| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Duże przeszklenia w budynku. Jak wybrać okna tarasowe?

Duże przeszklenia w budynku. Jak wybrać okna tarasowe?

Nie bój się wielkich okien tarasowych. Duże przeszklenia nie są tanie, ale za to radykalnie odmieniają wygląd domu i wnętrza. Sprawdź, jakie okna tarasowe wybrać. Czy mogą to być jednocześnie okna energooszczędne?

Tak zwana stolarka otworowa pochłania niemały procent ogólnego budżetu przeznaczonego na dom. Zdecydowanie najdroższe są duże okna tarasowe. Inwestorzy wiedzą, że wielkie szklane płaszczyzny potrafią odmienić wygląd budynku, ożywiając jego elewację. Doceniają też funkcję, jaką pełnią w doświetleniu reprezentacyjnych pomieszczeń. Decydują się na nie zwłaszcza wtedy, gdy okolica lub ogród stanowią wymarzony pejzaż, dla którego ramą będzie ościeżnica wielkich okien. Z drugiej strony wielu budujących musi się liczyć z każdą złotówką i szukać oszczędności. Duże przeszklenia mogą być wtedy postrzegane jako zbędna fanaberia, bez której da się mieszkać. Czy warto rezygnować z odrobiny luksusu? Zdecydowanie nie, ponieważ wielkie okna nie tylko podnoszą walory estetyczne i funkcjonalne domu, ale także zwiększają jego wartość rynkową.

Okna rozwieralno-uchylne (UR)

Ich skrzydła otwierają się do środka pomieszczenia, mają też funkcję uchyłu. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze. Im skrzydła będą szersze, tym więcej miejsca zajmą w pomieszczeniu, ale zapewnią też szerokie otwarcie. Gdy nie chcemy, żeby zajmowały po otwarciu za dużo przestrzeni, możemy wybrać takie o kilku węższych skrzydłach. Wtedy jednak okno będzie miało więcej „podziałów” i zapewni węższe przejście na taras. Mniejsza powierzchnia szyb w stosunku do ram będzie również powodem nieco mniejszego nasłonecznienia wnętrza. Okna rozwieralno-uchylne są wygodne w obsłudze i łatwe w montażu. Warto wyposażyć je w tak zwany zatrzask. Umożliwia on zatrzaśnięcie drzwi od zewnątrz, po wyjściu na taras, oraz otworzenie ich z tamtego miejsca. Funkcję taką docenią szczególnie współlokatorzy osób palących, które zimą wychodzą często na balkon lub na taras. Okna rozwieralno-uchylne mają skrzydła o szerokości dochodzącej do 160 cm. Mają próg normalnej wysokości albo obniżony – o wysokości do 2 cm.

Autor: Mariusz Purta

Urządzając wnętrza w domu, gdzie zastosowano okna tarasowe rozwieralno-uchylne, należy pozostawić wolne miejsce dla otwierających się skrzydeł

Okna podnoszono-przesuwne

Tak zwane HS-y (HST, HKS). Po przekręceniu klamki skrzydło podnosi się i przesuwa za skrzydło stałe. Elementami, dzięki którym skrzydło się porusza, są wózki. Przemieszczają się po zainstalowanych w podłodze prowadnicach (szynach), których długość dochodzi do 6,5 m. Skrzydła są ustawione względem siebie z przesunięciem (nie tworzą po zamknięciu jednej płaszczyzny). Poruszają się od strony pomieszczenia. Nowocześniejsze wersje takich okien w ogóle nie wymagają unoszenia skrzydła. Podnosi się tylko ich dolną uszczelkę i wtedy skrzydło da się przesunąć. W przeciwieństwie do okien rozwieralnych nie zajmują miejsca we wnętrzach i zapewniają bardzo szerokie otwarcie. Niestety, nie mają funkcji uchyłu przydatnej do przewietrzania domu. Szerokość pojedynczych ruchomych skrzydeł w przypadku okien podnośno-przesuwnych HST dochodzi nawet do 420 cm, zazwyczaj jednak mają do 300 cm. W oknach takich często nie ma wystającego progu lub jest on bardzo niski. Jest to możliwe dlatego, że prowadnica jest zamocowana do podłogi, a nie do ościeżnicy.

Okna uchylno-przesuwne

Nazywane są też PSK. Ich skrzydło przed przesunięciem uchyla się do przodu i wysuwa z ościeżnicy. W bok porusza się po szynie podobnie jak skrzydła podnośno-przesuwne, z tym że szyna jest zamontowana z boku ościeżnicy, a nie w podłodze. Najlepsze modele mają w klamce dodatkową funkcję sterowania (zintegrowany mechanizm wspomagający) ułatwiającą obsługę nawet bardzo ciężkich skrzydeł. Mają próg normalnej wysokości. W przeciwieństwie do okien HST można je zestawiać w duże pakiety wraz ze skrzydłami rozwieralnymi. Okna uchylno-przesuwne mają ruchome skrzydła o szerokości do 160 cm, więc zapewniają szerokość otwarcia maksymalnie do 320 cm.

Autor: Piotr Mastalerz

Możliwość uchyłu jest cenną opcją w oknach uchylno-przesuwnych typu PSK

Nie tylko z PCW

Największą popularnością cieszą się okna z PCW. Powstają przeważnie z profili pięcio- lub sześciokomorowych. Niestety, odznaczają się stosunkowo dużą rozszerzalnością cieplną, dlatego są podatniejsze na odkształcenia. Zdeformowana rama powoduje rozszczelnienia i spadek izolacyjności termicznej. Profile do wielkich okien powinny więc mieć wewnątrz wzmocnienia z kształtowników aluminiowych lub kompozytowych. Te bywają dodatkowo wypełniane pianą poliuretanową, aby poprawić izolacyjność termiczną. Okna drewniane są droższe i cięższe, ale za to uchodzą za stabilniejsze wymiarowo. Mają ramy ościeżnicy o grubości od 68 do 92 mm, a ramy skrzydła grubości 52 mm. Najmniej popularne są u nas okna tarasowe z czterokomorowych profili aluminiowych. Choć są wytrzymałe i lekkie, mają zdecydowanie gorszą izolacyjność termiczną niż okna z PCW, chyba że ich profile są wypełnione pianą poliuretanową lub aerożelem. W domach jednorodzinnych chętniej stosuje się okna drewniano-aluminiowe. Aluminium stanowi wówczas zewnętrzną część ram, ponieważ jest odporniejsze na czynniki atmosferyczne niż najlepiej nawet pomalowane drewno.

Czym należy kierować się przy wyborze nowoczesnych okien PVC?

Wybierając nowoczesne okna do domu czy mieszkania przede wszystkim zwracamy uwagę na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Stolarka okienna najnowszej generacji -...

Tworzenie stolarki okiennej o niskiej przenikalności cieplnej, to już nie moda i ciekawostka, to trwały i...

Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...

Energooszczędność w pakiecie. Uniwersalny...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...

Zaproś świat do domu. Okna balkonowe na poddaszu

Poddasze kreuje wiele ciekawych możliwości architektonicznych i aranżacyjnych. W dachu skośnym bez ścianki...

Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...