| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jak zamawiać okna? Konkretne wskazówki dla kupujących, o co pytać sprzedawcę

Jak zamawiać okna? Konkretne wskazówki dla kupujących, o co pytać sprzedawcę

Wybierasz i zamawiasz okno? Musisz mieć projekt, zamawiający powinien wymierzyć otwory okienne. Musisz być przygotowany na wybór, jakie mają być profile okienne, pakiety szybowe, okucia i dodatki. Sprzedawca zada ci dużo pytań, a jeszcze lepiej jeśli sam będziesz wiedział, czego chcesz...

Okna zamawiamy wówczas, gdy nasz dom jest już zadaszony i wkrótce zaczną się prace wykończeniowe. Powinny dotrzeć tuż przed montażem. Nie będą wtedy składowane, co mogłoby kusić złodziei. W przypadku wymiany zamawiamy je na dowolny termin, najlepiej podczas ciepłych miesięcy. Warto dograć dostawę z przyjazdem montażystów, chyba że zamówiliśmy je wraz z taką usługą. Gdy dom jest nowy, wskazówką niezbędną w czasie wyboru okien będzie projekt. Z niego dostawca odczyta rozmiary każdego z nich. Powinien też wysłać kogoś na obmiar otworów, bo bywa, że ich rozmiar jest nieco inny niż w projekcie. Przed złożeniem zamówienia powinniśmy się też upewnić, czy nie zamierzamy zmienić ich wymiarów lub kształtu. Przed kupnem należy przemyśleć, z jakiego materiału okna chcemy mieć, jakie funkcje są dla nas najistotniejsze (oszczędność energii, odporność na włamanie, bezpieczeństwo obsługi) jaki kolor nam się podoba, w co okna powinny być wyposażone.

Możemy również rozesłać do kilku producentów lub dystrybutorów prośbę o wycenę, podając wymiary i inne wskazówki. Zamawiając okno, możemy skorzystać z cennika lub konfiguratora udostępnianego w punkcie sprzedaży. Do jednego z określonych w nim okien standardowych wprowadzimy wówczas zmiany, aby dostosować je do naszych indywidualnych potrzeb. W ten sposób poznamy ostateczną cenę. Możemy też poprzestać na modelu „nieskonfigurowanym”. Trzeba być czujnym i zwracać uwagę na wszelkie szczegóły oferty. Okno może być bowiem niedrogie tylko z pozoru – tania będzie jego podstawowa wersja, a za wszelkie dodatki lub nietypowe wymiary zapłacimy bardzo dużo.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Rehau

Mocowanie progu i ramy w drzwiach podnośno-przesuwnych GENEO

WARTO WIEDZIEĆ

O co pytać sprzedawcę

Poprośmy o kartę techniczną. W niej zawarte są wszelkie dane na temat okna. Ważne, żeby się dowiedzieć, czy okna mają znak CE, który świadczy o tym, że są dopuszczone do sprzedaży i stosowania. Nie zaszkodzi zapytać, w jakie ponadstandardowe elementy możemy okno wyposażyć. Sprawdźmy, jak długo przyjdzie czekać na dostawę, zwłaszcza gdy zamówiliśmy sporo dodatkowych elementów. Istotne jest, czy sprzedawca dysponuje autoryzowaną ekipą monterską. Na koniec trzeba zapytać o gwarancję i poprosić o określenie, czego ona dotyczy, jakie elementy okna obejmuje oraz kiedy może nam przepaść. Na koniec pozostanie już tylko wynegocjowanie rabatu.

Autor: Rehau

Coraz częściej stare okna wymieniane są na nowe okna energooszczędne z PCV

Jak wybrać i kupić okna. Wybieramy profile, pakiety szybowe i okucia

Najważniejszymi elementami okna, na które należy zwracać uwagę przy zakupie, są profil okienny,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Duże okna pionowe. Spraw, aby Twój dom był...

Duże okna pionowe zacierają granicę pomiędzy wnętrzem domu, a jego otoczeniem. Poznaj nowoczesne rozwiązania,...

Energooszczędne okna za rozsądną cenę. Sprawdź...

Dobre okna są energooszczędne, charakteryzują się odpowiednimi parametrami technicznymi a do tego można je...

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...

Top trendy okienne - duże przeszklenia, jasne...

Duże przeszklenia, minimalistyczny design, szarości i jasne kolory naturalnego drewna to kluczowe trendy,...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...