| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jak dbać o okna? Praktyczne sposoby na konserwację i czyszczenie stolarki okiennej

Jak dbać o okna? Praktyczne sposoby na konserwację i czyszczenie stolarki okiennej

Produkowane obecnie okna charakteryzują się dużą żywotnością oraz wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Jednak, żeby okno wyglądało estetycznie i funkcjonowało bez zarzutów, należy o nie odpowiednio dbać. Podpowiadamy, w jaki sposób konserwować i czyścić stolarkę okienną.

Okno działa sprawnie i spełnia dobrze swoją funkcję, tylko wtedy, gdy jest poddawane regularnym przeglądom i odpowiednio konserwowane. Dzięki tym zabiegom nasze okna przez długie lata będą odpłacały się bezawaryjnym działaniem, co oznacza brak kosztów związanych z ich naprawą, a nawet wymianą.

Regularny serwis okien to podstawa

Kupujemy okna, zlecamy ich montaż i zapominamy, że samo ich mycie nie wystarczy. Aby okna działały jak należy, musimy o nie regularnie dbać.

Większość z nas żyje w mylnym przekonaniu, że nowe okna nie wymagają konserwacji. Tymczasem, jest ona niezbędna do sprawnego funkcjonowania stolarki okiennej, a w wielu przypadkach to również podstawa do utrzymania gwarancji na okna.

Wiosna i lato to najlepszy czas na sprawdzenie stanu okien. Słoneczna, bezdeszczowa pogoda sprzyja przywróceniu im blasku po zimie. Jednak również przed zimą należy sprawdzić, czy okna będą w stanie chronić nasz dom przed chłodem.

Okna to produkt narażony na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, a ich poszczególne elementy „pracują” podczas eksploatacji. Aby więc zachować ich pierwotne właściwości, konieczne jest przeprowadzania przeglądów i szybkie reagowanie na  usterki, jakie mogą pojawić się w trakcie użytkowania.

Warto zaznaczyć, że przynajmniej raz w roku należy sprawdzić i nasmarować elementy okucia.

Autor: ROTO

Newralgiczne miejsca w oknie, które trzeba odpowiednio nasmarować

Konserwacja i regulacja okuć okiennych

Istotnym elementem, który ma spory wpływ na funkcjonowanie okna jest okucie. Jego rolą jest zapewnienie odpowiedniego docisku ramy na całym obwodzie do ościeżnicy, co decyduje o szczelności, a co równie ważne - o zabezpieczeniu antywyważeniowym.  Dlatego właściwa konserwacja i regulacja okucia są tak ważne – zapewnia bowiem ochronę przed zbyt wczesnym zużyciem oraz sprawne funkcjonowanie okna.

Aby okucia działały jak należy powinny być smarowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej nadaje się do tego smar lub olej maszynowy bez zawartości żywic i kwasów. Sprawdzą się również oleje silikonowe o lepkości 100. Nie powinno się jednak stosować preparatów, które mogłyby porysować powierzchnię okuć. Dzięki tym zabiegom  zapewnimy sobie lekkie działanie okna i odpowiednie zabezpieczenie okucia.

Dbając o okucia, warto również zwracać uwagę na to, czy któryś z wkrętów nie jest poluzowany - regulacja okuć jest bowiem bardzo ważna, drobne luzy dokręcić można samodzielnie. Pielęgnacji wymagają także uszczelki. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie silikonu w aerozolu (np. takiego, jaki stosuje się do uszczelek samochodowych). Po naniesieniu go na wyznaczoną powierzchnię, okno powinno pozostać otwarte ok. 15-20 minut. Pozwala to przywrócić sprężystość uszczelnienia.

Właściwa pielęgnacja okien

Aby właściwie konserwować okno, najlepiej stosować się do zaleceń producenta, który powinien określić, w jaki sposób i za pomocą jakich środków należy pielęgnować produkt. Czyszczenie okien i drobne regulacje możemy z powodzeniem wykonywać samodzielnie.

Szyby i ramy okienne pielęgnuje się za pomocą neutralnych środków czyszczących i miękkiej szmatki, ale poważniejsze uszkodzenia, np. pęknięta szyba, utrudnione obracanie się klamki czy niedomykające się skrzydło, najlepiej zgłosić fachowcom.

Naszą uwagę powinny także zwrócić problemy za nieszczelnością, otwieraniem i zamykaniem skrzydła, widoczne uszkodzenie któregokolwiek z elementów okna, a także woda zbierająca się na parapecie. We wszystkich tych przypadkach należy wezwać autoryzowanego serwisanta, który profesjonalnie zajmie się naprawą.

Konieczne jest również zapoznanie się z zapisami gwarancji oraz zaplanowanie przeglądów. Za naprawę okien objętych gwarancją odpowiada producent. To do niego należy zwrócić się z prośbą o usunięcie usterek czy wymianę uszkodzonych elementów.

Warto pamiętać, że utrzymanie gwarancji oraz dochodzenie roszczeń z niej wynikających jest możliwe wyłącznie po spełnieniu warunków stawianych przez producenta. Jednym z nich jest właśnie regularny i udokumentowany serwis okien.

Minimalny, określony w ustawie z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U nr 141 poz. 1176 ), okres odpowiedzialności sprzedawcy za okna wynosi 2 lata, jednak wielu producentów udziela dodatkowej gwarancji na swoje wyroby, nawet do 10 lat.

Gwarancja jest świadczeniem dobrowolnym producenta, który określa jej warunki oraz obowiązki stron.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Przesłony słoneczne - na zewnątrz czy wewnątrz?

Zarówno rolety wewnętrzne, jaki i zewnętrzne znacząco wpływają na komfort korzystania z poddasza. Skąd...

Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie...

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc jak sobie z tym...

Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.