| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jak wybrać i kupić okna. Wybieramy profile, pakiety szybowe i okucia

Jak wybrać i kupić okna. Wybieramy profile, pakiety szybowe i okucia

Najważniejszymi elementami okna, na które należy zwracać uwagę przy zakupie, są profil okienny, zestaw szybowy i okucia. Należy je dobrać, „szyjąc okno” na miarę, to znaczy dopasowując je do domu. Pierwszy wybór: z czego będzie rama okienna? Z plastiku, z drewna, a może z aluminium?

Wybierając okna, musimy zdecydować się na materiał, z jakiego będą ramy. Niektóre cechy okien z drewna lub PCW da się porównać za pomocą wskaźników liczbowych. Jest to ważne, ale nie mniej istotne są architektura domu i nasze osobiste preferencje estetyczne, które wpłyną na to, jak się będziemy w nim czuć. Zarówno z drewna, jak i z PCW można wykonać okna wysokiej klasy.

Okna drewniane

Do produkcji okien z drewna używa się w Polsce najczęściej wysokogatunkowego drewna z drzew iglastych. Z drzew liściastych stosowany jest dość drogi dąb – drewno bardzo gęste, trudne w obróbce i nieprzewidywalne w reakcjach na wilgoć – oraz drewno egzotyczne, takie jak meranti lub mahoń. Drewno na ramy klei się warstwowo lub łączy na mikrowczepy, dzięki czemu nowoczesne okna drewniane nie wypaczają się jak dawniej, gdy do ich produkcji używano drewna litego. Najtańsze, ale jednocześnie najmniej trwałe są okna sosnowe z drewna klejonego na mikrowczepy. Z drewna oprócz produkowanych najczęściej okien jednoramowych można wykonać na zamówienie okna skrzynkowe używane już tylko w obiektach zabytkowych. Typowe profile drewniane mają głębokość (zwaną czasami grubością) 68 mm. Tak zwane okna ciepłe do domów energooszczędnych mają profile grubsze – 88 mm, przeznaczone do zamontowania szerszych, cieplejszych zestawów szybowych. Izolacyjność profilu drewnianego jest większa, gdy w ramie znajduje się wkładka z materiału izolującego. W celu ochrony przed wodą okna drewniane powinny mieć fabrycznie zamontowany metalowy okapnik na podszybiu i ramie.

Profile okienne z PCW

Wielu producentów okien z PCW (wysokoudarowego polichlorku winylu) wytwarza je z gotowych profili, uzupełniając je o okucia i zestawy szybowe. Profile z PCW zależnie od grubości ścianki konstrukcyjnej mają klasę A, B lub C. Profile w klasie A muszą mieć ścianki o grubości większej niż 2,8 mm, te w klasie C mogą być o prawie pół milimetra cieńsze. Mniejsza grubość profilu pogarsza jego wytrzymałość konstrukcyjną, dlatego bardzo ważne jest, aby szczególnie duże okna były zrobione z profili wysokiej klasy. Wprawdzie profile z PCW są dodatkowo zbrojone stalą, ale jej dodatek zmniejsza izolacyjność okna, a poza tym wpływa na wzrost jego ceny. W oknach z PCW standardem jest w tej chwili profil pięciokomorowy o grubości około 70 mm.

Najcieplejsze profile z PCW są jeszcze szersze ze względu na większą liczbę komór oraz zbrojone nie elementami metalowymi, ale tworzywami sztucznymi, które są lepszym izolatorem niż stal. Energooszczędne profile z PCW mogą być wypełnione pianką PE. Im grubszy profil, tym z reguły lepsza izolacyjność okna. Taki profil daje też możliwość głębokiego osadzenia szerokiego, ciepłego zestawu szybowego.

Profile aluminiowe

Metalowa rama jest sztywna i ma małe przekroje profilu, dlatego okna aluminiowe są chętnie stosowane do okien wielkoformatowych lub nieotwieralnych. Ze względu na techniczny wygląd i kanciaste profile tworzące jedną płaszczyznę okna takie są wybierane raczej do domów o nowoczesnej architekturze. Profile aluminiowe zimne stosowane są tylko do ogrodów zimowych, do pomieszczeń mieszkalnych wstawia się okna z profili ciepłych – wypełnionych materiałem termoizolacyjnym. Są bardzo trwałe, nie wymagają żadnej konserwacji. Powłoki aluminiowe mogą być malowane na dowolny kolor z palety RAL, łatwo je więc dopasować do charakteru budynku. Aby połączyć elegancję i ciepło naturalnego drewna z trwałością aluminium, są produkowane okna z nakładkami aluminiowymi od zewnątrz. Pod warstwą aluminium mogą mieć dodatkową przekładkę izolacyjną. Okna takie są prawie bezobsługowe i dorównują trwałością aluminiowym.

Zestawy szybowe

Jakość okna to nie tylko profile, ale także odpowiednio dobrane szyby, a właściwie zestawy szybowe, gdyż takie stosuje się we współczesnych oknach. Najprostsze są zestawy jednokomorowe składające się z dwóch tafli szkła. Lepszą izolacyjność cieplną osiągają zestawy dwukomorowe – z pakietami trzyszybowymi. Najlepszą ochronę przed ucieczką ciepła osiąga się dzięki użyciu szyb pokrytych powłoką niskoemisyjną. Zatrzymuje ona ciepło we wnętrzu i jednocześnie przepuszcza do wnętrza promienie słoneczne. Między szybami znajduje się ramka dystansowa (zazwyczaj aluminiowa) utrzymująca stałą szerokość zestawu. W zestawach o lepszej izolacyjności stosuje się tak zwane ciepłe ramki z materiałów o wyższym oporze cieplnym niż aluminium. Ramka jest wypełniona absorbentem pary wodnej i uszczelniona uszczelką butylową. Przestrzeń między taflami szkła może być wypełniona gazem, który izoluje lepiej niż powietrze – argonem lub kryptonem. Zestaw szybowy może być na życzenie klienta wyposażony w szyby bezpieczne, antywłamaniowe, hartowane, samoczyszczące lub o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Właściwości zestawu szybowego są opisywane współczynnikiem przenikania ciepła Ug (im niższy, tym lepszy) oraz współczynnikiem g, który określa przepuszczalność energii słonecznej przez szkło. Pomieszczenie z oknami o wysokim współczynniku g będzie się mocniej nagrzewało od słońca.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Okno drewniane, okno plastikowe. A może kolorowe? Weź pod uwagę przede wszystkim, jakie okna będą pasowały do klimatu domu

Okucia do okien

Kupujemy je w pakiecie z oknami i na ich markę rzadko mamy wpływ, gdyż producenci okien są związani umowami z producentami okuć. Dobre okucia nie mogą się zbyt szybko zużyć, muszą się też otwierać bez konieczności użycia wielkiej siły. Zwróćmy uwagę na to, jaką kombinację okuć proponuje nam sprzedawca, od ich odpowiedniego doboru zależy bowiem wygoda obsługi okna i bezpieczeństwo. Zawiasów powinno być na tyle dużo, aby w dużych oknach nie występowały przedmuchy. Jeżeli zależy nam na gładkiej powierzchni ramy okiennej i eleganckim wyglądzie okna, zastosujmy okucia ukryte pod przylgą okienną lub osłonki na zawiasy. Ukryte okucia dodatkowo wpłyną na lepszą izolacyjność okna. Do okien łatwo dostępnych z zewnątrz wybierzmy wygodne klamki na kluczyk lub przycisk, które utrudnią włamywaczowi otwarcie okna. Ręczna regulacja docisku ramy do ościeżnicy pozwoli na samodzielny dobór szczelności okna w zależności od pory roku. Niektóre okucia umożliwiają wygodną mikrowentylację pomieszczenia przez rozszczelnienie okna polegające na odsunięciu ramy od ościeżnicy o kilka milimetrów. Przeciągom zapobiegają stopniowanie uchylania okna oraz ogranicznik otwarcia.

Zamontowane na skrzydle grzybki ryglujące się w ramie przeciwdziałają wyważeniu skrzydła z ościeżnicy. Im więcej takich zaczepów, tym okno trudniej wyważyć. Warto zapytać o te dodatkowe funkcje okuć, często bowiem w standardzie znajdują się tylko te podstawowe umożliwiające jedynie jego otworzenie i uchylenie. Jeżeli okna znajdują się wysoko, można je wyposażyć w automatykę sterującą ich otwieraniem. Trzeba jednak pomyśleć o tym wcześniej i doprowadzić do okna kabel zasilający. W oknach zamontowane są wówczas siłowniki z napędem elektrycznym, które są zdalnie uruchamiane. W zaawansowanych systemach sterowania mogą one współpracować z czujnikami deszczu lub wiatru. Na oknach mogą być również zamocowane czujniki ruchu, które są częścią systemu alarmowego domu i w razie próby włamania przekażą sygnał do policji lub monitoringu.

Elementy dodatkowe do okien

Nawiewniki. Bardzo szczelne okna są konieczne gdy dom ma być wentylowany mechanicznie. Jednak jeśli będzie w nim wentylacja naturalna (grawitacyjna), warto zamontować w szczelnych oknach nawiewniki. Umożliwiają one kontrolowany dopływ świeżego powietrza do wnętrza bez jego zbytniego wychładzania. Można kupować okna w zestawie z nawiewnikami lub montować nawiewniki już po wstawieniu okien. Mogą być regulowane ręcznie albo otwierać się i zamykać same pod wpływem różnicy ciśnień – na tej zasadzie działają nawiewniki ciśnieniowe. Nawiewniki higrosterowane reagują na zbyt dużą wilgotność we wnętrzu. Wbudowana w nie taśma rozszerza się i kurczy pod wpływem wilgoci i steruje dopływem powietrza. Nawiewniki ciśnieniowy i higrosterowany nie wymagają ingerencji użytkownika, jednak możliwe jest ich częściowe ręczne zamknięcie. Najnowocześniejsze nawiewniki dwusystemowe mogą reagować zarówno na różnicę ciśnień, jak i zmiany wilgotności. Niektórzy, aby uzyskać efekt nawiewnika, wycinają fragment uszczelki w oknie. Otrzymuje się w ten sposób większy przepływ powietrza, jednak nie ma możliwości regulacji tego przepływu. Nawiewniki zmniejszają nieco izolacyjność akustyczną okna.

Moskitiery. Warto je zainstalować w często otwieranych oknach. Aby wyglądały estetycznie, powinno się je zamówić razem z oknem. Mogą być też częścią rolety.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Okna do płaskich dachów - duża ilość światła,...

W budynkach z płaskimi dachami często zdarza się, że wewnątrz są pomieszczenia, w których nie ma...

Rolety zaciemniające do okien dachowych

Ciepłe dni na poddaszu bywają uciążliwe ze względu na wysoką temperaturę panującą we wnętrzach. Konieczne...

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Duże okna pionowe. Spraw, aby Twój dom był...

Duże okna pionowe zacierają granicę pomiędzy wnętrzem domu, a jego otoczeniem. Poznaj nowoczesne rozwiązania,...

Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować...