| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Energooszczędne okno. Czym powinny się charakteryzować?

Energooszczędne okno. Czym powinny się charakteryzować?

Energooszczędność to cecha, do której inwestorzy przywiązują największą wagę. Jest to najważniejsza rzecz przy wyborze okien do domu. Czym powinny charakteryzować się okna energooszczędne oraz jakie elementy mają wpływ na korzystne parametry cieplne całego okna.

Podstawowym parametrem, który pozwala określić izolacyjność termiczną okna, jest współczynnik przenikania ciepła U [W/(m²·K)]. Według normy maksymalna wartość współczynnika U dla okien (również połaciowych) to 2 W/(m²·K) – strefa klimatyczna I i II, oraz 2,6 W/(m²·K) – strefa klimatyczna III i IV. Nowoczesne okna są jednak cieplejsze i osiągają wartość zdecydowanie niższą. Większość okien drewnianych ma współczynnik U = 1,3-1,5 W/(m²·K), natomiast dla okien plastikowych wartość ta mieści się w przedziale 1,5-2 W/(m²·K).

Na korzystne parametry cieplne całego okna mają wpływ wartości współczynników jego poszczególnych elementów składowych. Oczywiście największe znaczenie mają szyby, bo to przez nie zimą ucieka, a latem napływa, najwięcej ciepła. Najpopularniejsze są szyby termoizolacyjne, w których tafle szkła są oddzielone ramką dystansową, a przestrzeń między nimi jest wypełniona gazem szlachetnym, mogą być też dodatkowo antywłamaniowe, dźwiękoszczelne bądź ornamentowe.
W oknach drewnianych ostateczna wartość współczynnika przenikania ciepła zależy od szerokości profilu – im jest szerszy, tym cieplejszy. W oknach plastikowych nie trzeba zwiększać szerokości profilu, aby polepszyć ich izolacyjność. Wystarczy wybrać okna z profilu o większej liczbie komór.

Dość istotnym elementem okna są uszczelki, choć ich wpływ na wartość współczynnika przenikania ciepła dla okna jest niewielki. Uszczelniają one połączenie między ruchomą częścią okna (skrzydłem) a stałą (ramą), ograniczając dostęp zimnego powietrza – na przykład przy silnych podmuchach wiatru. Okna plastikowe są standardowo wyposażone w dwie obwodowe uszczelki zewnętrzne umieszczone na ramie. Za dodatkową opłatą można zamówić osadzenie trzeciej uszczelki – wewnątrz profilu ościeżnicy. W oknach drewnianych często jest tylko jedna uszczelka, we wrębie skrzydła. Specjalne wyżłobienie na jego profilu umożliwia zamontowanie dodatkowej uszczelki.

Okna do domów energooszczędnych

Ważnym elementem domu o niskim zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzania są okna. Dom taki musi mieć możliwie dużą szczelność i jak najmniej miejsc o słabszej izolacyjności, dlatego też należy w nim zamontować okna energooszczędne.
W oknach plastikowych energooszczędność osiąga się dzięki zwiększeniu głębokości zabudowy (szerokości profilu) i liczby komór w profilach, stosowaniu specjalnych nakładek i wypełnianiu części komór materiałem termoizolacyjnym. Okna pięciokomorowe o głębokości zabudowy 7 cm osiągają U = 0,84 W/(m²·K).

Energooszczędne okna drewniane mają profile o większej szerokości z wypełnieniem z pianki poliuretanowej, od zewnątrz zabezpieczone termookapnikiem. Okna z ościeżnicą szerokości 10 cm mają współczynnik przenikania ciepła U = 0,8 W/(m²·K). Wszystkie okna standardowo są wyposażone w energooszczędne zestawy trzyszybowe wypełnione argonem lub kryptonem, ze szkłem niskoemisyjnym, o U = 0,7 W/(m²·K).

Równie wysoką poprzeczkę stawia się oknom dachowym. W oknach połaciowych drewnianych obniżono współczynnik przenikania ciepła, stosując potrójne szklenie, z obiema przestrzeniami międzyszybowymi wypełnionymi gazem albo z jedną wypełnioną gazem, a drugą bardzo cienką próżniową. Okna dachowe plastikowe na razie nie uzyskują tak dobrych parametrów, bo ich konstrukcja nie daje możliwości wstawienia ciepłego zestawu szybowego.

Okno z PCW z wzmocnieniem poliestrowo-szklanym i wypełnieniem z pianki

Profil drewniany z szybą zespoloną

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w...

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki...

Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...

Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Czy warto zainwestować w superenergooszczędne...

Nawet producenci stolarki otworowej przyznają, że kupowanie superenergooszczędnych okien nie ma ekonomicznego...