modernistycznej jednoznacznie określają styl domu, a przez swoją horyzontalną ekspresję wzmacniają efekt panoramicznego połączenia wnętrza z otoczeniem. Drobne regularne podziały sugerują szacowną starość i przywodzą na myśl skojarzenia z architekturą tradycyjną. Dzięki umiejętnie dobranym podziałom możemy stworzyć z okna dynamiczny, żywy i zintegrowany z domem obraz. O tym, że okna muszą pasować do charakteru architektonicznego bryły, należy pamiętać szczególnie podczas ich wymiany – nowe nie powinny zniszczyć spójnej kompozycji elewacji swoim odmiennym kolorem, kształtem czy podziałami.

Przeczytaj też: Wybieramy okna pionowe. Ile kosztują okna pionowe i jakie są ich najważniejsze parametry? >>

Umiejscowienie okien

Nawet najnowocześniejsze współczesne źródła nie zastąpią domownikom naturalnego światła rozproszonego ani bezpośrednich promieni słońca. Światło jest także istotnym tworzywem architektury – umożliwia kształtowanie przestrzeni wewnętrznej oraz budowanie nastroju. Światło wpuszczone od góry da wrażenie wlewania się i rozświetlenia od środka, natomiast skierowane szczeliną pionowo lub poziomo oświetli tylko wybraną część wnętrza. Powstanie wówczas dynamiczna gra światła i cienia.

Okna dobrane do pomieszczeń

Pomieszczenie przeznaczone na salę telewizyjną lub do pracy i zabawy przed ekranem komputera nie będzie potrzebowało tyle światła co pokój dziecięcy lub miejsce do rozmów na kanapach. Szerokie i wysokie okno panoramiczne to świetne rozwiązanie do salonu i jadalni. Okno w miejscu wykonywania różnych prac domowych, takich jak pranie czy prasowanie, ma zasadnicze znaczenie dla komfortu użytkowania tych pomieszczeń. Podobnie okno w kuchni – powinno ono nie tylko dać więcej światła niż na przykład okno w sypialni, lecz także umożliwić wygodny kontakt z ogrodem. Zróżnicowane wymagania poszczególnych stref domu sprawiają, że współczesne bryły mają okna o różnym kształcie i wielkości, niesymetrycznie rozmieszczone na elewacji.

Okna nietypowe. Nietypowe kształty i wymiary okien PCW >>>

Okna dachowe - prawda czy mit?

Pytanie 1 z 5
W pomieszczeniu będzie jaśniej, gdy zamontuje się kilka mniejszych okien niż jedno większe
okno dachowe
Zdrowo i bezpiecznie. Okna z funkcją przewietrzania
Okna nietypowe
Autor: Mariusz Bykowski Okna o oryginalnym kształcie i nietypowych podziałach same przez się mogą być interesującym elementem wystroju pomieszczenia

Okno kwiatowe

W przeszłości powstawały i obecnie powstają rozmaite typy okien pełniące wiele dodatkowych funkcji. Swego czasu bardzo popularne okno kwiatowe służyło do zimowej uprawy kwiatów. Specjalna konstrukcja już sto lat temu rozwiązywała szereg problemów technicznych oraz dawała cenną zimową namiastkę ogródka, zwłaszcza osobom nie w pełni sprawnym. Dzisiaj wprawdzie to okno zostało zapomniane i wyparte przez ogrody zimowe, mimo wszystko ma pewne widoki na przyszłość związane z rosnącym zamiłowaniem do domowych upraw.

Zabudowa balkonu – do czego przyda się zabudowany balkon zimą i wiosną >>>

Okna tarasowe

Sięgające do podłogi okna balkonowe lub tarasowe, szeroko stosowane już w XVIII w., do dzisiaj rozwiązują problem połączenia okna z drzwiami i pełnią funkcję komunikacyjną. Na piętrze domu okna te, wyposażone w balustradę, bardzo dobrze łączą widokowo wnętrza z tym, co jest na zewnątrz. Możliwość panoramicznego oglądania otoczenia oraz doskonałe doświetlenie wnętrza zapewniają także okna wykuszowe nazywane przez Anglosasów zatokowymi (bay windows).

Okna dachowe

Biorąc pod uwagę ilość światła docierającego do pomieszczenia, bardzo skutecznym rozwiązaniem jest okno dachowe. Mały otwór skierowany w niebo dostarczy relatywnie najwięcej energii słonecznej. Jeżeli okno dachowe zostanie umieszczone zbyt wysoko, uniemożliwi wyglądanie i będzie jedynie źródłem światła naturalnego. Należy unikać takich sytuacji (choć są one dopuszczalne w pomieszczeniach pomocniczych).

Zespolenie okien dachowych: rodzaje, wymiary, akcesoria montażowe >>>

Zobacz też kiedy i dlaczego warto wstawić fixy

Przekonaj się, czy warto wybrać okna ze szprosami

Wykusze i ryzality
Autor: Piotr Mastalerz Wykusze i ryzality w ciekawy sposób urozmaicają elewację, a wnętrzom domu zapewniają panoramiczny widok i mnóstwo światła
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie