| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji budynku i stylu posesji

Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji budynku i stylu posesji

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi korzystnie podkreśliły walory budynku, a nie stanowiły szpecącego element elewacji domu. Z jakich materiałów powinny być wykonane najlepsze okna do domu? Piękna, nowoczesna i bezpieczna stolarka drzwiowa.

Piękna posesja o spójnym charakterze i wyszukanym stylu to marzenie każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Czynnikami składowymi, które pracują na doskonały efekt jest Dobrze zaprojektowany dom i elewacja, elementy dekoracyjne, infrastruktura części ogrodowej oraz ogrodzenie posesji. Wszystkie elementy oraz dodatki powinny być starannie do siebie dobrane. Nie bez znaczenia jest dopasowanie stolarki otworowej do elewacji domu, zarówno nowoczesnego, jak i tego z nutą tradycjonalizmu. Producenci oferują szeroki wachlarz asortymentu. Należy tu wymienić coraz doskonalsze okna PCV, drewniane, aluminiowe lub z materiałów łączonych. Można również wybierać spośród różnych rodzajów drzwi wejściowych: aluminiowych, drewnianych, PCV oraz włókna szklanego.

Okna i drzwi powinny nie tylko dobrze się prezentować, ale i spełniać oczekiwania w zakresie parametrów technicznych. Muszą być solidne, energooszczędne oraz bezpieczne. Trzeba pamiętać, że zabudowa jednorodzinna jest o wiele bardziej narażona na włamania, kradzieże, dlatego podczas wyboru stolarki zewnętrznej warto pomyśleć o rozwiązaniach antywłamaniowych. Mają one za zadanie utrudnić i opóźnić czas dostania się nieproszonego gościa do środka domu. Producenci ciągle pracują nad udoskonalaniem rozwiązań antywłamaniowych, dzięki czemu odsetek udanych rabunków wciąż spada.

Autor: Andrzej Szandomirski

Siłą architektury dworkowej jest budowanie niepowtarzalnego nastroju.

Stolarka drzwiowa – bezpieczna i efektowna

Nie ma wątpliwości, że drzwi wejściowe muszą dawać poczucie bezpieczeństwa i komfortu termicznego. Są trzy klasy właściwości antywłamaniowych oraz różne wartości współczynnika termoizolacyjności. Im parametry są wyższe tym drzwi będą solidniejsze i cieplejsze co jednoznacznie wiąże się z wyższymi kosztami zakupu. Jednak warto jest inwestować w trwałe rozwiązania najlepszej jakości, które posłużą nam na długie lata.

Jeżeli drzwi wejściowe są bezpieczne to nie znaczy, że muszą być brzydkie. Producenci stolarki zewnętrznej starają się, aby ich produkty były jak najwyższej jakości, spełniały najwyższe wymagania, a przy tym cieszyły oko inwestora. Różne kształty, materiały i rozmiary przeszkleń pozwalają na dobór odpowiednich drzwi do stylu elewacji domu.

Zazwyczaj dopasowuje się drzwi pod kolor stolarki okiennej, jednak to nie jest regułą. W domach zaprojektowanych w stylu nowoczesnym, gdzie okna są wykonane z aluminium, dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie akcentu drewna za pomocą drzwi i bramy garażowej w tym samym odcieniu. Taki zabieg ociepli i urozmaici, minimalistyczną formę budynku.

Dobrze dobrane drzwi do charakteru domu nie powinny za bardzo się wyróżniać spośród innych elementów, muszą z nimi współgrać. Nie powinny sprawiać wrażenia, że znalazły się tu przypadkowo. Jeżeli chcemy zaakcentować miejsce wejścia do domu raczej wyznacza się je projektując ganki, zadaszenia, dobudówki czy podcienie. Istnienie wejścia można również wyróżnić elementami na elewacji np. dodaniem fragmentu ściany z drewnianych paneli, boniowania lub po prostu wprowadzenia innego koloru ściany.

W domach tradycyjnych drzwi wejściowe mogą być cięższe, wykonane w całości z drewna. Mile widziane są ornamenty, rzeźbienia i przeszklenia. Można zastosować bardziej dekoracyjne i uwidocznione okucia, klamki oraz witraże. W domach o dużych powierzchniach, zaprojektowanych w stylu dworkowym, inwestorzy często wybierają drzwi podwójne, dwuskrzydłowe w wymiarach od 90cm + 40 cm do 90cm+90cm. Takie rozwiązania sprawiają wrażenie luksusu i dostojności.

Autor: POL-SKONE

Dobrze dopasowana stolarka zewnętrzna nadaje wyrazu i charakteru dla elewacji budynku.

Autor: POL-SKONE

Bezpieczne drzwi nie tylko zapewniają poczucie komfortu, ale również mogą stanowić ozdobę elewacji.

ZDANIEM EKSPERTA

Zadaszenie drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne, należy zabezpieczyć przed bezpośrednim oddziaływaniem opadów atmosferycznych i słońcem, poprzez zastosowanie odpowiedniego zadaszenia. Zadaszenie powinno powodować zacienienie drzwi w południe, w okresie letnim. Nad drzwiami należy zastosować daszek, którego obrys musi wystawać poza otwarte drzwi. Przy montażu we wnęce, daszek nie jest wymagany, jeżeli otwarte drzwi nie wystają poza wnękę - ekspert firmy POL-SKONE.

Drzwi zewnętrzne

www.pol-skone.pl

Idealne okna do domu

Stolarka okienna powinna być dopasowana do stylu elewacji domu. W budynkach zaprojektowanych w duchu tradycji i klasycznej formie, najlepiej będą się prezentowały okna drewniane. W domach w stylu dworkowym można zastosować skrzydła okienne wyposażone dodatkowo w szprosy, które nadadzą charakteru z epoki. Kolorystyka okien drewnianych jest bardzo szeroka więc inwestorzy mają dużą dowolność w zestawieniach z elewacją budynku.

Okna drewniane w odcieniach pinia lub naturalny dąb pasują do jasnej elewacji przełamanej ciemnym dachem w odcieniach szarości. Dobrze jest również powtórzyć elementy drewniane w danej kolorystyce np. w postaci słupka podtrzymującego zadaszenie drzwi wejściowych, drewnianej pergoli na tarasie czy elementów elewacji domu. Najważniejsza jest konsekwencja w wyborze odcienia i zastosowaniu drewna, które nadaje wyrazu i charakteru budynkowi oraz posesji. Jasna, a nawet biała elewacja korzystnie eksponuje również ciemne odcienie stolarki okiennej.

W domach nowoczesnych coraz częściej stosuje się okna aluminiowe, które są proste w swojej stylistyce i pozwalają na wykonywanie dużych przeszklonych powierzchni. Kolorystyka ram zazwyczaj w odcieniach szarości dobrze współgra z drewnem na elewacji, które jest jednym z ostatnich trendów w nowoczesnym budownictwie. Do elewacji wykonanych z jasnej cegły w odcieniach piaskowych i żółtych dobrze komponują się ramy okienne w bardzo ciemnych kolorach, a nawet czarne.

Okna PCV zazwyczaj kojarzone są z bielą, jednak dziś producenci proponują szeroki wachlarz kolorów materiału z którego są wykonane. Mogą być również oklejone imitacją drewna, dzięki czemu otrzymujemy wszystkie właściwości okien PCV i elegancki wygląd okien drewnianych. Są również specjalne serie wyprodukowane na wzór okien aluminiowych, które swoją stylistyką idealnie wpisują się w nowoczesne i proste typy elewacji budynków.

Autor: POL-SKONE

Okna z prawie niewidocznymi ramami nadają czystości i przejrzystości formie budynku.

WARTO WIEDZIEĆ

Okiennice

Okiennice drewniane jako dekoracja elewacji.Okiennice drewniane stanowią niebanalną ozdobę elewacji i sprawiają, że każdy budynek, bez względu na styl i epokę zyskuje szykowny wygląd oraz emanuje przyjazną energią. Poza walorami wizualnymi, okiennice posiadają wiele funkcji użytkowych. W słoneczne dni skutecznie chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem. Natomiast w pozostałe stanowią barierę dla takich czynników atmosferycznych, jak deszcz, grad, śnieg, wiatr, czy mróz szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Nie tylko zabezpieczają stolarkę przed zniszczeniem, ale także zwiększają jej termoizolacyjność.

Firma POL-SKONE oferuje okiennice z drewna sosnowego lub dębowego. Ich konstrukcja wykonana jest z lameli o wymiarach 13x46 mm osadzonych w ramie o grubości 42 mm. Dostępne są w wielkościach do 2400 mm wysokości i 900 mm szerokości. Można więc je stosować zarówno na oknach jak i na drzwiach balkonowych. Okiennice podobnie jak stolarka EC 90 Plus jest wykańczana w tych samych systemach malowania – systemem czteropowłokowym transparentnym oraz trzypowłokowym kryjącym. Dostępność tych samych palet kolorystycznych pozwala na wykonania okiennic w tym samym kolorze, co okna.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie okiennic w kolorze innych elementów budynku, np. pokrycia dachu, bądź w kolorze ostro kontrastującym z elewacją. Szeroki wybór farb w ofercie umożliwia realizację dowolnej koncepcji na kompozycję barwną. Do okiennic można dobrać jeden z trzech wariantówwystroju zawiasów oraz rodzaj zamknięcia – pojedyncze lub centralne.

25 lat Pol-Skone

www.pol-skone.pl

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Okna energooszczędne do domów klasy premium. Czy...

Świadomość inwestorów na temat energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności, stale rośnie....

Nowe warunki techniczne dla budynków: zaostrzone...

Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki....

Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie...

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc jak sobie z tym...

Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.