| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jak dbać o okna? Praktyczne sposoby na konserwację i czyszczenie stolarki okiennej

Jak dbać o okna? Praktyczne sposoby na konserwację i czyszczenie stolarki okiennej

Produkowane obecnie okna charakteryzują się dużą żywotnością oraz wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Jednak, żeby okno wyglądało estetycznie i funkcjonowało bez zarzutów, należy o nie odpowiednio dbać. Podpowiadamy, w jaki sposób konserwować i czyścić stolarkę okienną.

Okno działa sprawnie i spełnia dobrze swoją funkcję, tylko wtedy, gdy jest poddawane regularnym przeglądom i odpowiednio konserwowane. Dzięki tym zabiegom nasze okna przez długie lata będą odpłacały się bezawaryjnym działaniem, co oznacza brak kosztów związanych z ich naprawą, a nawet wymianą.

Regularny serwis okien to podstawa

Kupujemy okna, zlecamy ich montaż i zapominamy, że samo ich mycie nie wystarczy. Aby okna działały jak należy, musimy o nie regularnie dbać.

Większość z nas żyje w mylnym przekonaniu, że nowe okna nie wymagają konserwacji. Tymczasem, jest ona niezbędna do sprawnego funkcjonowania stolarki okiennej, a w wielu przypadkach to również podstawa do utrzymania gwarancji na okna.

Wiosna i lato to najlepszy czas na sprawdzenie stanu okien. Słoneczna, bezdeszczowa pogoda sprzyja przywróceniu im blasku po zimie. Jednak również przed zimą należy sprawdzić, czy okna będą w stanie chronić nasz dom przed chłodem.

Okna to produkt narażony na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, a ich poszczególne elementy „pracują” podczas eksploatacji. Aby więc zachować ich pierwotne właściwości, konieczne jest przeprowadzania przeglądów i szybkie reagowanie na  usterki, jakie mogą pojawić się w trakcie użytkowania.

Warto zaznaczyć, że przynajmniej raz w roku należy sprawdzić i nasmarować elementy okucia.

Autor: ROTO

Newralgiczne miejsca w oknie, które trzeba odpowiednio nasmarować

Konserwacja i regulacja okuć okiennych

Istotnym elementem, który ma spory wpływ na funkcjonowanie okna jest okucie. Jego rolą jest zapewnienie odpowiedniego docisku ramy na całym obwodzie do ościeżnicy, co decyduje o szczelności, a co równie ważne - o zabezpieczeniu antywyważeniowym.  Dlatego właściwa konserwacja i regulacja okucia są tak ważne – zapewnia bowiem ochronę przed zbyt wczesnym zużyciem oraz sprawne funkcjonowanie okna.

Aby okucia działały jak należy powinny być smarowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej nadaje się do tego smar lub olej maszynowy bez zawartości żywic i kwasów. Sprawdzą się również oleje silikonowe o lepkości 100. Nie powinno się jednak stosować preparatów, które mogłyby porysować powierzchnię okuć. Dzięki tym zabiegom  zapewnimy sobie lekkie działanie okna i odpowiednie zabezpieczenie okucia.

Dbając o okucia, warto również zwracać uwagę na to, czy któryś z wkrętów nie jest poluzowany - regulacja okuć jest bowiem bardzo ważna, drobne luzy dokręcić można samodzielnie. Pielęgnacji wymagają także uszczelki. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie silikonu w aerozolu (np. takiego, jaki stosuje się do uszczelek samochodowych). Po naniesieniu go na wyznaczoną powierzchnię, okno powinno pozostać otwarte ok. 15-20 minut. Pozwala to przywrócić sprężystość uszczelnienia.

Właściwa pielęgnacja okien

Aby właściwie konserwować okno, najlepiej stosować się do zaleceń producenta, który powinien określić, w jaki sposób i za pomocą jakich środków należy pielęgnować produkt. Czyszczenie okien i drobne regulacje możemy z powodzeniem wykonywać samodzielnie.

Szyby i ramy okienne pielęgnuje się za pomocą neutralnych środków czyszczących i miękkiej szmatki, ale poważniejsze uszkodzenia, np. pęknięta szyba, utrudnione obracanie się klamki czy niedomykające się skrzydło, najlepiej zgłosić fachowcom.

Naszą uwagę powinny także zwrócić problemy za nieszczelnością, otwieraniem i zamykaniem skrzydła, widoczne uszkodzenie któregokolwiek z elementów okna, a także woda zbierająca się na parapecie. We wszystkich tych przypadkach należy wezwać autoryzowanego serwisanta, który profesjonalnie zajmie się naprawą.

Konieczne jest również zapoznanie się z zapisami gwarancji oraz zaplanowanie przeglądów. Za naprawę okien objętych gwarancją odpowiada producent. To do niego należy zwrócić się z prośbą o usunięcie usterek czy wymianę uszkodzonych elementów.

Warto pamiętać, że utrzymanie gwarancji oraz dochodzenie roszczeń z niej wynikających jest możliwe wyłącznie po spełnieniu warunków stawianych przez producenta. Jednym z nich jest właśnie regularny i udokumentowany serwis okien.

Minimalny, określony w ustawie z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U nr 141 poz. 1176 ), okres odpowiedzialności sprzedawcy za okna wynosi 2 lata, jednak wielu producentów udziela dodatkowej gwarancji na swoje wyroby, nawet do 10 lat.

Gwarancja jest świadczeniem dobrowolnym producenta, który określa jej warunki oraz obowiązki stron.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Problem z roszeniem okien dachowych. Jak temu...

Zdarza się, że w mroźne dni, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0, występuje roszenie okien na...

Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...

Okna drewniano-aluminiowe – luksus,...

Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna doskonałe. Wyróżnia je ekskluzywny wygląd,...

Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.