| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jak dbać o okna? Praktyczne sposoby na konserwację i czyszczenie stolarki okiennej

Jak dbać o okna? Praktyczne sposoby na konserwację i czyszczenie stolarki okiennej

Produkowane obecnie okna charakteryzują się dużą żywotnością oraz wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Jednak, żeby okno wyglądało estetycznie i funkcjonowało bez zarzutów, należy o nie odpowiednio dbać. Podpowiadamy, w jaki sposób konserwować i czyścić stolarkę okienną.

Okno działa sprawnie i spełnia dobrze swoją funkcję, tylko wtedy, gdy jest poddawane regularnym przeglądom i odpowiednio konserwowane. Dzięki tym zabiegom nasze okna przez długie lata będą odpłacały się bezawaryjnym działaniem, co oznacza brak kosztów związanych z ich naprawą, a nawet wymianą.

Regularny serwis okien to podstawa

Kupujemy okna, zlecamy ich montaż i zapominamy, że samo ich mycie nie wystarczy. Aby okna działały jak należy, musimy o nie regularnie dbać.

Większość z nas żyje w mylnym przekonaniu, że nowe okna nie wymagają konserwacji. Tymczasem, jest ona niezbędna do sprawnego funkcjonowania stolarki okiennej, a w wielu przypadkach to również podstawa do utrzymania gwarancji na okna.

Wiosna i lato to najlepszy czas na sprawdzenie stanu okien. Słoneczna, bezdeszczowa pogoda sprzyja przywróceniu im blasku po zimie. Jednak również przed zimą należy sprawdzić, czy okna będą w stanie chronić nasz dom przed chłodem.

Okna to produkt narażony na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, a ich poszczególne elementy „pracują” podczas eksploatacji. Aby więc zachować ich pierwotne właściwości, konieczne jest przeprowadzania przeglądów i szybkie reagowanie na  usterki, jakie mogą pojawić się w trakcie użytkowania.

Warto zaznaczyć, że przynajmniej raz w roku należy sprawdzić i nasmarować elementy okucia.

Autor: ROTO

Newralgiczne miejsca w oknie, które trzeba odpowiednio nasmarować

Konserwacja i regulacja okuć okiennych

Istotnym elementem, który ma spory wpływ na funkcjonowanie okna jest okucie. Jego rolą jest zapewnienie odpowiedniego docisku ramy na całym obwodzie do ościeżnicy, co decyduje o szczelności, a co równie ważne - o zabezpieczeniu antywyważeniowym.  Dlatego właściwa konserwacja i regulacja okucia są tak ważne – zapewnia bowiem ochronę przed zbyt wczesnym zużyciem oraz sprawne funkcjonowanie okna.

Aby okucia działały jak należy powinny być smarowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej nadaje się do tego smar lub olej maszynowy bez zawartości żywic i kwasów. Sprawdzą się również oleje silikonowe o lepkości 100. Nie powinno się jednak stosować preparatów, które mogłyby porysować powierzchnię okuć. Dzięki tym zabiegom  zapewnimy sobie lekkie działanie okna i odpowiednie zabezpieczenie okucia.

Dbając o okucia, warto również zwracać uwagę na to, czy któryś z wkrętów nie jest poluzowany - regulacja okuć jest bowiem bardzo ważna, drobne luzy dokręcić można samodzielnie. Pielęgnacji wymagają także uszczelki. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie silikonu w aerozolu (np. takiego, jaki stosuje się do uszczelek samochodowych). Po naniesieniu go na wyznaczoną powierzchnię, okno powinno pozostać otwarte ok. 15-20 minut. Pozwala to przywrócić sprężystość uszczelnienia.

Właściwa pielęgnacja okien

Aby właściwie konserwować okno, najlepiej stosować się do zaleceń producenta, który powinien określić, w jaki sposób i za pomocą jakich środków należy pielęgnować produkt. Czyszczenie okien i drobne regulacje możemy z powodzeniem wykonywać samodzielnie.

Szyby i ramy okienne pielęgnuje się za pomocą neutralnych środków czyszczących i miękkiej szmatki, ale poważniejsze uszkodzenia, np. pęknięta szyba, utrudnione obracanie się klamki czy niedomykające się skrzydło, najlepiej zgłosić fachowcom.

Naszą uwagę powinny także zwrócić problemy za nieszczelnością, otwieraniem i zamykaniem skrzydła, widoczne uszkodzenie któregokolwiek z elementów okna, a także woda zbierająca się na parapecie. We wszystkich tych przypadkach należy wezwać autoryzowanego serwisanta, który profesjonalnie zajmie się naprawą.

Konieczne jest również zapoznanie się z zapisami gwarancji oraz zaplanowanie przeglądów. Za naprawę okien objętych gwarancją odpowiada producent. To do niego należy zwrócić się z prośbą o usunięcie usterek czy wymianę uszkodzonych elementów.

Warto pamiętać, że utrzymanie gwarancji oraz dochodzenie roszczeń z niej wynikających jest możliwe wyłącznie po spełnieniu warunków stawianych przez producenta. Jednym z nich jest właśnie regularny i udokumentowany serwis okien.

Minimalny, określony w ustawie z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U nr 141 poz. 1176 ), okres odpowiedzialności sprzedawcy za okna wynosi 2 lata, jednak wielu producentów udziela dodatkowej gwarancji na swoje wyroby, nawet do 10 lat.

Gwarancja jest świadczeniem dobrowolnym producenta, który określa jej warunki oraz obowiązki stron.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Markiza do okien dachowych. Skuteczna ochrona...

Okna osłonięte markizą zewnętrzną chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem w słoneczne dni. Ciepło...

Top trendy okienne - duże przeszklenia, jasne...

Duże przeszklenia, minimalistyczny design, szarości i jasne kolory naturalnego drewna to kluczowe trendy,...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Okna do płaskich dachów - duża ilość światła,...

W budynkach z płaskimi dachami często zdarza się, że wewnątrz są pomieszczenia, w których nie ma...

Markizy do okien pionowych: rodzaje i sposób...

Markizy to przede wszystkim bardzo dobry sposób na ochronę wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem...